MENU

Кінець Нью-Йорка? Золота доба поступається місцем кризі

1592 0

Такий самий заголовок, хоч і без знака питання, супроводив сенсаційну статтю від 27 березня Джоела Коткіна, директора Інституту урбаністичних реформ у Техасі. 19 квітня газета New York Times надрукувала схожий матеріал, у якому йшлося про Нью-Йорк та інші мегалополіси США, пише для "Тижня" Олександр Мотиль

І Коткін, і New York Times прогнозують важкі часи для Нью-Йорка, хоч одночасно наголошують, що гострі проблеми, які стануть гострішими через пандемію, уже довго існують. У чому ж річ?

Як кожному мешканцеві Нью-Йорка відомо, життя тут шалено дороге. Орендна плата квартири в центрі висока, а якість житла – малесенькі квартири з тонкими стінами – низька. Однокімнатна квартирочка на Мангеттені коштує від $2 тис. на місяць. Якщо її купити, то не менше ніж за $400 тис. За такі гроші можна придбати цілу хату з городом поза містом. Не дивно, що місцеві мешканці рідко влаштовують зустрічі в себе вдома. Немає місця.

Ресторанів безліч, але більшість дорогі. Залежно від району харчі можуть теж бути дорогими. Таксі – дороге. Театри й музеї – дорогі. Опера також дорога. Бейсбол або футбол – нібито масові розваги – дорогі. Публічні школи погані, католицькі не пасують до духу часу, а приватні коштують по $30 000 і більше на рік за одну дитину.

Отже, майже всі принади міста, а їх неймовірно багато, найдоступніші заможним людям.

Читайте також: Нью-Йорк спить: тепер тут панує суцільна тиша

А от громадський транспорт непоганий. Злочинність набагато нижча, ніж 20–30 років тому. Як одразу зауважують туристи, місто стало елегантним – і чистим. Парки, де колись могли вбити людину за кілька доларів, безпечні. Зате безпритульних близько 60–70 тис.

Як пишуть Коткін і New York Times, місто стало менш привабливим для освічених професіоналів із родинами, що користуються інтернетом, працюють із дому, платять великі податки й можуть набагато краще влаштуватися в передмісті або далеко за містом. Відплив триває вже кілька років. А тут іще додати коронавірус, який так легко поширюється в густонаселеному Нью-Йорку. На певний, можливо, довгий час не буде театрів, опери, музеїв, ресторанів – усього того, що робить місто привабливим. Чи не посилиться відплив якраз того прошарку, який найбільше користується культурою та становить фінансовий фундамент міста?

Коткін і New York Times вважають, що так. А тоді буде біда, і, можливо, повторяться погані 1970-ті, коли місто збанкрутувало, злочинність, бруд і хаос стали буденними явищами, а тисячі мешканців повтікали (включно з українцями, які жили в районі, де була особливо поширена наркоманія). У 1990-х почалося відродження, яке, мабуть, закінчується.

Але проблема ширша, бо тренди в Нью-Йорку дуже подібні до трендів в інших великих американських містах, як-от Чикаго й Лос-Анджелес. Узагалі молоді професіонали покидають мегалополіси й шукають притулку в передмістях і в містах середньої величини, таких як Солт-Лейк-Сіті, Цинциннаті та Піттсбург. На жаль, ця "горизонталізація" має свої негативні наслідки. Коли Каліфорнія горіла кілька місяців тому, експерти казали, що якраз жваве заселення лісових районів спричинило ці пожежі.

Читайте також: Парадокс історичного центру української діаспори в Нью-Йорку

Однак проблема ще ширша. Лондон, Париж, Берлін, Мюнхен, навіть Київ стали недоступними для простих громадян. Скрізь міста відроджувалися та дорожчали останніми десятиліттями. А занепадати вони почнуть також усюди – чи тільки ми в Нью-Йорку?

Я залишаюся стриманим оптимістом чи пак стриманим песимістом. У Нью-Йорку забагато всього, щоб місто перестало бути великим осередком. Тим паче рано чи пізно будуть антивірусні медикаменти, буде вакцина, буде поворот до більш-менш нормального життя, – хоч у масках, – і тоді знов ходитимемо по театрах і ресторанах.

Але, мабуть, золота доба минула чи минає.

Коткін пише: "Ньюйорківці, поза сумнівом, виживуть після пандемії коронавірусу 2020 року, як вижили після [терактів] 11 вересня та криз злочинства й фінансів 1970-х, 1980-х років".

І я згоден. На жаль, додає Коткін, "Нью-Йорк, мабуть, прямує в ще один кризовий період". І я знову згоден.

P. S. Ага, іще одна річ. Згідно з розрахунками урядових агенцій, якщо глобальне потепління не припиниться, найімовірніше, що за 40 років підніметься рівень води в океанах, і вони заллють узбережжя США. Оглянув мапу, і вода мала б досягти кілька вулиць від мене. Запрошую всіх на гриль-вечірку на пляжі 2060-го!

Підписуйся на сторінки UAINFO у FacebookTwitter і YouTube

Олександр МОТИЛЬ


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини