MENU

Сценарій Саакашвілі. Чим ризикує Зеленський?

1086 1

Саакашвілі

Будь-який політик має шанс вдруге зайти у велику політику через вибори. І коли його призначають на посаду в уряд – відповідальність несе сама влада, пише Тарас Семенюк в блозі для НВ.

У Володимира Зеленського немає інших варіантів, окрім як дати посаду Саакашвілі. В іншому випадку опальний президент Грузії стане початком кінця політичної кар'єри шостого президента України.

Прилаштовування Саакашвілі серед "слуг народу" річ очікувана, оскільки ще рік тому колишній президент Грузії всіляко підтримував Зеленського в президентській гонці. Він вміє читати знаки часу та ставити на тих, хто потенційно матиме вплив. Так було з Порошенком. Але Петро Олексійович не врахував того, що суть Саакашвілі – бути епіцентром подій, а не виконавцем чиїхось наказів.

Швидка поява Саакашвілі в інформаційному просторі України зійшлась у часі з економічною кризою, спричиненою пандемією коронавірусу. І йому пророкують посаду "головного реформатора" країни. Але сам Зеленський неодноразово говорив, що зараз головне "вижити", а потім думати про реформи. Нестиковка? Чи Саакашвілі відведена інша роль?

Читайте також: Профнепридатність як ідеологія: Зеленський і його "слуги" проголосили курс на войовниче невігластво

Ще одна історія, яка викликає сумнів, так це про те, що на Саакашвілі мають нібито покласти відповідальність за проведення переговорів з міжнародними фінансовими інституціями на предмет нових кредитів. Але з тим же МВФ переговори можуть вести лише три людини в державі: президент України, голова уряду та міністр фінансів. Яким чином тут може з’явитись Саакашвілі? Невідомо. Хіба його наділять спеціальними повноваженнями.

Але тут з’являється інша проблема. Президент Зеленський рік тому обіцяв "повне перезавантаження влади" новими обличчями. Натомість зараз усе частіше звертається до політиків з досвідом, і Саакашвілі – один з них. За рік стратегія "нових облич" зазнала фіаско.

"Слуга народу" не має достойної лави запасних з професіоналів, яких можна було б покликати на поле урядових баталій з кризою. А це вже наслідок дострокових виборів і формування партії поспіхом "на коліні", куди брали всіх підряд, аби лише тиснути зелені кнопки. У результаті сама фракція помаленьку фрагментується, та вже не подібна на моноліт. Це видно з налаштувань голосувати за призначення Саакашвілі: підтримки бракує.

В цій ситуації в Зеленського немає іншого виходу, ніж знайти посаду для колишнього президента Грузії, оскільки той може образитись, пустити в хід свою громадську активність та сформувати рух, який критикуватиме владу. Ходять чутки, що такий сценарій цілком реальний, особливо на тлі розділення "Слуги народу" на кілька груп, одна з яких вже думає про своє політичне майбутнє.

Прилаштувати Саакашвілі значить зіпсувати дипломатичні відносини з Грузією, яка попередила, що може відкликати посла. "Слуги" до цього сигналу поставились скептично. І, мабуть, через відсутність тямущих дипломатів у фракції не знають, що відносини з іншими країнами будуються на основі не лише однієї торгівлі, а й стратегічно. Наприклад, у тому, що стосується пошуків партнерів у боротьбі з Росією.

Читайте також: Вся президентська рать: як Зеленський формує команду влади і хто йому в цьому допомагає

Можливе призначення Саакашвілі до уряду України несе для Зеленського і репутаційні ризики.

По-перше, в разі призначення він перебиратиме усю увагу на себе. Стане головним ньюзмейкером в країні, а Зеленський і Шмигаль, відповідно, відійдуть в тінь. По-друге, будь-яку опозицію всередині уряду Шмигаля Саакашвілі сприйматиме як змову олігархів проти себе. Рано чи пізно накипить до того, що грузин поставить Зеленському умову звільнити когось з уряду.

Складається враження, що кадрова політика президента України позбавлена стратегічного бачення. Надто вже неодноразово звучали повідомлення про те, що не час для стратегії – слід розв'язувати проблеми в міру їх виявлення.

Будь-який політик має шанс вдруге зайти у велику політику, навіть якщо перший раз не вдався. І це можна зробити через вибори. Іншими словами, якщо український народ дасть йому цей другий шанс. Натомість призначення на посади в уряді – це вже відповідальність депутатів та влади загалом, у нашому випадку Зеленського, бо саме він є носієм бренду "Слуга народу".

Тому вдалим чи ні буде призначення Саакашвілі на посаду віце-прем'єра покаже час, але нам нема коли гаяти його на експерименти.

Підписуйся на сторінки UAINFO у FacebookTwitter і YouTube

Тарас СЕМЕНЮК


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по теміПравила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини