Дірка на кордоні. Нелегальне вугілля з копанок Донбасу потрапляє до Словаччини – розслідування
Поставками вугілля до Словаччини з окупованого Донбасу займаються дрібні компанії. Перехід в Чиєрна-над-Тісоу, за оцінками словацьких журналістів, є вільним від законів Словаччини і норм ЄС
Постачальники вугілля з Донбасу до Словаччини видають його не тільки за російське, а й за казахстанське. Про це пишуть Томаш Фьорро, Кароліна Бака-Погоржельська і Міхал Потоцький – автори журналістського розслідування Антрацит з кров’ю. Хто і як продає і купує вугілля окупованого Донбасу в країнах ЄС.
Великі компанії, що працюють у Словаччині і закуповують вугілля на території колишнього СРСР, такі як металургійна компанія US Steel (Кошице) і теплова електростанція Вояни воліють не зв’язуватися з поставками вугілля з окупованого Донбасу. На території Словаччини це – доля дрібних компаній, які закуповують партії від сотень до декількох тисяч тонн донецького вугілля. Велика його частина потрапляє до Словаччини через Росію і Білорусь.
Джерело авторів розслідування на словацьких залізницях зазначило, що у таких партіях вугілля часто є невідповідності в супровідній документації або дивна "поведінка" таких поїздів.
Читайте також: Ліс незаконно народжений: чи можливо його врятувати
"Джерело каже, що залізничний прикордонний перехід в Чиєрна-над-Тісоу є "державою у державі". Це місце, в якому словацькі закони часто не діють, перевірки рідкісні і неефективні, і при належних контактах майже все можна приховати або провезти. Джерело додає, що вугілля є одним із багатьох подібних товарів", – пишуть журналісти.
Одним із виявлених словацьких споживачів вугілля стала компанія Cemmac, яка виробляє цемент. У російських залізничних документах вона не згадується, замість неї фігурує словацька транспортна компанія, яка доставляє партії палива на територію Словаччини на завод компанії Cemmac. Те, що вона вказана в документації як споживач, відповідно до джерела на митниці, є помилкою або, що більш імовірно, – наміром приховати реальних замовників.
Читайте також: Як олігархи грабують Україну. Топ корупційних схем. ВІДЕО
"Згідно з документацією про походження вугілля, його добули в Казахстані. Однак замовнику його відправила вже знайома нам ростовська компанія, яка торгує краденим вугіллям із Донбасу. Все говорить про те, що ми просто маємо справу з новим варіантом легалізації походження вугілля", – сказано в статті.
Іншим словацьким замовником була компанія VUM (Ж’яр-над-Гроном), яка виробляє різні промислові вироби з антрациту. У компанії визнали, що в 2018 році "експериментували" з постачальниками і одного разу отримали партію антрациту, яка не забезпечувалася довгостроковим контрактом. У компанії стверджують, що отримали її від російського постачальника разом із сертифікатом походження з Російської Федерації.
"Останнім отримувачем є словацька філія чеського підрозділу ArcelorMittal (сьогодні - Liberty). У її документах, як і у компанії VUM, ми знаходимо відому київську компанію ТД Вугільні технології (поставляє вугілля на металургійний завод в чеській Остраві, – ред.)", – йдеться в розслідуванні.
Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter
Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки