MENU

Італія в полоні коронавірусу: як виник і як зупиняють спалах епідемії в Європі

1175 0

Ізольовані міста, закриті "на карантин", скасовані футбольні матчі, достроково закритий карнавал у Венеції та богослужіння онлайн із закритих для вірян церков... Такою є реальність останніх днів у Північній Італії.

Після минулих вихідних стало очевидно: епідемія коронавірусу вже прийшла до Євросоюзу. 

Всього за три дні Італія стала четвертою країною у світі за кількістю хворих на COVID-19. Наразі їх зафіксовано понад 200. Шестеро з них померли (усі – літні люди). 

Чому коронавірус з’явився саме в Італії? Чи здатні заходи, вжиті італійською владою, зупинити його поширення? Наскiльки серйозною є ситуація – чи не варто скасовувати плани тим, хто планував поїздку до Італії?

На деякі з цих запитань не мають відповіді навіть самі італійці.

Береженого бог... не береже

Відома приказка про "береженого" спрацьовує далеко не завжди. Доведено Італією. 

Іронія долі: спалах коронавірусу відбувся у країні, яка чи не найбільше намагалася вберегтися від нього. 

Так, Італія першою в ЄС ввела посилені перевірки на міжнародних авіарейсах з Китаю. Це було зроблено ще у січні, коли стало зрозуміло, що спалах в китайській провінції Хубей локалізувати не вдається. 

Круїзні лайнери італійці також ретельно перевіряли.

Це зараз у всіх на слуху лайнер Diamond Princess, на якому вже є понад 600 хворих. А перед цим був круїзний лайнер Costa Crociere з 6 тисячами пасажирів, яких 30 січня на кілька годин заблокували в італійському порту Чивітавекк'я через підозру на коронавірус у китайських туристів. Ця підозра тоді не підтвердилася.

Італія також стала першою з країн ЄС, яка слідом за ВООЗ оголосила про шестимісячну надзвичайну ситуацію, активувавши інструментарій (протоколи перевірки тощо), який вже застосовували в країні під час спалаху атипової пневмонії у 2003 році. Це рішення уряд ухвалив у останній день січня, коли у країні виявили перші випадки захворювання – у двох китайських туристів з міста Ухань. 

Тоді, завдяки оперативній реакції, вдалося локалізувати перший осередок поширення коронавірусу. 

Але запобігти появі наступних виявилося неможливо. За три тижні стався потужний спалах хвороби, епіцентром якого стала північ – регіони Ломбардія і Венето.

В пошуках "нульового пацієнта"

Зараз італійська влада продовжує шукати так званого "нульового пацієнта" – того, хто завіз вірус до країни. За ідеєю, це має допомогти зрозуміти шляхи поширення епідемії і локалізувати її можливі майбутні осередки.

При цьому "перший пацієнт" владі відомий. Це 38-річний чоловік з Ломбардії, який працює в багатонаціональній компанії Unilever поблизу містечка Кодоньо.

Спочатку вважалося, що він заразився від свого друга, з яким обідав і який недавно повернувся з роботи в Шанхаї. Коли тест друга дав негативний результат, увагу звернули на місцевих китайців, які часто відвідували те ж саме кафе – проте й ця версія не підтвердилася.

Ще у п’ятницю стало відомо, що вірус від "першого пацієнта" підхопили його дружина і близький друг, а згодом виявили й інших заражених, з якими він контактував. Надвечір влада Ломбардії повідомила про шість випадків захворювання у регіоні...  

На жаль для Італії, "перший пацієнт" виявився людиною дуже соціально активною.

Кількість тих, із ким він контактував, була дуже великою. 

За суботу число підтверджених хворих на коронавірус зросло більше ніж у вісім разів – з 6 до 50 випадків – та відтоді продовжує зростати.

Більшість заражень фіксують у двох північних регіонах – Ломбардії і Венето. На ці два регіони припадають і всі летальні випадки – поки жертв шість, і всі старші за 70 років.

Дещо менше заражень в областях Емілія-Романья та П'ємонт. Як саме вірус потрапив туди – достеменно невідомо, адже "перший пацієнт" не виїжджав за межі свого регіону.

Міста на карантині

Наразі всі зусилля італійської влади спрямовані на те, щоб запобігти подальшому поширенню вірусу. 

22 лютого, у перший же день масового захворювання, прем'єр Джузеппе Конте оголосив план, відповідно до якого десять муніципалітетів у Ломбардії і Венето були ізольовані. 

Влада попросила близько 50 000 жителів залишатися вдома. Точніше, не "попросила", а змусила.

Без спеціального дозволу виїжджати з цих районів чи в’їжджати до них заборонено.

У так звану "червону зону" потрапили муніципалітети Во'Еуганео і Кодоньо, Кастильоне-д'Адда, Казальпустерленго, Фомбіо, Малео, Сомалья, Бертоніко, Терранова-деі-Пассеріні, Кастельгерундо і Сан-Фіорано.

На під’їздах до цих міст встановили пропускні пункти, а за порушення режиму ізоляції "світять" штрафи і арешти.

Губернатор Венето Лука Заія пояснює "драконівські заходи" необхідністю запобігти проблемам значно більшого масштабу.

Схоже, що італійці поставилися до проблем із розумінням: у такій ситуації не до скарг на обмеження прав людини. За повідомленнями ЗМІ, у чергах до супермаркетів "карантинних" міст лунають лише поодинокі скарги на ганебність такої "боротьби за їжу". 

Більшість же людей налякані перспективами епідемії та розуміють потребу у посилених заходах контролю.

Життя онлайн

Захисні заходи не обмежилися карантином у тих муніципалітетах, де фіксували найбільшу кількість заражень. Через коронавірус зламано звичний ритм життя навіть великих італійських міст.

Адже італійським медикам досі не вдалося встановити першоджерело зараження, а також наявність зв’язку між одночасними зараженнями у Ломбардії і Венето. А відповідно – вони не виключають і нових спалахів. 

Зокрема, в неділю влада скасувала футбольні матчі Серії А (для Італії – крок неймовірної ваги!), та достроково закрила знаменитий Венеційський карнавал, який мав тривати по 25 лютого включно.

Для туристів закрили Міланський собор і низку музеїв, призупинила роботу знаменита опера Ла-Скала.

Не пощастило і фанатам Тижня моди у Мілані. Він пройде із мінімумом вечірок, напівзакритими заходами. А модний дім Giorgio Armani ухвалив безпрецедентне рішення закрити свій показ мод для публіки.

Такі кроки не могли не викликати панічної реакції у другому за величиною місті Італії. 

В Мілані шаленими темпами розкуповують продукти харчування тривалого зберігання, в першу чергу пасту та рис (після того, як інтернетом почали гуляти фото з порожніми полицями, ключові торговельні мережі виступили із запевненням, що на складах продуктів достатньо). 

Бракує у Мілані і масок, про що свідчать попередження у віконцях аптек. Ще з початку місяця в Італії функціонує чорний ринок торгівлі цими аксесуарами – неофіційні торговці продають їх за завищеними цінами. 

А ціни на засоби дезінфекції для рук, за словами ведучого місцевого ток-шоу, що проходило за участю італійського прем’єра, в інтернеті підскочили з одного до кількох десятків євро.

Читайте також: Тысячу постояльцев отеля на Канарах заперли на карантин: среди них найден итальянец с коронавирусом

Сервіси, які доставляють продукти за замовленнями онлайн, також зазнали напливу покупців. Зокрема, Amazon повідомив клієнтів про щонайменше дводенні затримки у доставці, а мережа Coop була змушена тимчасово заблокувати розділ онлайн-покупок.

В інтернет переміщується й інша вагома частина життя італійців – релігійна. 

Від неділі віряни не мають можливості відвідувати релігійні меси. Однак для них у деяких єпархіях організували стрімінг зі служб. Тим, кому "не пощастить" померти у ці дні, обіцяють організувати урізану заупокійну службу у присутності лише найближчих родичів.

Сусідська паніка

У ЄС поки стримано реагують на спалах в Італії, стверджуючи, що перебувають у тісному контакті з італійською владою.

"Хочу похвалити швидку і професійну реакцію італійської влади у протидії поширенню коронавірусу", – сказав єврокомісар з кризового управління Янез Ленарчич.

У Єврокомісії передусім закликають не панікувати.

Проте реакцію окремих сусідів Італії інакше як панічною не назвеш.

Пізно ввечері в неділю австрійці на кілька годин зупинили залізничне сполучення з Італією через перевал Бреннер, бо виявили у потязі до Мюнхена двох німкень із симптомами застуди. А згодом австрійська влада видала попередження: спинятиме на кордоні всіх, у кого буде підозра на зараження.

Ще жорсткіше діють у Франції

Вдень у понеділок у французькому Ліоні затримали автобус, який прибув з Мілана через підозру на коронавірус у його водія. 15 італійським пасажирам при цьому покинути транспортний засіб не дозволили, але відпустили тих, хто сів в автобус на території Франції (немов їхні шанси підхопити вірус за час подорожі власною країною суттєво відрізняються від тих, хто сів перед кордоном).

А Румунія пішла ще далі – влада країни оголосила, що на 14 днів ізолюватиме усіх своїх громадян, які прибули з півночі Італії. Ефективність цього наміру під питанням, адже подорожуючі можуть не зізнаватися, звідки приїхали – але румунські прикордонники пообіцяли бути жорсткими. Вони, зокрема, попередили, що вже мають списки всіх співвітчизників, хто стоїть на консульському обліку на півночі Італії.

Читайте також: Из-за коронавируса в Италии могут приостановить чемпионат по футболу – Football-Italia

Повне закриття кордонів поки не розглядається. Ізолювати третю за величиною економіку ЄС – надто радикальний крок.

Однак це не означає, що до подібного рішення не можуть прийти в майбутньому, якщо масштаби поширення COVID-19 стануть загрозливішими – Шенгенська угода дає державам-учасницям таке право. 

Туристів не спинити

Наразі одним з найактуальніших питань для країн, де проблема коронавірусу стоїть іще не настільки гостро, є питання подорожей до і з Італії, яка є "туристичною Меккою" незалежно від пори року.

Окремі держави, в тому числі Україна, вирішили вимірювати температуру у пасажирів, які прибувають на авіарейсах з Італії. Щоправда, цей хід більше схожий на самозаспокоєння, ніж на реальну боротьбу з епідемією. Особливо – якщо згадати, що Італія свого часу першою запровадила подібний контроль в аеропортах, і це не завадило їй стати європейським епіцентром епідемії.

Про скасування авіарейсів з Італії (як з Китаю) наразі не розмірковує жодна держава. Натомість усі посилюють рекомендації для своїх громадян, які подорожують до Італії, та попереджають туристів, що у північній частині цієї країни на них можуть чекати не лише закриті для туристів визначні пам’ятки, а й небезпечна хвороба.

Повну версію статті читайте на ЄвроПравді

Підписуйся на сторінки UAINFO у FacebookTwitter і YouTube

Іванна КОСТІНА


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини