MENU

Війна на Сході – шлях 95-ї окремої аеромобільної бригади

961 0

Аеромобільна бригада, війна на СходіІлюстрація – ТСН

Ця бригала була практично єдиною військовою частиною ЗСУ, де було два боєздатних батальйони.

95 окрема аеромобільна бригада (ОАЕМБр) справедливо вважається однією з найбоєздатніших у складі Збройних сил України. Вона такою і була до війни. Бригада формувалася з трьох батальйонів: 2-го, 1-го та 13-го, які були кадровими і складалися з контрактників, пише Дмитро Путята в блозі для сайту ТСН.

Збройні сили на початку 14-го були жалюгідною армією, в якої у кожній з механізованих чи аеромобільних бригад був лише один з трьох батальйонів, який складався з контрактників і міг відносно оперативно піднятися за сигналом тривоги та виконувати завдання.

Але 95 ОАЕМБр в цьому аспекті була практично єдиною військовою частиною, де було два боєздатних батальйони. Але 13-й дещо відрізнявся від типових батальйонів аеромобільних військ, які мали БТР-80 на своєму озброєнні. Тут бронетехніка була відсутня, батальйон мав лише декілька одиниць автомобільної техніки.

Застосовувати цей батальйон планувалося повітряним шляхом у вигляді десанту. 13-й ОАЕМБ регулярно брав участь у міжнародних навчаннях. Бригаду залучали до миротворчих місій. "Російська весна" потребувала оперативних рішень, і було ухвалено літаками Іл-76 перекинути бійців 95-ї бригади до Криму, але рішення змінили і вони зайняли позиції в Херсонській області.

Читайте також: Війна на Сході: бойовий шлях 25-ї окремої повітрянодесантної бригади

Бойовий шлях бригади у 2014 році. Після Херсонської області бригада прибула до Донецької, в район Добропілля, де зазнала своїх перших втрат. Саме боєць 95 ОАЕМБр став першим загиблим у цій війні.

13 травня під час руху колони бойовики влаштували засідку та обстріляли десантників. В бою загинуло 6 бійців бригади. Фаза боїв переходила на новий рівень. Противник застосовував переносний зенітно-ракетний комплекс, великокаліберні кулемети, диверсійні вилазки. І саме бригада з Житомира брала на себе абсолютну більшість усіх атак ворога.

Зайнявши панівну висоту в цьому районі, Карачун, бригада успішно закріпилася та взяла ініціативу у свої руки. Саме на Карачуні бойовики сконцентрували велику кількість уваги, що потім вилилося у регулярні обстріли з артилерії та стрілецької зброї силами розвідувальних груп противника.

95 бригада супроводжувала абсолютну більшість наших колон від точки А до точки Б. Вона брала участь у практично кожній великій наступальній операції в цій агломерації.

3 червня, коли 79 ОАЕМБр наступала на Красний Лиман, 95-та проводила операцію в населеному пункті Семенівка, де в бою було вбито командира 1 батальйону бригади. Вже 19 червня був розвинутий успіх після взяття Лиману і проведений наступ на Ямпіль, де 95 ОАЕМБр в районі Красної Луки також втратила бійців.

Бригада зробила великий внесок у звільнення Слов’янська та Краматорська, після чого вирушила на звільнення Лисичанська, навколо якого протягом декількох місяців війни була вибудувана система оборони, яку українській бригаді довелося проривати і зазнавати втрат в бою.

Крім того, військові встигли навіть виконати завдання на кордоні з Росією, а саме 12 червня на трьох гелікоптерах Мі-8 висадилися в районі населеного пункту Дякове, взяли його під контроль і навіть зуміли відбити атаку ворога. В кінці липня ціла бригада, включаючи 2 батальйон, який складався з мобілізованих, провела рейд в бік кордону з Росією, де зустрілася з 30 ОМБр і звільнила Савур-Могилу, Степанівку та відновила контроль над Маринівкою.

Тут бригада розділилася і частина залишилася в Степанівці, частина вирушила наводити переправи через річку Міус, а ще одна вирушила в бік Міусінська, де в період від 9 до 12 серпня зустрілася в бою з російською армією.

Дії 95 ОАЕМБр, власне кажучи, зробили коридор для угрупування Збройних сил, яке було розташоване на кордоні з Росією практично два місяці. Успішний рейд приніс свої плоди. В період запеклих боїв за Іловайськ 95 бригада 19 серпня звільнила Ясиновату, де вела бої з батальйоном бойовиків "Восток", а в кінці серпня понад 40 бійців житомирської бригади висадилися на гелікоптерах в районі Старобешева. Там вони коригували українську артилерію та вели спостереження за російськими військовими.

Читайте також: Війна на Донбасі – бойовий шлях 80-ї окремої аеромобільної бригади

Згодом військові були відправлені під Маріуполь, де 5 вересня звільнили Тельманово, а вже у жовтні заїхали ротацією в ДАП. Ба більше, в період запеклих боїв за аеропорт частина бригади діяла під 32 БП на Луганщині намагаючись деблокувати оточених захисників БП.

Зима 2015. Жорстокі та інтенсивні бойові дії за ДАП не вщухали вже декілька місяців. Ситуація виявилася критичною і генеральний штаб Збройних сил розробив план бойової операції, згідно з яким 95 ОАЕМБр повинна була взяти під контроль населений пункт Спартак.

Наступ почався 18 січня 2015 року і тривав декілька годин під інтенсивним обстрілом противника. Через виставлену загорожу для техніки БТР бригади не змогли продовжити свій шлях далі і відступили. А вже 22 січня на позиції ЗСУ, де розташувалася також і ця десантна бригада, пішли у наступ сили бойовиків.

Спільними зусиллями атаку було відбито. Паралельно з цим патовою стала ситуація і на Дебальцівському виступі, куди були перекинуті понад 40 бійців цієї бригади, які тримали дірку в обороні довжиною в декілька кілометрів і які успішно виконали поставлене завдання.

Під час виходу наших військ бійці забезпечували охорону колон та займали панівні висоти задля недопущення зайняття їх силами противника і подальшого корегування артилерії щодо військ Збройних сил, які відступали. Протягом усього періоду бригада втратила 91 бійця. 

Підписуйся на сторінки UAINFO у FacebookTwitter і YouTube

Дмитро ПУТЯТА


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини