MENU

Рекордно низький відсоток коронавірусної летальності в Росії має просте пояснення

2815 5

Добре відомо, що путінська Росія – це країна небачених у світі див. Це напряму стосується й пандемії коронавірусу. Лишень уявіть: станом на 12 квітня 2020 року серед двадцятки держав, де число офіційно зареєстрованих заражених коронавирусною хворобою COVID-19 становило понад 10 тисяч осіб, саме Росія мала найнижчий відсоток летальності. Найвищі відсотки були в Італії (152271 хворих, 19468 померлих, летальність 12,8%), Великій Британії (відповідно 80262, 9897, 12,3%), Бельгії (28018, 3346, 11,9%), Нідерландах (24415, 2643, 10,8%), Франції (130042, 13832, 10,6%). У США, попри велике число померлих, загальні показники не були настільки поганими (відповідно 528955, 20555, 3,9%). Офіційним показникам Китаю (82052, 3339, 4,1%) не дуже довіряють, експерти вважають, що і хворих, і померлих було в кілька разів більше, але все одно показник летальності перебував на рівні, не вищому за 10%. До Ірану довіри, мабуть, іще менше (70029, 4357, 6,2%). Інші дані викликають повну довіру, скажімо, щодо Австрії (13806, 337, 2,4%) чи Німеччини (125452, 2871, 2,3%), – і це попри високу розвиненість медичної сфери та соціальних служб плюс великі гроші, кинуті на боротьбу з пандемією. На цьому тлі вирізняються Південна Корея (10512, 214, 2%) й Ізраїль (10878, 103, 0,9%). Але абсолютний рекорд в успішній боротьбі з коронавірусом установила Росія (15770 хворих, 130 померлих, летальність 0,8%).

Ну, з Південною Кореєю ситуація зрозуміла – вчасно почали діяти, навіть із випередженням рекомендацій ВООЗ, і мобілізували всі ресурси. З Ізраїлем ситуація теж зрозуміла. Юрій Вайнбрун, уродженець Криму й уже 25 років як мешканець Хайфи, так розповів кореспондентові "Радіо Свобода" про нинішню ситуацію у своїй країні: "Спецслужби відстежують підозрілих людей і тих, хто з ними спілкується. Ось, наприклад, поліція відстежила людину із симптомами коронавірусу в автобусі, її зняли, а інших пасажирів відіслали на карантин… Великими партіями в Ізраїль завозять маски, необхідні прилади. На військових заводах і підприємствах терміново розгортається виробництво необхідного обладнання та медичних масок, щоб не було дефіциту. …Зараз визначили міста, де максимальна кількість заражених, і ці міста блокують. Народ дотримується встановлених правил, влада ставиться до карантину дуже серйозно… Тут народ, на відміну від Європи, де живуть спокійним життям, знає, що таке війна, і знає, що значить жити під обстрілами. При виникненні проблем люди організованіші і готові до надзвичайних ситуацій". А водночас Вайнбрун висловив недовіру до офіційної російської статистики та дій влади взагалі. І, мабуть, не випадково – бо ж обґрунтовані сумніви у правдивості заяв російської влади, і не тільки щодо пандемії COVID-19, масово поширені та викликають до життя цілу низку так званих "конспірологічних" гіпотез більшої чи меншої міри вірогідності.

Читайте також: Стара платівка: Китай бреше про боротьбу з епідемією за схемою російської пропаганди

Чи не найпопулярніша з них ґрунтується на факті епідемії пневмонії в Росії з карантином шкіл, дитсадків і мікрорайонів міст, яка почалася ще у вересні 2019-го, після вибуху в новосибірському інституті вірусології "Вектор", про що були повідомлення в ЗМІ, які залишаються у відкритому доступі донині. Мовляв, із Новосибірська коронавірус, який "причепився" до котрогось зі співробітників спецслужб, потрапив до Вуханя, де в жовтні відбувалися міжнародні спортивні змагання армійців, а далі пішов "у вільне плавання" Китаєм і світом, бо, мовляв, у США та Європі захворіло й померло начебто від грипу чимало людей, поки почали тестувати хворих… І в Росії число жертв теж було і є значно більшим – невипадково ж у Росії число хворих на "звичайну" пневмонію помітно зросло. Лише в Москві зростання захворюваності становить 37% – 6921 випадок у січні 2020 року проти 5058 у січні торік; 40% тих, що заразилися в січні, діти й підлітки до 17 років.

Тобто виходить, наче коронавірус давно "гуляє" Росією, а офіційно його наче й немає, бо сотні, якщо йдеться про великі міста, і тисячі смертей, якщо йдеться про всю країну, списують на "звичайні" легеневі захворювання…

Так це чи не так – сказати важко, Росія велика, і в ній за Путіна все можливо. Але погляньмо на окупований Крим, з якого Кремль намагається зробити "вітрину" благоденства під московською владою, і побачимо цікаві речі. Так, торік смертей там було на 9385 більше, ніж народжень (у попередній рік ця різниця становила 7701). Ця цифра нічого не значить? Можливо. Тоді ось декілька "офіційних" цифр останніх тижнів. 25 березня у лікарнях Криму з діагнозом ГРВІ перебувало майже півтори тисячі осіб, із них понад одну тисячу пацієнтів – із діагнозом "пневмонія", про що повідомив окупаційний "міністр охорони здоров’я" Ігор Чемоданов. Втім, краще навести його власні слова: "У нас госпіталізовано з ознаками ГРВІ 1447 осіб, а власне із пневмонією – 1039 осіб. Для Криму це колосальна кількість". Минув тиждень – і той самий Чемоданов повідомив, що в окупованому Криму вже 1244 людини ушпиталено із пневмонією (зверніть увагу – ушпиталено; а скільки лікується вдома?). Минула ще декада, й 11 квітня "керівниця управління Росспоживнагляду по Криму" Наталія Пеньковська заявила: "Ситуація по позалікарняних [тобто таких, якими хворі не заразилися вже в лікарнях; у всіх попередніх випадках статистика теж велася щодо такого типу пневмонії – С. Г.] пневмоніях за останній тиждень у нас критично погіршилася. Плюсом до минулого року за останній тиждень у нас зростання числа випадків захворювання пневмонією на 70%. Найвищий рівень захворюваності – у тих регіонах, які відрізняються підвищеним рівнем захворюваності на нову коронавирусну інфекцію: Сімферополь, Ялта, Алушта й Армянськ". Якщо й раніше була колосальна кількість пневмоній, то як же назвати нові статистичні дані?

Читайте також: Забужко: Москва задумала влаштувати нам "пошесний Великдень"

І врешті 10 квітня в ефірі радіо "Крим.Реаліі" координаторка Кримської правозахисної групи Ольга Скрипник зазначила: "Наш моніторинг показує, що медична система Криму абсолютно не готова до реагування на виклики COVID-19. Більш того, по Армянську маємо інформація, що частину людей, які могли контактувати із хворим, досі не протестували, але відправили на самоізоляцію. Так що ми просто не знаємо реальної картини, скільки саме людей може бути заражено насправді як серед медиків, так і серед інших мешканців". На думку Скрипник, така ситуація характерна для всього Криму: "За нашими даними, цифри стосовно заражених, які називає російська "влада", не відповідають дійсності. Тих, хто контактував із інфікованими, не тестують, а тримають, як вони це називають, під наглядом".

Що ж, вимальовується логічна картина: значно менше, ніж є в реальності, заражених і хворих на COVID-19, а якщо в когось офіційно не діагностовано цю інфекцію, то і смерть пацієнтів від "просто" легеневих хвороб й інших причин не псуватиме статистику. Ну, а як в СРСР і Росії вміли й уміють працювати зі статистичними даними, добре відомо…

Звичайно, останні твердження є гіпотетичними. Але як інакше пояснити рекордно низький відсоток летальності хворих на COVID-19 (і незначне, як на таку значну за населенням країну з низьким рівнем медицини, загальне число хворих) у Росії? Чи вся справа у "зайвій хромосомі", про яку так патетично говорив колишній міністр культури РФ Мединський?

P. S. Від часу написання статті цифри хворих на COVID-19 і померлих від нього у РФ помітно зросли, проте відсоток летальності дивовижним чином залишився практично таким самим…

Підписуйся на сторінки UAINFO у FacebookTwitter і YouTube

Сергій ГРАБОВСЬКИЙ


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини