Три способи позбутися негативних думок
З 18 березня в Україні – карантин. Закрито кордони, припинено міжміські пасажирські перевезення, перестали працювати метрополітен і торгові центри. Найближчі кілька тижнів більшості з нас доведеться провести в чотирьох стінах наодинці з собою, гарячково гортаючи стрічку в фейсбуці та перемикаючи телевізійні канали, пише Олексій Купрієнко в блозі для НВ.
Тут написали, що виявлено нові випадки зараження. Там земляки з маленькими дітьми не можуть дістатися додому з-за кордону. А тут колега надіслав повідомлення, що у нього температура піднялася і кашель з’явився, а ви бачилися буквально вчора.
Почуття тривоги наростає в геометричній прогресії. Як же нам пережити цей складний не тільки для економіки, але і для людської психіки період? Відповідь криється в біології поведінки людини.
Людина – єдиний вид на планеті, здатний міркувати. Колись саме ця невелика відмінність дозволила нам вижити в боротьбі за ресурси з іншими тваринами. Міркувати – значить, постійно шукати відповіді на питання, які ми самі собі ставимо. На відміну від тварин, які керуються природними інстинктами, ми постійно генеруємо й аналізуємо мільйони "можливих" сценаріїв і варіантів наших дій у них. Цікаво, що мозок робить це мимоволі, тобто зупинити процес ми не можемо.
Своєю чергою, наші думки впливають на наші відчуття. Малюючи в своїй голові різноманітні сценарії розвитку подій, ми уявляємо себе головним героєм у гостросюжетному фільмі. Наш мозок схожий на кіностудію. При цьому ми здатні не просто уявити, що може статися, але і цілком реально відчути пов’язані з цим емоції та почуття – наприклад, розсміятися або заплакати, уявляючи гіпотетичну зустріч.
Читайте також: Эмоциональная гигиена: как заботиться о себе и других в период кризиса
А тепер повернемося до карантину. Коли звідусюди лунає тривожна інформація, наш мозок бере її за основу своїх сценаріїв і створює в голові чи то трилер, чи то фільм-катастрофу. Ми відчуваємо апатію і впадаємо в депресію.
Людина не здатна зупинити свій розумовий процес. Але вона може поміняти напрям, в якому цей процес рухається. Ось три простих, але цілком дієвих способи позбавити себе від негативних думок і зберегти ментальний баланс.
1. Оточіть себе близькими та рідними людьми. Ми – істоти соціальні, а карантин різко і безпардонно скорочує наші соціальні зв’язки. Але людство існувало у вигляді маленьких груп мисливців-збирачів у сотні разів довше, ніж у вигляді міських мешканців, об'єднаних єдиним інформаційним середовищем. Близькі та знайомі люди – більш вагоме джерело натхнення для наших внутрішніх сценаріїв, ніж телевізійні та інтернет-авторитети. Довіра, підтримка і спільність поглядів – опорні камені для подолання сумнівів і формування впевненості. Поговоріть з тими, хто вам дорогий, оберіть найбільш розумний для всіх образ дій і протокол поведінки. Це дієвий спосіб подолати ментальну лихоманку.
Читайте також: Як не піддатися паніці – блог психологині
2. Дайте своєму розуму життєстверджувальну поживу. Читаючи новини з позначкою "Шок! Сенсація", ми цілеспрямовано завантажуємо себе негативними емоціями. Але в наших силах створювати інші сценарії – адже в світі щодня відбуваються сотні чудових подій. Подивіться відео з китайськими лікарями, які знімають маски і закривають останні тимчасові госпіталі. Посміхніться італійцям, які щодня співають на балконах гімн країни і дякують лікарям. Радійте за тих, хто вже пройшов випробування інфекцією і видужує. Таким чином, ми даємо собі можливість створювати позитивну реальність. А це безпосередньо впливає на наше самопочуття.
3. Стати частиною позитивних змін. Найкращий спосіб приборкати емоції – почати діяти. Людина відчуває позитивні емоції, надаючи допомогу. Так, багато онлайн-платформ уже відкрили безкоштовний доступ до своїх курсів, нехтуючи можливим прибутком. Група мандрівників об'єдналася, щоб допомогти українцям повернутися з інших країн. Блогери активно закликають підтримувати український бізнес онлайн-покупками в ці непрості для нього часи. А українські бізнесмени своєю чергою самостійно закуповують апарати штучного дихання в українські лікарні. Ми здатні допомогти один одному, і в цьому наша сила. Допомагаючи один одному, ми допомагаємо і собі: не сіяти паніку, не впадати в зневіру, і впоратися з цим непростим викликом для сучасного людства.
Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter
Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки