MENU

Іноземцям хочуть спростити всиновлення українських дітей

805 0

Кабінет міністрів пропонує парламентові ратифікувати Гаазьку конвенцію, яка регулює питання міждержавного усиновлення у світі та захищає права дітей. Рішення ухвалили на засіданні уряду в середу, 20 листопада. Про це із посиланням на урядову пресслужбу повідомляє "Радіо НВ"

В Україні можуть дозволити працювати агентствам, які займаються усиновленням українських сиріт іноземцями. Ці організації повинні будуть мати акредитацію в Україні та країнах, з якими підписали угоди про міждержавне усиновлення. Відповідні дозволи надаватиме уряд.

Крім того, пріоритет в усиновленні українських дітей матимуть країни, з якими раніше було підписано угоду про міждержавне усиновлення. Конвенцію про захист дітей і співробітництво з питань міждержавного усиновленняухвалили 1993 року в Гаазі. Будь-яка держава може приєднатися до неї. Наразі її ратифікували 100 держав світу, зокрема всі країни ЄС.

Восьма спроба

Протягом останніх десяти років українці частіше, ніж іноземці, всиновлюють дітей, зазначила представниця Уповноваженого з дотримання прав дитини та сім'ї Оксана Філіпішина. Це свідчить про те, що загрози для національного усиновлення немає.

В інтерв'ю "Радіо НВ" Філіпішина зауважила, що це вже восьма спроба уряду підвести парламент до ратифікації Гаазької конвенції, однак депутати попередніх скликань не наважувалися це робити. Філіпішина додала: можна лише припустити, що серед парламентарів існував міф, нібито іноземці почнуть масово усиновлювати українських дітей.

Представниця уповноваженого пояснила: насправді, головна мета ініціативи – налагодити комунікацію на рівні органів влади країн, які долучилися до конвенції. У разі, якщо прийомні батьки, що вивезли дитину за кордон, порушуватимуть її права, Україні буде легше повернути дитину назад.

Читайте також: "Цілували руки і зав’язували шнурки". Родина Сироватків розповіла про трьох дітей, яких всиновила після повернення Володимира з війни. ФОТО

За даними Міністерства соціальної політики, торік в Україні усиновили 1,7 тисяч сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування. Українці усиновили 1,3 тисяч дітей, іноземці – 372 малюки.

Перевага для іноземців

Перший заступник голови парламентського комітету з питань соціполітики, народний депутат від "Батьківщини" Михайло Цимбалюк не погоджується із Філіпішиною. На його думку, якщо Верховна Рада ратифікує конвенцію, в Україні буде перевага для усиновлювачів-іноземців.

В інтерв'ю "Радіо НВ" Цимбалюк наголосив, що українці й так роками стоять у чергах, аби всиновити дитину. Крім того, із жовтня у державі діє національна стратегія, яка поки що лише ускладнює всиновлення й потребує доопрацювання.

"Нам потрібно переконатися, чи створює держава умови, щоби громадяни України, які роками стоять на чергах для всиновлення дітей, мали змогу зараз це зробити. У цьому випадку ні. Усі ті родини, які хочуть усиновити дітей в Україні, мають проходити курси. А насправді механізму цього навчання не виписано: хто має проводити навчання, відсутність програм. І тут бігом давайте ратифікуємо цю конвенцію", – наголосив Цимбалюк.

Цимбалюк додав, існує і корупційнтй складник, адже деякі організації-посередники вимагають в іноземців гроші. Представник комітету підкреслив: у парламенті буде велика дискусія щодо ратифікації Гаагської конвенції.

Контролювати посередників

Одна із ключових переваг Гаазької конвенції в тому, що її ратифікація дозволить державі контролювати посередників. Ті організації, які працюють у сфері всиновлення зараз, далеко не завжди доброчесні та прозорі, розповіла в інтерв'ю "Радіо НВ" експертка із прав дитини Людмила Волинець. Водночас вона зауважила, що зараз дуже незручний час для ухвалення ініціативи.

По-перше, пріоритет Конвенції, аби дитина залишалась у біологічній родині або першочергове усиновлення у країні народження. Іноземці зможуть усиновлювати дітей лише у третю чергу. Крім того, децентралізація та ліквідація районних адміністрацій ставить під загрозу національне усиновлення.

Читайте також: Через "дірки" в нашому законодавстві на іноземних сім'ях, які хочуть усиновити українських дітей, заробляють шахраї

"У зв’язку з реорганізацією районних державних адміністрацій, які є основними у процедурі влаштування дітей у сім'ї громадян України, вся ця система в Україні має високі шанси просто впасти. За прогнозними розрахунками в червні районні державні адміністрації перестануть існувати, а Україна не знає, хто буде організовувати та здійснювати національне всиновлення, коли зникнуть районні держадміністрації", – зауважила Волинець.

Як альтернативу Волинець запропонувала ратифікувати Гаазьку конвенцію найближчим часом, але відтермінувати її реалізацію, допоки влада не наведе лад у національному всиновленні.

Прозорі умови

Усиновлювачі всередині країни вже мають переваги, адже іноземці не мають права всиновлювати здорових дітей молодше п’яти років, зауважила в інтерв'ю "Радіо НВ" директорка зі зв’язків із громадськістю альянсу "Україна без сиріт" Світлана Харченко.

Вона також зауважила, що діти з інвалідністю або певними хворобами мають більше шансів на реабілітацію за кордоном, адже там краще розвинені відповідні центри. Харченко наголосила, що ратифікація конвенції не зробить усиновлення для іноземців легшим, а створить прозоріші умови.

"Виходячи з нашої системи, наш департамент із міждержавного всиновленню фізично не здатний обробити всі ті заявки, які надходять. Їм не вистачає людей, не вистачає часу. Охочих іноземців багато, але, виходячи з умов, які пропонує щодо процедури країна, виходячи з тих умов, у яких перебуває наша судова система, тому що рішення про всиновлення приймають українські суди. Є величезні проблеми", – наголосила Харченко.

Міністерка соціальної політики України Юлія Соколовська заявила про намір скоротити кількість дітей в інтернатах щонайменше вдвічі до 2024 року. За її словами, це відображено у коштах, які заклали в бюджет-2020, у законодавчих ініціативах, які відомство подає на розгляд парламенту, а також у головній меті – максимально сприяти розвиткові сімейних форм виховання та допомагати сім'ям.

Серед першочергових цілей міністерства, визначених програмою дій уряду: виховання дітей у родинах або в умовах, максимально наближених до сімейних, у благополучному, доброзичливому та безпечному середовищі, де дбають про потреби та інтереси дітей.

Підписуйся на сторінки UAINFO у FacebookTwitter і YouTube

UAINFO


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини