MENU

Що робити з електронними сигаретами в Україні

523 0

Електронні сигарети

Як можна покращити громадське здоров’я за допомогою нових нікотинових продуктів? Верховна Рада розглядає одразу декілька законопроектів, що стосуються регулювання тютюнових виробів та новітніх нікотинових продуктів. Під Новий рік Кабмін схвалив один із запропонованих законопроектів, що має адаптувати українське законодавство до європейських стандартів, пише Ірина Шелепова спеціально для УП.Життя.

Тривала відсутність чіткого плану дій щодо електронних сигарет призвела до появи в Україні тіньового ринку, де без обмежень можна придбати несертифіковану продукцію сумнівної якості.

Чорний ринок загрожує не лише економіці держави, а й громадському здоров’ю (тут варто згадати спалах легеневої хвороби у США, яка вразила понад 2 тисячі американців).

Досвід інших країн доводить: лише державний контроль над ринком електронних сигарет здатний захистити молодь від нікотину, а дорослих курців – від впливу сигаретного диму.

На варті громадського здоров’я

Наприкінці 2019 року французька Академія наук офіційно визнала ефективність електронних сигарет при відмові від куріння.

Як зазначено в заяві, електронні сигарети врятували близько 700 тисяч курців від смерті внаслідок негативного впливу сигаретного диму, не маючи при цьому жодних негативних наслідків для суспільства.

Читайте також: "Прогресивний крок": чому варто впровадити лікування онкохворих коштом акцизів на тютюнові вироби для нагрівання

Французькі експерти вказали на ключову роль державного контролю продуктів для вейпингу для виключення появи небезпечної продукції "в тіні".

Це дозволило уникнути епідемії вейпингу серед підлітків, а також гарантувало обов’язкову сертифікацію всіх товарів на ринку.

Стратегія зменшення шкоди – досвід розвинених країн

У таких розвинених країнах, як Великобританія, Канада та Нова Зеландія, електронні сигарети офіційно визнані безпечнішою альтернативою традиційному курінню для дорослих курців.

Медична спільнота рекомендує курцям, які не можуть або не хочуть відмовитися від нікотину, переходити на новітні електронні продукти для мінімізації ризиків для здоров'я.

Цей підхід отримав назву стратегія зменшення шкоди від тютюнокуріння – і протягом десятиліття був визнаний ефективним.

У 2018 році на вимогу Управління з контролю над харчовими продуктами і лікарськими препаратами (FDA), Національна академія наук, інженерії та медицини США підготувала звіт із вивчення впливу електронних сигарет на громадське здоров'я.

Проаналізувавши понад 800 досліджень, експерти дійшли єдиного висновку: "Повний перехід на електронні сигарети знижує негативний вплив на організм численних токсичних речовин і канцерогенів, які присутні в традиційних тютюнових виробах".

Вбиває не вейп, а чорний ринок

За даними американських досліджень, майже половина (41,8%) підлітків у США використовують продукти для вейпингу, що містять канабіс, а не нікотин.

Ситуація загострилася за останні кілька років, оскільки часткова легалізація канабісу привела до розквіту чорного ринку, де безконтрольно використовувалися заборонені розріджувачі для рідини з канабісом.

Читайте також: Науковці довели, що електронні сигарети збільшують ризик розвитку хвороб легенів – багаторічне дослідження

Саме один з них, ацетат вітаміну Е, став причиною легеневого захворювання, яке вразило понад 2 тисячі американців.

Законодавчий вакуум в Україні: що далі?

Відсутність державного регулювання породжує тіньовий бізнес, з яким необхідно боротися. Проте обмеження цілої категорії продуктів, в першу чергу, вдарить по дорослим курцям, оскільки позбавить їх альтернативи.

Саме під час куріння сигарет виділяється понад 7 тисяч шкідливих речовин, а отже, найбільш агресивною політика має бути щодо традиційних тютюнових виробів.

Що стосується електронних сигарет, то вони повинні бути доступні лише дорослим курцям. Державне регулювання даної категорії зводить нанівець ризик підліткової епідемії та небезпечної продукції, що підтверджує досвід Франції, Великобританії та Нової Зеландії.

За підрахунками, лише у США перехід курців на електронні сигарети збереже і покращить якість життя понад 20 мільйонів людей, особливо молоді, а також дозволить уникнути 1,6 мільйона передчасних смертей, викликаних сигаретним димом.

А скільки життів можна урятувати в Україні?

Підписуйся на сторінки UAINFO у FacebookTwitter і YouTube

Ірина ШЕЛЕПОВА


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини