"Чорна п'ятниця", або Як не потрапити на гачок маркетологів
Цього року "Black Friday" або "Чорна п’ятниця" офіційно стартує 29 листопада. Але деякі бренди, намагаючись привернути увагу покупців, запускають масштабні розпродажі ще за тиждень до того, шукаючи будь-яку можливість затягти вас до магазину.
Про те, як не купувати зайвого, якого вам зрештою доведеться позбутися і створити надлишок відходів, і як не лишати вуглецевий слід, підтримуючи мас-маркет, розповідає Лада Полтавська для Іnspired.
Довгий час під "Чорною п’ятницею" мали на увазі обвал ринку золота, який стався 24 вересня 1869 року. Це призвело до занепаду великої кількості нью-йоркських фондових бірж, залізничних акцій, маклерських контор на Уолл-стріт.
На початку минулого століття з’явилися перші згадки розпродажів разом з появою великих універмагів (до того часу речі замовлялися та відшивалися індивідуально у кравців за технологією "bespoke" – прим.ред.) Виготовлення речей "під замовлення" займало багато часу – від одного місяця й більше – і потребувало щонайменше трьох примірок. Тому готові костюми, які стали широко доступними, здавалися вигідною пропозицією.
Читайте також: Чорна п'ятниця по-українськи
Наприклад, Macy’s, одна з найбільших на сьогодні мереж роздрібної торгівлі США, ще в 1924 році на День Подяки організувала грандіозний різдвяний парад, який мав такий успіх серед жителів Нью-Йорка, що адміністрація Macy’s вирішила проводити його щорічно, упроваджуючи знижки для відвідувачів протягом тижня.
Сам же термін з’явився набато пізніше, аж у 1966 році, й означав сильні затори на дорогах у п’ятницю після Дня Подяки. Сучасне трактування цього терміна пов’язане з ідіомою "in the black", що буквально означає "позитивний баланс", натякаючи, що хтось-таки "вийде в плюс" у цей день.
Більшість магазинів у всьому світі відкриваються дуже рано (близько п’ятої години ранку), а найбільші торговельні мережі – навіть опівночі для того, щоб прийняти якомога більше людей. Зазвичай, першим покупцям пропонуються серйозні знижки (від 50 до 80%), тому деякі сміливці наважуються ночувати під магазинами, щоб не упустити шанс "схопити що-небудь".
"Що-небудь" добре характеризує "трофеї", які вдається винести з магазину, адже, як правило, це не щось конкретне, а перше, що потрапило під руку. Класичним прикладом є американські розпродажі, де люди буквально б’ються за річ, що сподобалася. Ті, кому пощастило менше, потім або йдуть з нічим, або дарують речі своїм близьким (разом з чеком, щоб ті могли повернути їх до магазину в разі, якщо вони не сподобаються – ред.), або повертають їх до магазину та просять частину грошей назад, чи влаштовують гаражний розпродаж.
В Україні "Чорна п’ятниця" з’явилася в 2013-ому році та вже завоювала почесне місце в рейтингу "мисливців за знижками". За даними Black Friday Global, більше 30% українців готові "полювати" за дешевими товарами.
Зазвичай, знижки на різні товари сягають від 5% до 50%. Якщо в Америці це дійсно речі, які можна придбати за привабливими цінами, то в Україні відомі випадки, коли в гонитві за прибутком, продавці вдаються до різних трюків, наприклад, штучно підвищують початкову ціну. У такому разі варто бути дуже уважними. Якщо вам потрібно купити якусь річ, краще відвідати магазин за кілька тижнів до події й зафіксувати вартість до "падіння" ціни.
Як маркетологи примушують нас купувати більше?
Думаю, багато хто стикався з історією, коли консультант у магазині починає нахвалювати товар, який за своїми характеристиками гірший, ніж він є насправді, коли недоліки раптом стають перевагами. Наприклад, він дуже рекомендує купити саме цей фен, хоча він і не дуже потужний, але він менше шумить, не так нагрівається та менше пересушує волосся.
Дуже часто дефекти видають за авторський дизайн. Моїй знайомій ледь не продали білі туфлі з "авторським нальотом" у вигляді застарілого бруду. Усі ж хочуть мати унікальну неповторну річ. Особливо, якщо вдасться придбати її зі знижкою.
Інколи завищують ціни на якийсь певний товар, а інколи – на товари-аналоги для того, щоб позбутися нереалізованої продукції. Навіть якщо споживачеві не дуже потрібна ця річ, він зверне на неї увагу, адже вона має унікальну ціну, набагато нижчу, ніж уся інша продукція в тій же категорії товарів. Тут спрацьовують психологічні механізми – страх втратити можливості. Коли людина бачить, що поруч усе дорого, вона підсвідомо прагне придбати "дешеву" річ, побоюючись, що вона теж подорожчає.
Щоб створити попит на той чи той товар, спочатку проводиться масштабна рекламна кампанія, а потім виявляється, що в продаж виходить дуже обмежена партія (limited edition) або речей узагалі немає в наявності.
Читайте також: Чорна п'ятниця й поминальна субота: не шукаймо проблем там, де їх немає
Класична історія – акція "3 за ціною 2", знижки на третю, четверту і наступні речі, що призводить до надлишкового споживання. Тут діє простий розрахунок: людина бачить не вартість товару, а можливість отримати щось безкоштовно або з великою знижкою. Вона прагне зробити "вигідну" покупку з уявною економією.
Як не купити зайвого й зробити це максимально свідомо?
• не купувати взагалі нічого;
• скласти wishlist і сподіватися, що хтось це вам подарує;
• почекати й подумати, чи дійсно вам потрібні ці речі, як довго ви будете ними користуватися й що чекає на них після того, як ви від них відмовитеся;
• спробувати знайти цю річ у своїх знайомих, раптом вона їм не дуже потрібна;
• купувати, попередньо склавши список необхідного;
• купувати локальне та якісне;
• купувати щось, що має мінімальний екослід: похід на виставку або на театральну виставу, про яку давно мріяли, похід у кіно або на екскурсію за місто разом із друзями, лекцію або на курс, який давно хотіли пройти (будь-що, що не матиме фізичної форми, але приноситиме вам неабияке задоволення).
Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter
Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки