MENU

У вчителів забрали право вибирати підручники для учнів

870 1

Підручники для учнів

Наступного навчального року в усіх школах буде один-єдиний підручник з кожного окремого предмету навчання у 7 класі. Так вирішили чиновники Міністерства освіти і науки, пише Вікторія Войціцька спеціально для УП.Життя.

До чого може призвести таке рішення? Для семикласників українських шкіл Міністерство освіти та науки оновить повний комплект підручників із 51 назви, а лише 43 підручники.

Що надрукують?

Сім підручників – з історії України, всесвітньої історії, інформатики, кримськотатарської мови для шкіл з українською мовою навчання та української мови для шкіл із польською, румунською та угорською мовами навчання відповідно – оновлять після проведення конкурсного відбору.

Ще 36 підручників видання 2015 року – з української літератури, української, англійської, німецької, французької мов, алгебри, геометрії, географії, фізики та інших – будуть перевидані без проведення конкурсу.

Їх надрукують зі змінами відповідно до чинних навчальних програм і норм нового правопису.

Які підручники не видаватимуть?

У сьомому класі не буде оновлених підручників з івриту, гагаузької, української, російської мов та літератури для шкіл із навчанням російською мовою.

Читайте також: Що не так з експертизою шкільних підручників

Не буде польської мови для класів із поглибленим вивченням іноземних мов.

Не буде української мови для шкіл із навчанням молдовською мовою та з кримськотатарської літератури для шкіл із навчанням кримськотатарською мовою.

Усього восьми найменувань.

Хто визначив, які підручники видавати?

Рішення, яка перевидана навчальна література для 7 класу має восени потрапити до шкіл, ухвалили чиновники МОН.

Вони відібрали по одному підручнику з кожного предмета серед тих, які 2015 року мали найвищі наклади.

Чи є рішення МОН слушним?

Практика, за якої не вчителі, а чиновники визначають, які підручники мають використовуватися у навчальному процесі, шкодить насамперед навчальному процесу.

Нинішні семикласники при вивченні шкільних предметів користуються навчальною літературою різних авторів.

Скажімо, українську мову вивчають за сімома підручниками, геометрію – за вісьмома, фізику – за дев’ятьма.

Така варіативність навчальних програм і підручників дозволяє вчителеві формувати освітній процес з урахуванням здібностей та інтересів учнів.

Натомість, отримавши один-єдиний підручник з кожного окремого предмета, учителі багатьох шкіл будуть змушені відкинути власний практичний досвід та опановувати нову авторську концепцію і методику, закладену в підручник.

Обмеження академічної свободи вчителів у виборі підручників негативно вплине на якість освіти.

Учні – замість міцних знань, умінь і навичок – отримають їх фрагментарність, несформованість і втрату зацікавлення предметом.

Читайте також: "Нова українська школа" може залишитися без нових підручників

Зрештою, є ризик того, що частина вчителів, аби нічого не змінювати в навчальному процесі, й далі використовуватимуть старі підручники, а нові – лежатимуть на полицях шкільних бібліотек.

Відтак кошти на перевидання підручників будуть витрачені намарне.

Що варто було би зробити?

У виборі навчальної літератури для школи доцільно покладатися на експертизу вчителів.

Вони краще знають, яким підручником можливо дати учням обов`язкові знання.

Досі у МОН чітко дотримувалися норми статті 54 Закону "Про освіту", яка гарантує вчителеві вільний вибір форм, методів і засобів навчання під час педагогічної діяльності.

Цього року педагоги безпосередньо вибирають, за якими підручниками навчатимуть третьокласників "Нової української школи".

Так само слід довірити вчителям і вибір підручників для навчання учнів 7 класу – з усіх проєктів, які вже 5 років використовуються у навчальному процесі й отримають міністерський гриф.

Педагоги із цим завданням впораються. Досвід у них є: 2018 року вони так само вибирали підручники для 5 класу, які були надруковані з видань з 2013 року без проведення конкурсу.

Підписуйся на сторінки UAINFO у FacebookTwitter і YouTube

Вікторія ВОЙЦІЦЬКА


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі


Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини