MENU

Місія: врятувати одне з семи чудес – озеро Світязь

1300 1

Озеро Світязь

Розташований в межах Шацького району Волинської області – Світязь є найбільшим та найглибшим озером природного походження в Україні. Його площа становить 2622 га, довжина – 9225 м, ширина – 4000 м, середня глибина – 6,9 м, максимальна глибина – 58,4 м.

Світязь належить до Шацького поозер’я, на території якого, ще в минулому столітті, було створено Шацький національний природний парк, пише Павло Гвозденко спеціально для УП.Життя.

Звідусіль оточений сосновими лісами багатими грибами та лісовими ягодами, Світязь має цілющу кришталево чисту, збагачену сріблом та гліцерином, воду.

Славиться озеро своїми щуками, сомами, лящами, окунями, проте справжнім делікатесом і місцевою "родзинкою" вважається вугор.

Навколо Світязя було побудовано багато санаторіїв, баз відпочинку, спортивних та дитячих таборів.

В липні 1974-го, космонавти Павло Попович і Юрій Артюхін на кораблі "Союз-14" здійснили стикування з орбітальною станцією "Салют-3". Після виконання всіх завдань і благополучного повернення на Землю космонавти приїхали відпочивати на Шацькі озера. 

Вони побачили з космосу каскад неймовірно красивих блакитних озер, Світязь з його загадковим островом – і взяли собі за мету там побувати.

Читайте також: Рік тому тут була вода: місцями Світязь нагадує Аральске море

Спеціально для них, був побудований на острові дерев’яний будиночок, в якому космонавти проживали в період реабілітації після польоту.

Не дивно, що сотні тисяч туристів щороку відвідують ці прекрасні мальовничі місця, та вважають такий відпочинок навіть більш якісним, ніж на морському узбережжі.

У зв’язку із природною красою та територіальною близькістю Шацького поозер’я до кордонів із Польщею та Білоруссю, десятки тисяч іноземців відпочивають на Світязі та прилеглих озерах.   

Світязь також, по праву, входить до топу семи природних чудес нашої чудової країни.

Минулого року, гордість волинського краю, Світязь почав міліти.

Оскільки біля берегів озеро переважно мілке, то після падіння рівня води на один метр велика частина дна, в деяких місцях шириною до 100 м, стала сушею.

Почали бити на сполох в першу чергу ті, хто звик щороку відпочивати на Світязі та громадські активісти – в інтернеті було опубліковано безліч невтішних світлин та заклики щодо необхідності конкретних дій з порятунку перлини Волині.

Хоч Шацьке поозер’я належить до території Шацького національного природного парку, який підпорядкований Державному агентству лісових ресурсів України, проте Держводагентство не могло залишатися осторонь розв'язання водних проблем Волині.

Спеціалісти нашого Волинського регіонального офісу водних ресурсів взяли участь у дослідженні проблематики обміління Шацьких озер.

Зараз зрозуміло що проблема має комплексний характер та для вирішення потребує об’єднання зусиль державних органів влади та органів місцевого самоврядування.

Отже, станом на сьогодні можна виділити наступні чинники які, в більшій чи меншій мірі, можуть мати вплив на обміління Світязя:

1. Глобальне потепління.

На жаль, але Україну не оминули кліматичні зміни зумовлені глобальним потеплінням.

Щобільше, згідно з дослідженнями вчених, в нашій країні температура зростає у два рази швидше ніж в середньому по планеті.

Минулого року влітку з Шацьких озер випарувалося понад 1 мільйон метрів кубічних води.

Світязь не має природних приток, а живиться здебільшого внаслідок опадів і підводних джерел.

Висока температура і відсутність дощів дуже суттєво вплинули на водність у Шацькому поозер’ї.

2. Меліоративна інфраструктура потребує відновлення.

В умовах маловоддя особливо важливо виключити витік води зі Світязя.

Таку функцію покладено на гідротехнічні споруди, які на жаль за багато років вийшли з ладу, а коштів на їх відновлення в бюджеті Держводагентства не було.

Загалом на відновлення меліоративної системи до нормального робочого стану необхідно близько 30 мільйонів гривень. За ці кошти можливо буде відновити в тому числі й так звану міжгосподарську меліоративну систему.

Справні конструкції, однозначно матимуть свій позитивний вплив на водність озера, хоча проблему вирішать лише частково.

Держводагентство в поточному році вже виділило 1,4 мільйона гривень на проведення капітального ремонту шлюзу-регулятора Прип’ятської осушувальної системи Старовижівського району Волинської області.

Також 12 березня Волинська обласна рада виділила 300 тисяч гривень на розробку проєкту "Капітальний ремонт Копаївської осушувальної системи Шацького району Волинської області".

Дана осушувальна система не тільки сприятиме відновленню водності Шацьких озер, але й у разі проходження повені та паводків, захистить від підтоплення і затоплення території населених пунктів Шацької ОТГ.

Загалом для практичної реалізації наведеного проєкту необхідно понад 10 мільйонів гривень, які Держводагентство спробує віднайти в поточному році.

3. Створення штучних водойм для поливу ягідників.

Правоохоронці розслідують факти зловживання службовим становищем посадовими особами органів державної влади Волині в інтересах третіх осіб, які могли призвести до різкого падіння рівня води в Шацьких озерах, в тому числі одному з найбільших озер України – Світязі.

Деякі експерти стверджують, що штучні ставки біля ягідних полів впливають на зниження ґрунтових вод, якими в тому числі живиться Світязь.

Маю надію, що завдяки зусиллям правоохоронців, найближчим часом буде об’єктивно досліджено дану проблематику та надано відповідні оцінки діям тих чи інших посадових осіб.

4. Розробка Хотиславського кар’єру у Республіці Білорусь.

Поблизу кордону з Україною білоруси розробляють унікальне родовище, де у великих об’ємах видобувають пісок і крейду.

Восени минулого року делегація Держводагентства побувала в Хотиславі, де заступник міністра охорони довкілля Республіки Білорусь провів екскурсію кар’єром.

Станом на сьогодні його глибина становить трохи більше 12-и метрів, проте по проєкту він має розроблятися до відмітки 40-ка метрів.

Керівником української делегації було висловлено зауваження, щодо того що подальша розробка цього родовища матиме незворотний вплив на екосистему Шацького національного природного парку.

Подальша комунікація щодо цього питання має відбуватися дипломатичними каналами з наданням українською стороною підтверджень, що подальша розробка Хотиславського кар’єру впливає кар’єр на гідрологічний режим озер Ратнівського і Шацького районів, в тому числі й Світязя.

На сьогодні важливо відновити моніторинг рівнів вод: підземних, поверхневих і ґрунтових, який припинили робити в області ще у 2014 році. Тільки таким чином можна з’ясувати вплив кар’єру на рівень води в Шацьких озерах.

5. Свердловини для води пробурені місцевими жителями.

Населення сіл прилеглих до Світязя раніше користувалося водою отриманою із колодязів, проте в останні роки особливо активно почали бурити свердловини для води.

Читайте також: Світязь повертається: у мережі показали, як озеро наповнюється водою

Для забезпечення потреб населення обов’язково потрібно побудувати централізований водогін, що своєю чергою зніме навантаження з озера.

До речі, централізована система каналізації також побудована лише частково, а населення в основному користується вигрібними ямами, вміст яких часто потрапляє до озера.

В мережі інтернет деякі "експерти" рекомендують закачати воду у Світязь помповими станціями із річки.

Проте, на мою думку, робити цього в жодному разі не можна, оскільки завдяки цьому в озері може початися процес цвітіння синьо-зелених водоростей, а тоді жоден турист не захоче купатися в зеленій воді, яка ще крім того не приємно пахнутиме.

Цьогоріч, вперше за багато десятиліть, не було весняної повені, саме тому є всі підстави вважати, що ситуація із водністю Світязя може бути ще більш критичною ніж минулого року.

Попри карантинні заходи, потрібно не скидати обороти та усім об’єднувати зусилля та працювати над розв'язанням проблеми одного із семи природних чудес нашої країни – озера Світязь!

Підписуйся на сторінки UAINFO у FacebookTwitter і YouTube

Павло ГВОЗДЕНКО


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по теміПравила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини