MENU

Монетизація страху: шахраї заробляють на пандемії

425 0


Ілюстративна світлина

Найліпші світові лабораторії обіцяють вакцину від коронавірусу SARS-CoV-2 щонайменше за рік. Зараз над нею працюють десятки тисяч кваліфікованих науковців, отримуючи від лікарень велетенські обсяги даних. А ось гомеопати й інші представники альтернативної медицини вже сьогодні точно знають, чим лікувати хворобу. Недовіра до системи охорони здоров’я загалом, брак знань у людей, надія на диво й конспірологія – їхні найкращі союзники в монетизації страху, пише для "Тижня" Олег Фея

На початку 1990-х мій знайомий, лікар за фахом, працював кілька місяців на апараті Фолля. Щойно закінчив навчання, грошей у лікарнях майже не платили, тож працювати на приватну клініку видалося хорошою пропозицією. А досвіду, щоби зрозуміти, що це таке, у нього не було. Метод названий на честь німецького лікаря Райнгольда Фолля, який "мав глибокі знання в галузі традиційної китайської медицини", як зазначає сайт однієї із клінік альтернативної медицини. Нібито Фолль знайшов у людини біоактивні точки (користуючись древніми китайськими знаннями, звичайно) і зрозумів, що вимір електричного опору в цих точках багато що скаже про здоров’я людини. На основі праць Фолля побудували високоприбутковий бізнес біорезонансної діагностики. Якщо відкинути езотерику й повернутися до фізики, то апарат Фолля – просто омметр, що вимірює електричний опір людини. Та я не певен насправді, що і його вимірює, це просто непотрібні дані. Після "вимірів" комп’ютерна програма, базована на знаннях древніх китайських мудреців, показує всі хвороби людини.

Читайте також: Фестиваль дурості має строк придатності: що спільного в епідемії та війни

Повертаючись до мого знайомого лікаря. Після кількох місяців роботи на апараті Фолля до нього завітав приятель із чітко поставленим діагнозом. Мій знайомий вирішив перевірити того на своєму апараті, який показав щось цілком інше. Він перевірив іще раз – апарат видав третій діагноз. Потестувавши прилад іще кілька разів, він здогадався, що ніякої справжньої діагностики той не провадить, і покинув цю клініку. Мені він казав, що прихильники альтернативної медицини, які працюють у таких місцях, діляться на два типи.

Перший тип найнебезпечніший – ті, хто беззастережно вірить у свою роботу. Вони пропишуть гомеопатичні пігулки проти раку. Діагностують якусь іншу хворобу в реально хворої людини й дадуть неправильні поради щодо лікування. Їхні дії можуть серйозно нашкодити здоров’ю людей. Другий тип – циніки, які прийшли заробити грошей. На думку мого знайомого, такі люди хоч і варті осуду й, можливо, кримінальної справи за шарлатанство, та все ж безпечніші. Вони відправлять серйозно хвору людину до лікарів, попередньо стягнувши повну ціну за свої "послуги". Адже їхня ціль усе ж заробити, а не бути відповідальним за смерть чи каліцтво людини – це може нашкодити бізнесові.

Годі й казати, що клініки біорезонансної діагностики вже вміють виявляти вірус і знищувати його "резонансним надвисокочастотним електромагнітним полем". Пожвавилися й гомеопати. Ще в січні, коли про вірус з’явилися перші новини, а з наукового погляду про нього було геть нічого не відомо, вони запропонували низку препаратів. Наразі гомеопатичні "Анаферон" та "Ергоферон" мають попит як противірусні засоби, а департамент охорони здоров’я Москви навіть рекомендуав їх як ліки проти коронавірусів. Я вбачаю в цьому лобізм російської гомеопатичної корпорації "Матеріа Медика", за ліцензією якої ці засоби продаються в Україні.

Читайте також: Попереду найголовніше випробування – на людяність

Виробник препарату "Декасан" запустив маніпулятивну рекламу, що він "діє на всі складні віруси, включно з коронавірусом". Справді, коронавірусів багато, більшість із нас ними перехворіли, та неважко здогадатися, від якого саме коронавірусу люди вживатимуть ці ліки. Ще низка виробників користується цією ж маніпуляцією.

Прополіс, озонована оливкова олія, безліч препаратів із недоведеною дією, аюрведа – усе це й близько не допоможе від COVID-19, як і від інших хвороб. Та це не заважає рекламувати і продавати ці засоби та практики довірливим людям. Люди вірять у диво й тяжіють до простих рішень. Випити гомеопатичну таблетку, прополоскати ніс озонованою олією, а не робити важкий вибір на користь зміни свого способу життя й соціального дистанціювання.

Деякі із цих практик альтернативної медицини пропонують люди, які в них чесно вірять. Та більшість – цинічні шарлатани, що побачили легкий спосіб наживи на розгублених і наляканих громадянах. І я сумніваюся у словах свого знайомого, що ці люди менш шкідливі, аніж щирі практики нетрадиційного лікування. Вони мають ресурси, можуть купувати рекламу, лобіювати рішення міністерських департаментів, а також зможуть уникнути відповідальності завдяки впливу, дірявим законам і корумпованим судам. Вони самі наче вірус, що підточує імунітет суспільства, вакцину від якого розробити важче, аніж від SARS-CoV-2. Єдиний спосіб із цим боротися – жорстко дотримуватися правил інтелектуальної гігієни, брати інформацію з перевірених джерел, не скуповувати препарати з недоведеною дією "про всяк випадок", а також постійно навчатися. Почати бодай із повторення базового шкільного курсу з біології. 

Підписуйся на сторінки UAINFO у FacebookTwitter і YouTube

Олег ФЕЯ


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі



Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини