В Україні змінять правила для забудовників. ВІДЕО
В Україні до кінця 2020 року планують запровадити загальний реєстр всієї первинної нерухомості. Забудовники зможуть виставляти на продаж тільки зареєстровані в ньому квартири.
Нововведення покликане захистити інвесторів, вирішити проблему довгобудів і подвійних продажів квартир на первинному ринку, повідомила в ефірі ObozTV заступник голови фракції "Слуга народу", представник Кабінету міністрів у Верховній Раді Олена Шуляк.
За даними нардепа, з 2015 року українці щороку вкладають у первинну нерухомість більше 1 млрд євро. Однак ці інвестиції залишаються незахищеними.
Читайте також: Як не стати жертвою квартирних аферистів
"Українці можуть інвестувати свої гроші в метри квадратні, а потім виявляється, що у будинку взагалі не було дозвільних документів... Десь було відверте шахрайство, десь не вистачило коштів у забудовника... Це проблема глобального масштабу для України", – наголосила Шуляк.
Вона запевнила, що цілком реально унеможливити незаконне будівництво в Україні вже в найближчій перспективі – до кінця поточного року.
Над відповідним рішенням зараз працює комітет Верховної Ради з питань державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування спільно з Мін'юстом і експертним середовищем.
"Це можна зробити таким шляхом. Забудовник спочатку отримує всі дозвільні документи, а потім додається до реєстру: причому там реєструється не просто будинок, а кожна квартира. Продавати квартири він зможе тільки тоді, коли їх внесуть до реєстру. Немає квартир у реєстрі – продавати нічого не можеш. А в реєстр можеш потрапити тільки тоді, коли є всі дозвільні документи. Реєстратор все перевірить", – пояснила депутат.
Читайте також: Абонплата за газ: як зміниться вартість "блакитного" палива і чому дві платіжки
Шуляк зазначила, що реєстр в тому числі вирішить проблему з "надбудовами", коли проект 6-поверхового будинку в процесі будівництва раптом "перетворюється" на 20-поверховий.
"Якщо дозвільна документація на 6 поверхів – то реєструються квартири, розташовані на шести поверхах. Хочеш продавати на 8, 9, 10? Треба змінити проектну документацію, отримати всі дозволи на зміну таких технічних параметрів. Забудовника перевірять, зареєструють, і тоді вже люди зможуть купувати. Тільки так", – констатувала вона.
Ще одним "важелем", за її словами, стане надання права голосу інвесторами, які вже придбали квартири.
"Якщо у забудовника з'являться плани, наприклад, збільшити число поверхів з 5 до 20, а люди вже купили квартири в 5-поверховому будинку, то забудовник повинен буде отримати певну кількість дозволів від своїх інвесторів", – уточнила Шуляк.
Читайте також: Застройщики продают людям воздух. Пора менять правила рынка недвижимости – мнение
"Цей реєстр унеможливить незаконні забудови, а також зміну технічних характеристик без відома людей, які вже купили квартири", – резюмувала вона.
Політик додала, що реєстр також вирішить питання подвійних і потрійних перепродажів: коли одну і ту саму квартиру одночасно продають різним людям.
"Сьогодні багато договорів на первинному ринку, коли одна і та сама квартира може бути перепродана кілька разів. Виявити це практично неможливо, тому що все відбувається у відділі продажів. І не завжди це шахрайство. Іноді звичайний людський фактор. Помилився, щось не записав, не вніс документи в якусь табличку – і вже на одну квартиру претендує кілька сімей ", – пояснила вона.
Шуляк повідомила, що 8 квітня в парламенті пройдуть великі слухання з цієї теми. Також на них підніматиметься питання, що робити з уже існуючими довгобудами.
Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter
Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки