Національний оркестр України пропагує за кордоном російську музику
Національний симфонічний оркестр під орудою Володимира Сіренка нещодавно повернувся з гастролей Сполученими Штатами, де концертував з програмою російської музики і російсько-американською піаністкою Ольгою Керн.
З фінансового боку все зрозуміло: російська класика, як і раніше, непогано продається. Красива історія про те, що прабабця Ольги Керн одного разу співала під акомпанемент Сергія Рахманінова, а її прапра товаришувала з Петром Чайковським, додає до цього концертного туру з музикою Чайковського і Рахманінова додаткової ідеалізації. "Русский мир" презентований не жахіттями путінської доби, а прекрасним минулим, "здесь хорошо, взгляни". І дійсно видатною піаністкою, переможницею конкурсу Вана Кліберна, яка, до того ж, досить давно переїхала у США і жодних ганебних листів до Путіна не підписувала.
Читайте також: Дикунську систему заслужених й народних артистів слід відмінити
Я розумію організаторів гастролей – компанію Colambia Artists, якій потрібно продати цей тур. Я нічого не маю проти Ольги Керн, членкині-кореспондентки Російської академії мистецтв, яка спільний виступ з київським оркестром прокоментувала стриманим "я ніколи не грала з цим оркестром, тому вирішила спробувати". Але я не розумію головного. Коли у розпал військової агресії Національний симфонічний оркестр України гастролює Штатами з концертом "Russia's greatest works"... Мені одній здається, що це трохи не комільфо?
Що там у програмі туру? Другий фортепіанний концерт Рахманінова, П'ята або Шоста симфонія Чайковського, його ж Полонез з опери "Евгений Онегин" і Симфонія Максима Березовського. Та сама, яка в Україні називається "Перша українська симфонія", а в Росії – "Первая русская симфония". Бо цей "малорос Березовський" для сусідньої держави - "русский композитор, создатель классического типа русского хорового концерта". І хоч би як старанно організатори не прописували в програмках текст про "українського Моцарта", сусідство Березовського з Чайковським і Рахманіновим зчитується однозначно – як складових однієї культури. Тобто російської.
Читайте також: "Заробляння на війні" припинилося?": як реагують соцмережі на трансляцію на росТБ серіалу із Зеленським у головній ролі
Цимес ситуації у тому, що усі попередні скандали від Марув до "Старого Лева" стосувалися приватних ініціатив. Національний оркестр на 97% фінансується державою і мав би бути її ідеологічним рупором. Натомість продовжуємо пропагувати за кордоном російську музику. Зрозуміло, що не ми одні – у мене в стрічці, наприклад, постійно стирчить реклама Російських сезонів від London Symphony. Не важливо, це проєкт за російські гроші, чи просто британців потягнуло на "східну екзотику". Це, слава богу, далека від них – територіально, політично та ментально – країна, з якою можна гратися в культурно-фінансові ігри. Або здається, що можна. А в нас трохи інша ситуація.
Є реакція НСОУ. Від себе додам, що зазначених Лисенка і Скорика у турі виконували на біс, вони не фігурували в основній програмі.
Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter
Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки