MENU

Світовий день боротьби з поліомієлітом: все, що потрібно знати про недугу

173 0

Здоров'я

В Україні трапився перший підтверджений випадок вакцино асоційованого паралітичного поліомієліту, який був зафіксований у дворічної дитини з Волинської області. Батьки зумисно відмовились від щеплень, передбачених медичними стандартами. Останні випадки хвороби в Україні фіксувалися у 2015 та 2017 роках, проте вона знову дала про себе знати.

Які її ознаки, в чому причини активізації захворювання та як його запобігти читайте далі, пише МОЗ України.

Чому виникає поліомієліт? Поліомієліт – це гостре інфекційне захворювання, яке вражає центральну нервову систему і може призвести до паралічів та парезів. Поліовірус поширюється від людини до людини через фекалії та слину, найчастіше – через брудні руки, заражену їжу та воду. 

Захворіти на поліомієліт може кожна невакцинована людина – і дитина, і дорослий. Але найбільш сприйнятливі до вірусу поліомієліту діти у віці до п’яти років. 

Симптоми та лікування. Інкубаційний період після зараження людини поліовірусом може тривати від 4 до 35 днів, після чого може розвинутися поліомієліт.

Читайте також: Як перевірити сексуальне здоров'я і навіщо це робити

При цьому прояви хвороби можуть бути різними:

• жодних симптомів – без будь-яких проявів хвороба протікає у понад 70% випадків, що робить її особливо небезпечною для оточення;

• грипоподібні симптоми – лихоманка, головний біль, біль у животі й горлі, нудота і блювання – протягом кількох днів може проявлятися один чи кілька з них (за такої форми хвороби, яка виникає у 25% випадків, вірус розповсюджується найактивніше, залишаючись непомітним через схожість з симптомами грипу);

• рухові розлади – сильний біль у вражених м’язах і рухові розлади аж до повного паралічу, який може розвинутися за кілька годин (параліч може вразити ноги, руки, плечі, груди, живіт, обличчя);

• ураження дихальних м’язів часто призводить до смерті (при одужанні після поліомієліту функція вражених хворобою нервів і м’язів не відновлюється);

• дуже рідко симптомом ураження поліовірусом центральної нервової системи також буває менінгіт.

Сьогодні не існує спеціального противірусного лікування поліомієліту.

Ускладнення поліомієліту. Близько 5% хворих помирають. В основному – через порушення дихання при паралічі дихальної мускулатури. У одного з 200 хворих розвиваються деформації хребта і кінцівок, що стають причиною інвалідності.

Інші небезпечні ускладнення поліомієліту – пневмонія, міокардит, важкі шлунково-кишкові розлади з кровотечею, проривом, виразками, кишкова непрохідність.

Міфи та спростування. Поширеним серед батьків є розмови про шкоду вакцинації та побічні ефекти від щеплення. На жаль, українці досі з острахом ставляться до імунізації, тому продукують фейки щодо профілактики поліомієліту.

Ось основні хибні думки, які ви могли чути про вакцини від поліо:

1. ОПВ (оральна жива поліовакцина) містить збудники ВІЛ. Жодного відомого прецеденту медицині не було відомо. Цей міф був спровокований журналістами через поширення квазідосліджень, що стосувались створення вакцини. 

2. ІПВ (інактивована поліовакцина) може викликати поліомієліт. Вакцина містить мертвий вірус, який не здатний спровокувати хворобу у вакцинованого.

3. "Живий" вірус у вакцині ОПВ буде розмножуватись. Оральна "жива" полівакцина містить ослаблений вірус. Ризик того, що він почне розмножуватись і людина захворіє мізерний. 

4. Дикий вірус поліомієліту зник і зараз хвороба поширюється лише через вакцину. Дикі поліовіруси – це віруси, які існують в навколишньому середовищі. За інформацією ВООЗ в природі існує 3 типи диких поліовірусів. Знищеним вважають лише 2 тип, який фіксували останній раз в Індії, 1999 року. Проте інших два – 1-го і 3-го типу, це саме ті поліовіруси, які провокують паралітичний поліомієліт. 

Чому вакцини є безпечними? Глобальна ініціатива з ліквідації поліомієліту використовує декілька вакцин для боротьби з цією хворобою. В Україні застосовують два типи – інактивована поліомієлітна вакцина (ІПВ) та оральна поліомієлітна вакцина (ОПВ).

Обидві вакцини закуповуються через Дитячий фонд ООН (ЮНІСЕФ) та мають прекваліфікацію Всесвітньої організації охорони здоров'я, яка гарантує якість та постійний контроль за виробниками.

На сайті ВООЗ пояснюють:

ОПВ – одна з найбезпечніших вакцин, яку винайшло людство та застосовується для імунізації новонароджених. 
Вона настільки безпечна, що її можна використовувати, навіть коли дитина хвора.

Читайте також: Здорова альтернатива столовому цукру: чим корисна стевія

ОПВ використовується кілька разів для досягнення максимального імунітету щепленого, проте зі збільшенням кількості щеплень не збільшуються ризики побічних ефектів. 

Де, коли та кому варто вакцинуватися? Вакцинувати від поліомієліту потрібно з народження. Щеплення обов'язково потрібно проводити комплексно, не пропускаючи жодного для збільшення резистентності організму до хвороби.

• 1 доза – 2 місяць життя дитини,

• 2 доза – 4 місяць,

• 3 доза – 6 місяць,

• 4 доза – 18 місяць,

• 5 доза – 6 років,

• 6 доза – 14 років.

Безкоштовно вакцинуватися проти поліомієліту можна у вашого сімейного лікаря чи педіатра в державних медичних закладах, а також приватних, що уклали договори із Національною службою здоров'я України.

Підписуйся на сторінки UAINFO у FacebookTwitter і YouTube

UAINFO


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по теміПравила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини