Скільки тестів на SARS-CoV-2 провели в Україні і чому потрібно більше
Перші лабораторні тести нам передали як гуманітарну допомогу наприкінці лютого. Це були тести від ВООЗ, яких вистачило на 950 зразків. Зараз у відкритому доступі складно знайти зрозумілу інформацію про те, скільки є тестів, де, скільки тестують на добу та чи вистачає потужності лабораторій. Але очевидним залишається факт, що тестуємо ми недостатньо.
Перший випадок COVID-19 в Україні зафіксували третього березня. За тиждень після цього, Центр громадського здоров’я України повідомив, що опрацьовано 40 підозр. На дослідження першої сотні нам знадобилося два тижні. Останнім часом темпи трохи збільшилися, оскільки у регіонах нарешті з’явилися тест-системи.
До 10 квітня в офіційній статистиці зазначили, скільки підозр опрацьовано. Рахунок був на декілька тисяч. Тут важливо розуміти, що кількість опрацьованих підозр не дорівнює кількості зроблених тестів. Для опрацювання однієї підозри треба зробити два тести. Відповідно кількість проведених досліджень насправді більша, ніж та цифра, що ми бачили до цього. І вже у п’ятницю у статистиці з’явилася нова кількість – 23 522 проведених досліджень. Але навіть так – цього недостатньо для ефективного запобігання поширенню COVID-19.
Для порівняння статистика наших сусідніх країн: у Білорусі зафіксовано 2 тисячі випадків COVID-19 та зроблено 52 тисячі тестів, у Румунії – 5,5 тисяч кейсів та 55 тисячі тестів, у Польщі – 5,7 тисячі інфікованих та 118 тисяч проведених досліджень.
Читайте також: Головний санітарний лікар назвав три критичні симптоми коронавірусу
До кінця березня наші кордони були офіційно відкриті. В Україні вільно сідали літаки з Франції, Німеччини, Італії та інших країн. Ми також бачили, як тисячі людей стояли у натовпі на кордоні, щоб потрапити додому перед закриттям пунктів пропуску.
За даними МВС, з початку карантину до України повернулися понад 80 тисяч людей. Чи всі вони здорові – ніхто точно не знає, адже не всі мають виражені симптоми. Температурний скринінг та експрес-тести – малоефективні у виявленні вірусу. До того ж більшість людей відправляли на самоізоляцію під "чесне слово". Постанову про інформовану згоду щодо зобов’язання пройти двотижневу самоізоляцію Кабмін прийняв лише 21 березня.
Зараз, коли вірус вже зайшов в середину нашої громади і його носіями можуть бути не лише ті, хто повернувся з-за кордону, самий час впроваджувати масове тестування громадян. Це не означає тестувати кожну людину. Йдеться про те, щоб робити тести тим, хто має симптоми захворювання (і тим, хто потребує госпіталізації, і тим, хто може залишатися вдома), а якщо тест позитивний, треба обов’язково відстежувати та тестувати усіх їхніх контактних осіб. Зараз таких людей лише просять ізолюватися вдома.
В Україні поки що тестують лише тих, хто має виражені симптоми захворювання. Але і тут – не всіх. І у соцмережах, і мені особисто часто пишуть українці, яким відмовляють у тестуванні. Якщо це трапилось з вами – зверніться на урядову гарячу лінію (15−45) або зателефонуйте до ЦГЗ (0 800 505 840).
Кількість випадків COVID-19 в Україні збільшується і вже сягнула більше ніж 3 тисячі. У МОЗ Україні передбачають, що пік захворюваності ще попереду, але попри це головний санітарний лікар Віктор Ляшко нещодавно заявив: "Україна може робити 30 тисяч тестів на тиждень, але такої потреби немає". Чому, якщо тестів і спроможності нам вистачає? Адже досвід країн, де з поширенням захворювання борються доволі успішно (і це не Китай), показує, що тестування – важливий інструмент у розв'язанні проблеми.
Перший кейс COVID-19 у Південній Кореї зафіксували 20 січня. З того часу там зробили більше ніж півмільйона тестів. Корейські вчені розробили власний тестовий набір та запустили виробництво. У пік захворюваності тест щодня проходили в середньому 15 тисяч людей. Корейці мають розуміння, що тестування у комплексі з карантином є більш ефективними, аніж жорсткий "локдаун" на межі з диктатурою.
Читайте також: Чому вчені досі не можуть відповісти на питання, коли закінчиться пандемія?
У США, як і у нас, спочатку були проблеми з наявністю тестів. Коли вони з’явилися, американці одразу ж почали багато тестувати. На сьогодні там зробили близько 2,3 млн тестів і виявили більш ніж 469 тисяч випадків COVID-19.
Що більше ми тестуємо, то більше маємо шансів відстежити, локалізувати та зупинити поширення захворювання. Сьогодні ми ніби маємо і тести, і технічну спроможність. Давайте їх залучати, щоби максимально використовувати всі доступні нам інструменти.
І поки країна знаходиться на карантині, маємо використати цей час з найбільшою ефективністю. Бо карантин – це не час на відпочинок і лише ним неможливо зупинити вірус. Це – дорогоцінний кредит, який треба використати для максимального впровадження інших заходів, які реально можуть сповільнити поширення вірусу і допомогти врятувати якомога більше життів. Детально про це у відео.
Якщо все ж таки з чимось є проблема – треба заявляти про неї вголос та намагатися вирішити разом. Адже зараз, як і у 2014 році, суспільство знов об'єднується, щоб впоратися із викликами, які стоять перед нами. Тож будьмо чесними одне з одним.
Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter
Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки