Хвороби наших будинків. Чому іноді дихати шкідливіше, ніж курити
У вжиток наукового товариства входить новий термін "оutdoor pollution". Себто його слід розуміти як забруднювачі, присутні всередині приміщень. На жаль, "хворі" не тільки наші міста, а й 100% наших будинків. Тільки в них основними токсинами є не тверді частинки (на кшталт смогу, який "за бортом", на вулиці), а хімічні леткі сполуки.
Навіть є жахливі цифри: всередині приміщень удвічі, а то й до 5 разів більше забруднювачів, ніж в повітрі міст-мільйонників. Виходить, дихати в деяких приміщеннях шкідливіше, ніж курити. Розгляньмо основні джерела "отрути" в повітрі приміщень, пише Юлія Гагаріна у блозі для сайту НВ Style.
На кухні, мов на трасі. Найбільше токсинів в повітря потрапляє не тільки із сигаретним димом, а й з приготуванням їжі. Англійські дослідники навіть вважали, що коли смажити м’ясо в неналежно провітрюваному маленькому приміщенні, то кількість токсичних речовин в повітрі зрівнюється з дуже жвавою автотрасою. Причому особливості національної кухні також впливають на кількість токсинів. Виявилося, що найбрудніша атмосфера в китайських ресторанах.
Формальдегід в офісах. У 2019 році завершилося велике американське дослідження з вимірів по формальдегіду в приміщеннях. Він є скрізь, але забагато в офісних просторах. Формальдегід – "фон" не тільки будівельних матеріалів та ізоляційних матеріалів. Його також виділяють штамповані вироби з деревини, фанера, фарби, клеї, лаки, покриття для підлоги. Тож, що свіжіший ремонт і що більше він "економно виконаний", то більше в матеріалах формальдегіду.
Читайте також: 10 звичок, які можуть врятувати життя
Його мінімальна концентрація в приміщенні – рано вранці, а найвища – вдень. Що вищою є температура, то більше матеріали й меблі починають "фонити". Чим спекотніше літо і гірше провітрювання приміщення, тим більше в ньому формальдегіду.
Давні будівлі можуть бути з неприємним сюрпризом. Під час досліджень конкретних приміщень неодноразово траплялися несподіванки. В одному з будинків, споруджених в 70-х роках, "фонила" гіпсокартонна стеля. Вчені виламали її шматок (чого не зробиш заради науки) і в лабораторних умовах почали над ним проводити експерименти. Виявилося, що коли він нагрівається, то рівень виділення формальдегіду становить 159 ppb. Це за рекомендації для житлових приміщень до 8 ppb.
Дослідники стверджують: "Вплив формальдегіду є небезпечним, тому що це потенційний канцероген для дихальної системи. Також наявність токсичних хімічних речовин в приміщенні впливає на здатність людей мислити та вчитися. Важливо, щоб люди були краще інформовані про ризик. Тому відкриті вікна – це добре".
До речі, коли ми готуємо вдома, за неналежної вентиляції нас атакує шалена кількість токсинів. Тому до відкритих вікон і хороших повітряних фільтрів в рекомендаціях додають – потужні витяжки на кухні. Готувати тільки з ними.
Нема свіжого повітря – немає краси. Китайці провели масштабне дослідження, яке вивчає вплив перелічених забруднювачів на швидкість старіння населення. Вони провели кількаетапну багаторічну роботу, яка охоплювала безліч чинників. Підсумок: перебування вдома в "компанії" із забруднювачами відбивається на шкірі так само, як і хронічне перебування на сонці.
Небезпека салону краси. На перший погляд видається безглуздим підозрювати, що перебування в салоні краси може прискорити старіння. Проте це цілком можливо! Роботи останніх років показують, що в перукарнях і салонах, де надають послуги з манікюру і палять свічки, кількість летких токсинів в 10 разів перевищує показники, ніж на вулиці. На щастя для клієнтів, вони не надто тривалий час перебувають в такому приміщенні. Основні постраждалі – самі ж майстри, які проводять весь день в неналежно провітрюваних залах. У них зростає кількість алергій і захворювань дихальної системи. Як запевняють дослідники, найкраще – працювати в приміщенні з прийнятним протягом.
Читайте також: Навіть короткочасне куріння електронних сигарет шкодить здоров'ю – вчені
Хто винен – зрозуміло. Що робити, щоб жити стало легше? Використовувати банальні та перевірені методи:
• щоденне провітрювання, а ще ліпше – спеціальні повітряні фільтри;
• мінімізація будівельних матеріалів, що виділяють формальдегід;
• підтримання комфортної температури в приміщенні, щоб матеріали не перегрівалися і не виділяли токсинів;
• вологе прибирання без фанатизму (мінімум пахучих і антисептичних складників);
• розвішувати суху білизну в шафи (таким чином стане менше пилу і молекул-алергенів з ополіскувачів та порошків);
• використання керамічного посуду;
• знайти місце для кімнатних рослин, вони очищають повітря;
• в косметиці використовувати антиоксидантні складники і засоби, що посилюють детоксикацію і клітинне дихання;
• не курити та не перебувати у приміщенні, де курять; наскільки шкідливими є для шкіри вейпи – поки що дані відсутні.
Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter
Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки