MENU

Вшанування Гавела в Києві – в чому його глибинна символічність

2092 0

Сьогодні, 15 грудня, в Києві відкрили меморіалу дошку Вацлавові Гавелу, одному із чільних політиків у новітній світовій історії. Раніше в межах декомунізації один із бульварів української столиці перейменували на Гавелову честь. На символізмі таких кроків наголошує нардепка Ганна Гопко

Міністр культури Чехії Даніел Ґерман, Ганна Гопко й директор Українського інституту національної пам'яті Володимир В'ятрович біля меморіальної дошки на честь Вацлава Гавела

Декомунізація змінює обличчя нашої країни й обличчя столиці. Й дуже символічно, що замість імен комуністичних катів на карті нашого міста з'являються не лише відновлені історичні назви чи імена визначних українців, але й важливі для нас імена людей з-за меж України.

Читайте також: "Правда переможе!" Сьогодні – 80 років із дня народження Вацлава Гавела

Постать Вацлава Гавела є однією зі знакових у боротьбі народів Центрально-Східної Європи проти більшовизму. Людина, яка понад усе ставила свободу і гідність. Людина, яка кинула виклик комуністичному режимові, заплатила за свої переконання роками переслідувань та ув'язнень і стала лідером Оксамитової революції 1989 року в Чехословаччині, а потім і президентом цієї країни та Чехії.

"Якщо людина живе в оточенні тоталітарної пропаганди і не помічає її, то пропаганда досягла своєї мети", – казав Вацлав Гавел. І як державний діяч робив усе можливе, щоб Чехія, Європа та світ помітили й подолали наслідки панування більшовицького режиму. Важко переоцінити його внесок у прийняття люстраційного законодавства, що очистило владу від колишніх функціонерів компартії і спецслужб, законів "Про час несвободи" та "Про протиправність комуністичного режиму і боротьбу з ним", відкриття архівів органів держбезпеки. Ця послідовна і наполеглива політика, яку здійснювала Прага в 1990-их, стала прикладом і для наших законів про декомунізацію, відкритість архівів, визнання борців за незалежність.

Тому поява бульвару Вацлава Гавела у Києві саме в процесі декомунізації є глибоко символічним актом.

Я дякую всім, хто багато місяців працював і боровся за те, щоб ця подія відбулася, долаючи саботаж на різних рівнях і вірячи в торжество справедливості. Вірю, що Україна не лише гідно пройде шлях подолання комуністичного тоталітаризму й установлення міцної демократії, але й буде на рівних представлена в колі європейських народів.

Читайте також: 20 заповідей вільних людей

"Я переконаний: Європейському Союзові вигідно прийняти Україну до свого складу, – казав свого часу Вацлав Гавел, коментуючи небажання багатьох лідерів ЄС відкрити Україні перспективу членства. – Хоча багато чого залежить не лише від прихильності певних держав до тих чи інших сусідів. Усе залежить від бажання самої країни".


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини