MENU

Як захистити себе від осінньої хандри – радить психологиня

1305 0

Здоров'я

Вважається, що осінь – час для смутку. Немає нічого поганого в тому, щоб трохи сповільнитися, прислухатися до себе, своїх почуттів, щось переосмислити – погода цьому сприяє.

Але якщо смуток довго не минає, то, можливо, варто бити на сполох. Поговоримо про те, як впоратися з осінньою хандрою, а головне – як вчасно розпізнати більш серйозну проблему, пише психологиня Алла Рожкова у своєму блозі для НВ.

Осіння хандра – це цілком зрозуміле і передбачуване явище. Світловий день стає коротшим, організм отримує менше сонячного світла і у відповідь на це починає виробляти мелатонін – гормон, який є антагоністом гормону радості серотоніну.

Такі гормональні зміни не можуть не позначитися на самопочутті: підвищується сонливість, знижується працездатність, з'являються апатія, смуток. Цей стан не дуже приємний, але його можна збалансувати.

Наприклад, підвищити рівень серотоніну допоможе шматочок чорного шоколаду, а розвіяти смуток – прогулянка на свіжому повітрі. При цьому добре не просто гуляти, а намагатися зловити останні сонячні дні та проводити час на вулиці саме в ті години, коли є доступ до сонячного світла.

Читайте також: Нова функція у Facebook нагадуватиме користувачам піклуватися про здоров'я

Прогулянка не тільки допоможе підбадьоритися, вона наситить організм киснем і допоможе активізувати всі процеси в організмі. Через обмеження доступу до сонця, в міжсезоння всі процеси в організмі сповільнюються, в тому числі знижується вироблення вітаміну D, який також впливає на настрій і добре самопочуття. Тому в осінньо-зимовий період рекомендують приймати цей вітамін в профілактичних цілях.

До речі, цікавий той факт, що не всі люди схильні до осінньої хандри. У групі ризику люди, які нещодавно перенесли стрес або постійно знаходяться в стані стресу, погано сплять, багато працюють і щодня приймають важливі рішення. Крім того більш вразливими є люди чутливі, з дуже тонкими настроями і ті, що реагують поганим самопочуттям на зміну погоди – так звані метеозалежні люди. Також до осінньої хандри схильні люди, які також мають схильність до серцево-судинних захворювань або ті, що мають якісь хронічні хвороби.

Якщо ви схильні до осінньої хандри, то варто заздалегідь до неї підготуватися. Наприклад, почати приймати комплекс вітамінів і мінералів, які підтримають організм в період адаптації до нових погодних умов. Також восени часто загострюються хронічні захворювання, тому вітамінна підтримка подвійно необхідна організму.

Важливо в ці тижні не перевантажувати себе роботою, планувати відпочинок і спати достатню кількість часу. Деяким людям в цей період потрібно більше часу щоб виспатися, тому варто змінити свій звичний режим дня і залишати більше часу для сну. Добре, якщо ви спите не менше 8 годин і лягайте спати до 23:00, тоді організм отримає не тільки необхідну кількість сну, але і потрібну якість.

Разом з відпочинком заплануйте якусь активність, яка приносить вам радість і розслаблення – наприклад, запишіться на масаж або інші приємні процедури, присвятіть час читання книгам або малюванню.

Якщо у вас немає списку того, що вас радує, обов'язково його заведіть і намагайтеся час від часу реалізовувати те, що дарує вам енергію і дає ресурс для виконання важливих справ. Головне правило в разі осінньої хандри – присвятіть цей час турботі про себе, і тоді ваш організм без проблем впорається з перехідним періодом і адаптується до нового сезону. Зазвичай для цього достатньо 2-3 тижнів.

Якщо за два тижні ваш стан не покращиться, а замість цього ви відчуєте нестримну тривожність, страх, сильний смуток, спустошеність, небажання щось робити, порушення сну, гостру самокритику і втрату сенсу життя, якщо ви помітите, що щось, що радувало раніше, більше не приносить задоволення – це привід замислитися, чи не є ваше стан депресією.

На жаль, сьогодні в нашому суспільстві цей термін став таким популярним, що депресією називають будь-який поганий настрій або смуток, що триває тривалий період часу. Це не зовсім правильно і навіть шкідливо, тому, що людині з поганим настроєм можна сказати: "Зберися! Займися чимось корисним, розвійся і все мине", а людині з депресією так говорити абсолютно марно.

Депресія – це серйозний психічний розлад, який обов'язково потрібно коригувати за допомогою фахівця. Депресія не минає сама по собі і сама людина не може силою волі позбутися цього стану. А ось наслідки її можуть бути дуже серйозними як для здоров'я, так і для життя людини, оскільки тривала важка форма депресії нерідко веде до суїциду.

Є багато версій причин виникнення депресії. Наприклад, Роберт Сапольски, викладач Стенфордського університету, спираючись на дослідження, в якому брали участь 17 тис. дітей з Нової Зеландії, припустив, що причина криється в наявності одного певного гена, який впливає на здатність організму виробляти серотонін. Цей ген має дві варіації.

У одних людей цей ген сильний, вони після стресу швидко відновлюються, і у них досить рідко розвивається депресія. У інших цей ген має низький титр, через що будь-який стрес спричиняє сильну втрату енергії і сил, людина погано відновлюється і складніше повертається в достресовий стан. А якщо вона переживає низку стресів, то у неї практично втрачається здатність до відновлення і, як наслідок, до вироблення серотоніну. Таким чином, Роберт Сапольски припустив, що люди з низьким титром цього гена знаходяться в групі ризику і ймовірність розвитку депресії у них вище, ніж у інших. Тобто цей ген відповідає за те, наскільки легко нам скотитися в депресію за певних несприятливих факторів та інтересів наскільки легко ми можемо відновлюватися після цього.

Висновки, які зробив Сапольски, дають право говорити про те, що депресія – це гормональні порушення, такі ж, наприклад, як діабет. Тільки при діабеті організм втрачає здатність виробляти в достатній кількості інсулін, а при депресії порушується вироблення серотоніну. Цей розлад можна і потрібно лікувати, адже життя з депресією, адже справжнє випробування.

При цьому на розвиток депресії впливають й інші гормони. Дефіцит деяких гормонів щитоподібної залози тягне за собою депресію. У 20% пацієнтів – прихований дефіцит гормонів щитовидки.

У жінок удвічі частіше виникають депресії, ніж у чоловіків. Особливі періоди – після пологів, період менструації, період менопаузи. Особливу роль відіграє співвідношення естрогену і прогестерону. Ці гормони впливають на передачу нейротрансмітерів.

Є ще гормони стресу – глюкокортикоїди, що виробляються залозами. Більш відома назва – гідрокортизон, або кортизол. Він пригнічує вироблення дофаміну в мозку.

Читайте також: Найкраща профілактика – щорічна вакцинація. Загальні рекомендації як не захворіти на грип

Запідозрити у себе депресію можна, якщо у вас довгий час присутні кілька з наступних симптомів:

• слабкість, немає сил на виконання простих завдань, таких, наприклад, як сходити в душ, одягнутися, вийти з дому;

• ви постійно переживаєте почуття провини, у вас є відчуття марності, втрати сенсу життя;

• ви відчуваєте сильний смуток, тривогу і страх;

• ви помітили, що ваша працездатність впала, а також знизилася здатність концентруватися, ви стали забудькуватими і неуважними;

• ви відзначаєте у себе порушення сну – безсоння або раннє пробудження, як правило, о 4-5 годин ранку;

• нестабільний апетит – багато чи мало їсте, як наслідок, набір або втрата ваги;

• болі в плечах і спині, головні болі;

• відчуваєте гнів, запальні через дрібниці, дратівливі;

• знижується лібідо.

Чим більше симптомів ви у себе виявили, тим більша ймовірність, що у вас депресія. А значить, час бити на сполох і йти за допомогою до фахівця. Пам'ятайте, що депресія не мине сама по собі, а життя надто коротке, щоб витрачати його на хворобу.

Підписуйся на сторінки UAINFO у FacebookTwitter і YouTube

Алла РОЖКОВА


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини