MENU

Життя під час епідемії: добірка книжок, які спонукають до роздумів

701 0

Що читати на карантині

Нинішня пандемія – не перша, що спіткала людство, і письменники (як осмислювачі теперішнього й минулого) зафіксували це у своїх книгах.

Фіксація реальних подій чи епідемії як метафори суспільного ладу, рефлексії над минулим чи попередження на майбутнє – книги з цієї добірки точно спонукають до роздумів, пише Марія Чадюк для видання "День".

"Сліпота" Жозе де Соза Сарамаго. Це роман одного з найвідоміших португальських письменників, лауреата Нобелівської премії з літератури (1998). Події розгортаються так: жителів одного з міст вражає епідемія сліпоти. Вводиться карантин, усіх, хто захворіли, розміщають у лікарні, яку охороняє армія. Головні герої – подружня пара. Чоловік осліп і потрапляє в лікарню, а дружина вдає з себе сліпу, щоб бути разом з ним. Як складеться їхня доля – дізнаєтесь, прочитавши книгу або переглянувши її екранізацію. Оскільки цей роман дуже нагадує притчу, варто пошукати й глибших смислів. Один з них, як наводять дослідники – не так страшні епідемії, як людська байдужість.

Читайте також: Музей у Лос-Анджелесі запустив челендж: необхідно відтворити з підручних засобів відомі картини

"Біла хвороба" Карел Чапек. П’єса Карела Чапека написана напередодні Другої світової війни, 1937 року. Тож окрім вигаданих подій, читач впізнає багато епізодів з реального тогочасного життя. Сюжет такий: у світі панує хвороба, яку назвали "білою" і яка вражає людей старше 45 років. Попри загальну розгубленість, одна з країн продовжує готуватися до війни. Головний герой лікар Гален віднайшов ліки проти хвороби, але в нього є одна умова. Він лікує бідних, проте решті допоможе, якщо зупинять підготовку до війни...

"Чума" Альберт Камю. Класичний текст, який у деяких країнах знову став бестселером. І це й не дивно: образ лікаря Ріє, який героїчно виконує свою роботу, історичний підтекст, філософічність тексту... Це must-read.

"Без назви" Віктор Петров (Домонтович). Ті, хто прагнуть почитати про епідемію від українського автора, можуть звернутися до цього тексту. Його називають "гостросюжетна драматична новела", інші наголошують на визначенні "оповідання-притча". Та в кожному разі в цьому тексті чума теж стає приводом осмислити феномен людської незахищеності, переосмислити наше буття.

Читайте також: Стало відомо, які книги увійшли до шортлисту Міжнародної Букерівської премії 2020

"Заручені" Алессандро Мандзоні. Це перший історичний роман, написаний італійською мовою. Найбільш популярна італійська книга XIX сторіччя, а нині класика, яку італійці вивчають у школі. А ще це історія кохання у часи складних випробувань – громадянських повстань, боротьби за владу, поширення голоду й чуми.

Також хотілося б розповісти про маловідомі тексти добре відомих письменників. Зокрема, у Даніеля Дефо є історичний роман "Щоденник чумного року" (1722). Це свого роду звіт про досвід людського виживання під час Великої Чуми, що відбулася у Лондоні 1665 року. Оскільки текст був опублікований під ініціалами "H.F", що вважають скороченням від "Henry Foe", існує припущення, що роман написаний на основі щоденника Генрі Фо – дядька Дефо.

Прихильники творчості Артура Конан Дойла можуть почитати його науково-фантастичну повість "Отруйний пояс" (і водночас відкрити для себе цикл творів автора про професора Челленджера). Тут загрозою стає отруйний ефір, який має знищити все живе на Землі. Але... усе складається трохи по-іншому. Почитайте це, якщо любите хепі-енд.

Звичайно, ця добірка – лише один з варіантів для читання. Комусь більше до вподоби "Декамерон" Джованні Боккаччо, хтось із задоволенням перечитає "Інферно" Дена Брауна, а декому буде до душі технотрилер "Штам "Андромеда" про науковців, які протидіють смертельно небезпечним організмам, що потрапили з космосу в штат Аризона... У цьому й перевага читання: книг настільки багато, що кожен обов’язково знайде те, що йому сподобається.

Підписуйся на сторінки UAINFO у FacebookTwitter і YouTube

Марія ЧАДЮК, "День"


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини