Червоні лінії зеленого турборежиму: чому ініціатива Мінкульту приречена на фіаско
Історичні витоки "турборежиму" (ще один коментар до проєкту закону про боротьбу з дезінформацією).
Ті, хто сьогодні каже – "не можна змиритися з тим, як усе повільно розвивається! нам потрібні швидкі та рішучі дії, щоб у нас вже завтра все було як у наших (західних) сусідів!" – вочевидь не усвідомлюють того, наскільки ця настанова традиційна для наших (східноєвропейських) теренів щонайменше за останні 300 років.
Насправді це така карма життя на маргінесах розвиненої (європейської) цивілізації: "Ми відстаємо від сусідів, тож нам треба їх швидко наздогнати!". А те, що "наздогнати швидко" справді можна – це наша типова та перманентна ілюзія.
Ще гірше те, що намагання влади підштовхнути суспільство "згори", ввімкнувши йому примусовий "форсаж", найчастіше виливаються у спробу... перестрибнути провалля у два стрибки. Тобто замість стрибка вперед виходить стрибок донизу, а потім треба ще здиратися знов... на вихідну позицію перед стрибком.
Читайте також: В Україні – епоха жириновських: Портников назвав єдиний шанс на порятунок
Більшовики, намагаючись швидко й радикально прищепити росіянам "радянську" демократію, західним буржуям на заздрість, змушені були спершу встановити авторитарне правління, а згодом створити штучну конструкцію, в якій демократія керувала країною, а партія... керувала демократією.
Бо без таких партійних милиць нововпроваджена радянська демократія була взагалі непрацездатна.
Тоді це ще не називали "турборежимом", але принцип дії був той самий ("пятилетку – в три года", "догнать и перегнать Америку", тощо).
До речі, режим "керованої демократії" триває в Росії і сьогодні.
Як культуролог, я не бачу принципової різниці між цим більшовицьким досвідом та настановою нинішнього керівництва Мінкультмолодьспорту: "Якщо самоорганізація українських журналістів квола й не працює як належить, доведеться простимулювати їх законом, бо бачте – у сусідів працює! а нам же треба швидко їх наздогнати!".
Але ж "у сусідів" працює не під примусом закону, а внаслідок того, що тамтешня національна журналістська спільнота природно дозріла до самоорганізації!
А це, між іншим, прямо залежить не тільки від самих журналістів, а й від того, на якій стадії наразі перебуває процес формування відповідної політичної нації.
Читайте також: Навала "порохоботів": у Зеленського українців мають за ідіотів?
Висновок: у таких питаннях головне не "що" робиться, а "як" робиться: "зверху" чи "знизу", під тиском закону чи із власної ініціативи самої спільноти.
Тому прагнення "випереджаючими темпами", діючи в "турборежимі", примусово об'єднати журналістів через правовий тиск, "щоб вони, нарешті, вже завтра вдалися до ефективної самоорганізації", має лише дві перспективи: воно закінчиться або нічим, або народженням ще однієї непрацездатної адміністративної потвори, яка не здійснюватиме журналістську самоорганізацію, а лише імітуватиме її (знов-таки, за радянським взірцем).
"Какую бы мы партию не строили, все равно КПСС получается", – іронізував колись В. С. Черномирдін.
А чому?
Бо суть питання не в тому, що ми будуємо, а в тому, як.
Вже де-де, а в міністерстві культури мали б це розуміти.
P. S. А з дезінформацією боротися, безумовно, треба. Але – не переходячи при цьому тих "червоних ліній", які нам вже чітко намалювала наша нещодавня історія.
Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter
Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки