MENU

Правила фейкових новин на прикладі пожеж в Австралії

2708 2

Завітав до Макса Тітова в пост про Австралію.

Це адіще. Люди, боти, кенгуру – всі відмітились.

...мені навіть почали лізти в голову думки, що то вищі сили почали спалювати планету, щоб не бачити це пекло...

Кілька моментів:

1. Проблема раз. Відсутність розуміння того, де справжні дані, а де ретроспективні, де рендер, де фото, де кумулятивна статистика, де ріалтайм.

Перше правило фейку – велика жахлива цифра. Давайте глянемо на 480 мільйонів тварин, які згоріли в пожежах.

Читаємо BBC News Ukrainian (слава богу, почали постфактум щось писати толкове):

Згідно з підрахунками, які часто цитують ЗМІ, у лісових пожежах в Австралії загинули майже пів мільярда (480 мільйонів) тварин.

Автор цих підрахунків – професор Кріс Дікман, експерт з біорізноманітності Австралії в Сіднейському університеті.

Читайте також: Уряд Австралії виділить близько $1,4 мільярдів на відновлення після пожеж

Він оприлюднив заяву, в якій пояснив, як отримав такі цифри – зокрема, розтлумачив, що тут ідеться про кількість усіх тварин, що постраждали від пожеж, а не тих, які загинули у вогні (хоча назва публікації і говорить про загибель 480 мільйонів).

Ці цифри базуються на звіті для Всесвітнього фонду природи (WWF) за 2007 рік, співавтором якого він був і який описував вплив на дику природу Австралії розчищення земель у штаті Новий Південний Уельс.

За підрахунками, в середньому на гектар припадало 17,5 ссавців, 20,7 птахів та 129,5 рептилій.

Потім вони помножили це на площі землі, охопленої пожежами.

"Ми підрахували, що лише на трьох мільйонах гектарів Нового Південного Уельсу, які згоріли станом на 10 днів тому, від пожеж могли постраждати до 480 мільйонів ссавців, птахів та рептилій", – сказав професор Дікман.

"Безумовно, великі тварини, такі як кенгуру або ему, - звичайно, багато птахів – зможуть утекти від вогню, коли відчують його близькість", – сказав він BBC.

Навіть після того, як реальні дані знайдені, вони ВЖЕ потонули в морі фейків.

2. Відсутність порівняльної статистики.

Наприклад, список масштабних пожеж за останні 100 років з нанесенням на карту сильно би допоміг.

Також допомогли б цифри:

- кількість кенгуру, яких віправляють на експорт у вигляді м'яса;
- динаміка поголів'я кенгуру;
- порівнянн N загиблих тварин до загального поголів'я + ретроспективні дані.

3. Ліса горять. Це їх нормальний стан. Єдине рішення – це контрольоване спалювання лісу.

Ось тут не завадило б розповісти про те, як екоактивісти сприяли тому, що масштаби контрольованого спалювання зменшились і це призвело до додаткових масштабних неконтрольованих пожеж.

Мене можуть знову звинувати в тому, що я не люблю екоактивістів і проти планети, але ніт. Я за планету і проти ідіотів, навіть якщо ці ідіоти – екоактивісти.

4. Замість того, щоб молитись, нумо скинемось по 2-3 долари австралійцям.

Теза правильна і з нею згоден – це найдієвіше рішення, але

Коли українці закликають допомогти австралійцям, мені хочеться чи то ржати вголос, чи то плакати.

Економіка Австралії:

ВВП (ном.) 2018 рік, оцінка
- Повний $1.5 трлн (13-те)
- На душу населення $59 655 (10-те)

Економіка України:

ВВП (ном.) 2020 рік, оцінка
- Повний $161.87 млрд (47)
- На душу населення $3880 (127)

Пацани і дівчата, прото від*біться від Австралії зі своєю допомогою. Вони і без вас справляться. А якщо не справляться, то і з вами не справляться.

Краще ці 2-3 долари відправте локальному фонду. Там вони точно потрібніші.

5. Це все результат глобальне потепління?

Друзі, будь-яка х*рня – це результат дії мільйона факторів, починаючи від глобального потепління, закінчуючи рукож*пством конкретних політиків, які виділяють гроші на боротьбу з глобальним потеплінням, а не виділяючи гроші на пожежні станції та гелікоптери. Менше кричіть про глобальне потепління і більше – про неефективність виділених ресурсів на боротьбу з глобальним потепліням. І буде більше щастя.

Ну і насамкінець, цікавий факт про евкаліпти.

"Виявляється, є дерева, яким зовсім не страшна лісова пожежа, а навіть в деякому роді і корисний. Одним з таких дивовижних рослин є евкаліпт, який росте в Австралії. Тут посушливий і жаркий клімат, а лісові пожежі – рядове явище природи. Тому евкаліптові дерева, яких тут налічується понад 200 видів, в ході еволюції набули цікаві властивості, які допомагають їм бути сильніше вогню.

Читайте також: "Шейрити фейки ще нікому не допомогло". Правда про пожежу в Австралії

Кора евкаліптових дерев дуже товста і має спеціальну волокнисту структуру. Це дозволяє захистити внутрішню частину стовбура від повної загибелі. Звичайно, евкаліптовий ліс горить. Горить він дуже швидко і жарко. Його листя, що містить багато ефірних олій, легко спалахують. Стовбур евкаліпта теж сильно страждає від вогню, він, як і інші рослини, обвуглюється і набуває неживий чорний колір. Але сам евкаліпт живий. Це схоже на диво, коли через два тижні після страшної пожежі крізь обвуглені стовбури пробивається свіжа зелень молодих листочків.

Але найцікавіше те, що пожежа є обов'язковою умовою для розмноження евкаліпта. Справа в тому, що коробочки, в яких знаходяться його насіння, настільки щільні, що самі не розкриваються. А тріснути їм допомагає пожежа. При високих температурах коробочки нагріваються і лопаються, а насіння розсіюються по окрузі. Виходить, що лісова пожежа — це пекельне пекло, що дарує життя евкаліптам. До того ж, завдяки такій унікальній живучості, евкаліпт усунув всіх своїх конкурентів за місце під австралійським сонцем: після пари-трійки пожеж в окрузі залишаються одні евкаліпти."

На жаль, я не вірю в те, що ми виберемось з ситуації, коли люди перестануть емоційно реагувати на все підряд.

Ми живемо на планеті, яка є чудовим і красивим місцем для життя. Але і тут трапляються виверження вулканів, цунамі, затоплення, пожежі, торнадо, і іноді навіть падають астероїди. І незважаючи на те, що людина здатна знищити все на своєму шляху, іноді природа все ж виявляється сильнішою.

Це не означає, що ми не повинні допомагати, співчувати, працювати над покращенням нашої планети. Загибель людей, тварин – це жахливо, але рознесення фейків по фб ніяк не допоможе цю проблему вирішити. Ба більше, може зашкодити, як у випадку зі скороченням площ контрольованих пожеж.

Більшість людей на планеті навіть не зможуть показати, де вона знаходиться. Австралія навіть в Євробаченні бере участь...

Тому не треба лізти з порадами в Австралію. І на жалість не треба давити. У нас є мільйон власних невирішених проблем, на яких не вистачає ресурсів і грошей. Зверніть увагу на них.

І цим ви більше допоможете планеті.

Підписуйся на сторінки UAINFO у FacebookTwitter і YouTube

Олександр КРАКОВЕЦЬКИЙ


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини