MENU

​Як не піддатися паніці – блог психологині

504 0

Блог психологині

Паніка – це наш захист від страху під час зіткнення з чимось незрозумілим та загрозливим.

У всій провінції Онтаріо і зокрема в Торонто у зв'язку зі стрімким поширенням коронавірусу та збільшенням кількості інфікованих було оголошено state emergency тобто надзвичайний стан, закрито всі розважальні заклади, кафе, ресторани, людям рекомендовано залишатися вдома і без особливої потреби не покидати домівок, за можливості працювати з дому.

Звичайно, такі новини не проходять безслідно, паніка, яка і так охопила велику кількість населення від цього лише зростає. Проте, маючи можливість порівнювати реакцію людей в Україні і в Канаді на події навколо коронавірусу я помітила певні закономірності і відмінності.

Що схожого:

1. Панікують всюди і в Україні, і в Канаді.

2. І там, і тут скуповують у великих кількостях продукти і засоби першої необхідності, в тому числі туалетний папір і антисептик, про які вже не раз і писали, і казали. Канада також як і Україна може "похвалитися" порожніми полицями у супермаркетах і чергами біля кас.

Читайте також: Пережити карантин і не перетворити роботу з дому на муку – поради психолога

3. Мало не похвилинно перевіряють останні новини.

4. Офіційні новини переповнені темами про коронавірус, особливо статистикою, скільки інфікувалося, і скільки померло.

Що відмінного:

1. В Канаді на відміну від України значно більше довіри до офіційної медицини, більшість людей орієнтуються на рекомендації лікарів щодо профілактики і лікування коронавірусу.

2. Також в Канаді суттєво вищий відсоток довіри до дій влади в ситуації, що склалася. Відповідно, це знижує рівень тривоги в суспільстві.

3. Інформаційний простір, зокрема Інтернет-простір в Канаді значно менше "забруднений" панічними і неперевіреними новинами, що також сприяє зменшенню загальної тривоги. Складно уявити собі, щоб хтось без кінця і краю перепощував щось типу: яка в нас погана медицина (хоча, канадська медицина також має багато недоліків і проблем, то ж не варто тут будувати собі зайві ілюзії), або дії уряду спрямовані на погіршення ситуації і т.д., що, на жаль, можна дуже часто побачити на українських сайтах і форумах.

4. На відміну від України в канадців вища самосвідомість, а також інстинкт самозбереження. Ніхто не протестує проти введення всіх запобіжних та профілактичних заходів.

Насправді, паніка виникає в будь-якому суспільстві і має свій сенс – це наш захист від страху під час зіткнення з чимось незрозумілим та загрозливим.

Чим більше ЗМІ роздмухують тему небезпеки коронавірусу, тим швидше з'являється таке соціальне явище, як індукція або зараження інформацією, коли люди ніби входять в резонанс одне з одним і починають боятися одночасно. Реально вплинути пересічній людині на об'єкт страху неможливо, отже залишається лише бігати, кричати, виражати емоції, скуповувати продукти і готуватися до найгіршого.

Феномен індукції полягає в тому, що ще хвилину тому людині було добре, вона раділа життю, і раптово, наприклад, після перегляду новин, в неї починає наростати жах, і досить лише маленького поштовху, щоб вона схопилася і почала рятуватися від жахіть, які народилися в неї голові і навряд чи мають щось спільне з дійсністю.

Отже, щоб не піддаватися паніці:

1. Налаштуйте свою стрічку новин так, щоб в ній були присутні не лише емоційні дописи, а й прагматичні та раціональні.

2. У разі відчуття, що вас накриває хвиля паніки, за можливості дистанціюйтесь від джерела паніки. Емоційно заземліться, поверніться в тут і зараз: перерахуйте мінімум п'ять предметів, що вас оточують, мінімум чотири звуки, що ви чуєте, запахи, тактильні відчуття – все те, що здатне вас знову повернути до реальності.

3. Практикуйте проти тривожного дихання: відчуйте землю під ногами, покладіть руку на живіт, глибоко вдихніть так, щоб живіт надувся як кулька, видихніть і відчуйте, як живіт "здувається". Опанувавши дихання животом, глибоко дихаючи, дотримуйтесь простої пропорції між вдихом і видихом. Вдих має бути двічі коротший ніж видих, тобто, якщо вдих триває, скажімо, 3 секунди, то видих – 6 секунд.

Читайте також: Чи можливо повернути гроші за путівки та авіаквитки через запровадження карантину та припинення авіасполучення

4. Коли паніка і тривожні переживання трохи ослабнуть, проаналізуйте, що з вами відбувається, щоб все розкласти на полички і частково повернути собі контроль над самим собою. Для цього візьміть аркуш паперу і дайте відповідь на кілька запитань:

• що об'єктивно відбулося?

• що я думаю з цього приводу?

• що я відчуваю з цього приводу?

• що мені хочеться або навпаки не хочеться зробити в цій ситуації?

• що я реально можу зробити і на що вплинути?

• чим я можу собі допомогти?

Виконавши цю вправу, ви допоможете собі виразити емоції, знизити тривогу і ввімкнути раціональне мислення.

Здоров'я всім нам! Не хворіти і не панікувати! Бережіть себе та своїх близьких! 

Підписуйся на сторінки UAINFO у FacebookTwitter і YouTube

Наталія ГАЄВЬКА


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини