MENU

Криза – час проаналізувати й осідлати тренди

672 0

У зв’язку із кризою часто згадують словосполучення "чорний лебідь", запроваджене Нассімом Талебом для позначення малоймовірних подій, які дуже сильно змінюють реальність. Світова економіка давно стала крихкою, адже давно говорилося про перегрів світових ринків я дисбаланси, і тим крихкішою є українська економіка – пострадянська, напівфеодальна, значною мірою сировинна. До тих, хто крихкий, прилітає чорний лебідь. Криза повинна була статися раніше чи пізніше. Чорним лебедем, спусковим гачком для кризи став коронавірус.

І тут варто згадати ще дві важливі тези від Талеба. По-перше, він підкреслює, що не можна покладатися на те, що все буде гаразд, що найгірший сценарій не реалізується. Завжди треба мати на увазі, що ймовірність найгіршого сценарію існує. І не можна уявляти собі його масштаб, орієнтуючись на найбільшу з попередніх криз, бо може бути ще гірше.

По-друге, Талеб запроваджує поняття "антикрихкість" – здатність систем не просто бути невразливими та стійкими до кризи (на відміну від крихких систем, які криза руйнує та вбиває), а навпаки, здатність виходити із кризи навіть сильнішими, ніж були до неї. А для того, щоб набути властивостей антикрихкості, треба бути гнучким і мобільним, готовим до ризику – як до програшу, так і до виграшу, мати фіксовані витрати та, в разі успіху, потенційно необмежений виграш, ну й, звісно, шукати можливості.

Читайте також: В Україні вирує потрійна криза. Виживання залежить від конкретних рішучих дій

Перша група можливостей пов’язана із внутрішнім життям компанії. Криза – саме час зламати стереотипи та почиститися. У будь-якому бізнесі, як на кораблі, під час довгого плавання мушлі та водорості налипають на днище й заважають плисти, гальмують. Є чотири типи такого непотребу. Це люди, які не створюють доданої вартості, але яких було шкода звільняти. Це витрати, які завжди здійснювали "за традицією", але варто їх не робити. Це проєкти, які треба було би закрити, але було шкода – нині саме час їх закрити. Нарешті це неефективні бізнесові процеси на кшталт "ми так робимо, бо завжди так робили, воно історично склалося". Все, що "історично склалося", треба почистити.

Окрім того, дистанційна робота, використання фрілансу й аутсорсинґу допоможуть скоротити витрати та передати назовні всі неключові виробничі та бізнесові процеси.

Ну і, звичайно, саме час вчитися, вчити співробітників, задумувати й обговорювати нові проєкти та продукти, виробляти переможну післякризову стратегію.

Друга група можливостей пов’язана із ринками. Традиційний рецепт "подивіться на нові ринки" не такий легкий для виконання: авіакомпанія навряд чи може зайнятися іншими послугами, а виробник будівельних матеріалів не перекваліфікується на випуск інших товарів. Але в усіх є суміжні ринки, які, можливо, не так сильно постраждали. Те саме стосується географії: не всі можуть бути експортерами, але подивитися на можливості варто. Можливо, саме зараз час для стартапів, час тестувати нові ідеї.

Читайте також: Наша економіка в її нинішньому вигляді не має шансів, потрібні рішучі заходи для порятунку – Пекар

Також криза – час для зміцнення відносин із клієнтами. Хай навіть не можна їх збирати особисто, але є електронні засоби комунікацій.

Третя група можливостей пов’язана з конкурентами. Не всі вони переживуть кризу. Тож для вас саме час забрати ринкову частку тих, хто виявиться слабким. І не лише забрати ринкову частку, а й придбати задешево потрібні активи. А із сильними можна домовлятися про альянси в різних форматах. Наприклад, про створення кластерів – об’єднань підприємців заради більшої конкурентоспроможності на зовнішніх ринках.

Є поширений міф, що китайською мовою "криза" записується двома ієрогліфами 危机, перший із яких означає "загроза", а другий – "можливість". Насправді другий ієрогліф означає "поворотна точка", хоча в певних комбінаціях може бути пов’язаний із можливістю також. Нам треба розуміти, що криза є поворотною точкою: багато речей вже ніколи не стануть такими, як були до того.

І тут потрібно підкреслити головне: криза не руйнує трендів, які були до її початку, а навпаки, сильно їх прискорює. Хто скористається тими трендами, той буде на гребені хвилі, як вдалий серфінгіст. Інші можуть і потонути або принаймні наковтатися води. Криза – час проаналізувати й осідлати тренди. Бажаю вам цим скористатися.

Підписуйся на сторінки UAINFO у FacebookTwitter і YouTube

Валерій ПЕКАР


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини