MENU

Чому це небезпечно: про доступ до швидких тестів у аптеках

820 0

Швидкі тести на коронавірус

У деяких аптеках у продажу з'явилися швидкі тести українського виробництва для визначення SARS-CoV-2. Фактично кожен може придбати тест без рецепта лікаря і зробити його самостійно вдома.

Розширення доступу до тестування може бути хорошим рішенням для посилення боротьби з Covid-19. Адже що більше інфікованих людей виявлено, то швидше їх можна ізолювати та відстежити їхні контакти, і таким чином зменшити швидкість поширення вірусу та зрештою його зупинити.

Але можливість самостійно робити тест без чіткого алгоритму як діяти у разі отримання позитивного чи негативного результату може бути небезпечним. Чому? Передусім, через відсутність чітких рекомендацій щодо застосування таких тестів.

Дізнавшись про можливість зробити тест, люди можуть побігти купувати його в аптеку, не маючи для цього жодних підстав, та без попередньої консультації з лікарем. Так не має бути. Можливість купити тест – це добре, але для отримання найбільш точного результату, дослідження має робити саме лікар.

Самостійне ж виконання тесту несе ризики, що пацієнти скористаються ним неправильно. Наприклад, вони можуть неправильно відібрати кров і внести занадто малу чи велику кількість крові у лунку, неправильно зафіксувати час для зчитування результату, чи виконувати його у невідповідних для цього умовах загалом. Всі ці чинники впливають на точність результату. І дуже ймовірно, що людина без навичок, не зможе повноцінно виконати всі умови вдома.

Читайте також: Головний санітарний лікар назвав три критичні симптоми коронавірусу

Через це люди можуть отримати хибний, позитивний чи негативний, результат. В обох випадках це небезпечно.

Швидкий тест – це тест на визначення антитіл, а не на виявлення вірусу. Залежно від особливостей виробництва, він здатний виявити антитіла вірусу в середньому після 4-7 дня інфікування.

Тому якщо результат негативний – це може створити хибну ілюзію, що все в порядку. Адже негативний результат можливий у період "серологічного вікна", коли людина вже заразилася, але антитіл у крові поки немає. Тож негативний результат не виключає можливість зараження вірусом.

Позитивний результат означає, що контакт з вірусом вже відбувся. З одного боку, це може означати, що людина вже давно перехворіла і тест показує наявність імунітету. В іншому випадку це може означати, що хвороба у розпалі. Тому перше, що варто зробити – це повідомити свого лікаря та дотримуватися правил самоізоляції до того, як позитивний результат не буде підтверджено або скасовано ПЛР тестуванням.

Крім того, швидкий тест – це тест для виконання якого потрібні зразки крові. Тому використані тести та скарифікатори – це медичні відходи (відповідно до Закону України "Про відходи" – це небезпечні відходи). Важливо подбати про їхню правильну утилізацію, аби ніхто сторонній не мав із ними контакту. Просто викидати у смітник їх не можна.

Ще один негативний момент – дослідження в домашніх умовах руйнує алгоритм виявлення інфікованих людей, який існує зараз. Важливо, аби результат тесту, позитивний чи негативний, потрапив у статистику, адже це інформація, яку надалі використовують епідеміологи для відстеження контактів інфікованої людини та для фіксування у статистиці.

Тому на даному етапі не рекомендовано робити тест без консультації з лікарем.

Якщо ж ви сімейний лікар і вам зателефонував пацієнт, який самостійно зробив швидкий тест, то важливо:

1. Дізнатися чи є зараз у пацієнта симптоми, характерні для Covid-19 – підвищення температури, сухий кашель, задишка; чи були такі симптоми протягом останнього місяця.

2. Чи був контакт з хворою людиною або чи перебував в інших країнах/регіонах України з великою кількістю випадків Covid-19 і як давно.

3. Якщо не було жодних симптомів взагалі, або з'явилися лише зараз, пацієнта варто скерувати на ПЛР дослідження, аби переконатися, що він/вона не виділяє вірус. Також важливо з'ясувати показання до госпіталізації за наявності симптомів.

Читайте також: Скільки тестів на SARS-CoV-2 провели в Україні і чому потрібно більше

4. У разі позитивного тесту треба повідомити епідеміологів. До людини повинна виїхати мобільна бригада, яка візьме зразки для проведення ПЛР тесту. На цей час людина має бути ізольована.

5. Негативний результат тесту важливо зафіксувати у медичній документації також. Це допоможе визначити час інфікування, якщо надалі пацієнт захворіє.

6. Не варто радити пацієнтам купувати цей тест без підстав. Лише за попередньою консультацією та з роз'ясненням подальшого алгоритму дій пацієнта.

Загалом швидкі тести мають бути у сімейних лікарів і безоплатні для пацієнтів, а не лежати на поличках в аптеках. Якщо у вас є причина робити тест, то краще звертайтеся до сімейного лікаря, а не біжіть одразу в аптеку.

Зараз ситуація з тестами залишається неоднозначною. З одного боку постійно лунають заяви, що в Україні достатньо тестів, при цьому ми надалі залишаємося однією з країн-аутсайдерів за кількістю проведених досліджень. Також багато було повідомлень про розподіл швидких тестів серед сімейних лікарів, але схоже, що далі повідомлень про наявність тестів, нічого не трапилося.

З іншого боку, можливість придбати швидкий тест в аптеці начебто допомагає розширити доступ до тестування. Але без алгоритмів і рекомендацій як користуватися такими тестами, ця можливість більше схожа на перекладання відповідальності на плечі громадян, аніж реальна турбота про їхнє здоров'я.

Підписуйся на сторінки UAINFO у FacebookTwitter і YouTube

Уляна СУПРУН


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини