Сила безсилих: нам іще належить створити свого Гавела
На фото – не голлівудський красунчик Бред Пітт. Ні.
Це – Вацлав Гавел, перший президент Чехії.
Це фото 70-х років ХХ століття.
Оксамитову революцію 1989-го мені пощастило спостерігати наживо, хоч я тоді радянською підліткою не дуже розуміла – чим усе може скінчитися.
30 років тому – у грудні 1989-го – Вацлав Гавел прийшов до влади.
Читайте також: 30 років тому Чехія стала великою країною. Є такою і нині
Вісім років тому – 18 грудня 2011-го – він пішов із життя.
Ці дві дати пройшли повз новин і стрічок у соціальних мережах.
Після радянської окупації Чехословаччини Гавел із однодумцями створює правозахисну групу "Хартія 77", а в 1978-му – Комітет для захисту несправедливо переслідуваних (привіт усім, хто зараз несправедливо перебуває за ґратами – що в Україні, що "за поребриком")
Головна робота Гавела того часу – маніфест "Сила безсилих", який потім стає слоганом усього його життя: він навчив тих, хто зазнав поразки, перемагати та залишатися переможцями. Навіть серед сильних ворогів, які готові будь-якої миті тебе з'їсти.
Читайте також: Вшанування Гавела в Києві – в чому його глибинна символічність
Історія його успіху – це створення справжньої еліти країни, адже служіння своєму народові не має на увазі "відкатів", хабарів й особистої вигоди. Гавел показав, як можна бути чесною, порядною та шляхетною людиною, навіть перебуваючи при владі. Недарма один із його слоганів ще в 1989-му був – "Жити у правді".
Для України зараз – умовний початок 1970-х. Нам іще належить виховати свою еліту та створити свого Гавела, який напише "Силу безсилих" і приведе нас до справжньої незалежності.
Я навмисно не пишу, яку роль зіграла християнська ідея у філософії Гавела, тому що хто захоче – обов'язково після цього тексту піде ґуґлити й читати про Гавела. А хто не зробить цього, тому того й не треба. Може, для них колись HBO або Netflix зроблять яскравий серіал із Бредом Піттом у головній ролі, поки він зовсім не постарів.
А ми все одне переможемо.
Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter
Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки