MENU

Скільки людей насправді померли від COVID-19? І чому це так важко правильно розрахувати

894 0

Скільки людей насправді померли від COVID-19

Перш за все, почнемо з визначення. Коефіцієнт летальності (IFR "infection fatality rate") – це статистичний показник, рівний відношенню смертності від зараження до кількості всіх заражених. У контексті коронавірусу: IFR = (кількість смертей від COVID-19) / (кількість усіх, хто мав COVID-19).

Зараз досить складно розрахувати рівень летальності. По-перше, ми не знаємо точно, скільки людей померло від COVID-19. По-друге, ми не знаємо точно, скільки людей мали/мають COVID-19. Нещодавно двоє лікарів (Еріксон та Массіхі) з Каліфорнії дали інтерв'ю, яке стало дуже популярним на YouTube, але потім його зняли. Проблема відео була в тому, що ці лікарі показали елементарне нерозуміння, як використовувати статистичні дані та прийшли до помилкового висновку, що рівень летальності від COVID-19 схожий на рівень летальності від грипу. Я вже розповідав про їхні помилки у попередньому дописі. Отже, замість того, щоб повторюватись, я наведу деякі поточні оцінки рівня летальності від COVID-19.

Для початку почнемо з "некоректного" ("biased") обчислення. Офіційно сьогодні в США налічується понад 70 тис. смертей та 1,2 млн випадків заражень коронавірусом. Якби ми просто розраховували летальність на основі цих чисел, ми отримали б, що IFR = 5,8% (70 000/1 200 000). Але це некоректний розрахунок з кількох причин. По-перше, ще не всі 1,2 млн пацієнтів видужали (деякі помруть). По-друге, кількість зафіксованих випадків COVID-19, безумовно, занижена через відсутність тестування та багато безсимптомних випадків, які так і не були зафіксовані.

Читайте також: Вчені назвали найефективніші заходи запобігання зараженню COVID-19

По-третє, кількість зафіксованих смертей від COVID-19 також, ймовірно, недооцінена.

Скільки людей насправді мали COVID-19? Щоб точно відповісти на це запитання, потрібно випадковим чином вибрати вибірку людей і протестувати їх на COVID-19. Один зі способів зробити це – провести експеримент. Такі експерименти робили, наприклад, у Нью-Йорку та Каліфорнії.

Каліфорнійський експеримент був зроблений Ераном Бендавідом зі Стенфордського університету, який протестував 3300 людей на антитіла до COVID-19. Експеримент має кілька проблем, але головна в тому, що експеримент був не рандомізованим. Дійсно, дослідники самі вказали, що люди, які мали раніше симптоми подібні на COVID-19, могли з більшою ймовірністю прийти на тестування. У статистиці ми називаємо це "selection bias". З цієї причини я вважаю, що нью-йоркський експеримент є кращим.

У середині квітня 3000 ньюйоркців випадковим чином були перевірені на антитіла до COVID-19 у продуктових магазинах та торгових точках у 19 округах у 40 місцях. Результати показали, що 13,9% ньюйоркців, ймовірно, мали COVID-19. Зважаючи на те, що в Нью-Йорку налічується 19,4 млн людей, ми можемо підрахувати, що у квітні 2,7 млн ньюйоркців мали COVID-19. Для порівняння, офіційна кількість заражень у Нью-Йорку становила лише 260 тисяч. Це означає, що фактична кількість заражень COVID-19 була принаймні в 10 разів більша за офіційну. Це хороша новина, адже це означає, що показник IRF у США, ймовірно, значно нижчий ніж 5,8%.

Як багато людей насправді померло від COVID-19? Ще одна велика проблема – точна кількість людей, які померли від COVID-19, невідомо. Часто люди запитують: як лікарі знають, чи справді пацієнт помер від COVID-19 або можливо від раку? Це правда, що коронавірус вражає переважно людей зі слабкою імунною системою. Тому більшість випадків смерті від коронавірусу становлять літні та хворі люди. Так, вони б в майбутньому померли від інших хвороб, якби не COVID-19. Але в майбутньому ми всі повмираємо, бо ми смертні. Отже, ми можемо також сказати, що люди вмирають не через хвороби, а через те, що вони смертні. Але це не є правильним аргументом. З усім тим, я вважаю, що деякі випадки смерті дійсно можуть бути неправильно діагностовані як смерть від COVID-19, хоча більшість лікарів та вчених, яких я знаю, вважають, що фактична кількість смертей від COVID-19, безумовно, занижена.

Чому вчені кажуть, що кількість смертей від COVID-19 занижена? По-перше, кількість випадків COVID-19 значно більша, ніж офіційна статистика. Якщо взяти дані Нью-Йорка, то принаймні в 10 разів більше людей, які мали COVID-19. Ці люди були вдома, їм ніколи не поставили діагноз, і деякі з них померли вдома від COVID-19 без діагнозу.

По-друге, збільшення смертності у порівнянні з попередніми сезонами набагато вища і дуже сильно не співпадає з офіційним збільшенням смертності від COVID-19. Нещодавно Financial Times проаналізували смертність під час пандемії у 14 країнах і дійшли висновку, що смертність на 60% більша, ніж офіційна статистика.

Читайте також: Британські лікарі розповіли про наслідки коронавірусу після одужання

У порівнянні з попередніми роками загальна смертність зросла на 60% у Бельгії, 51% в Іспанії, 42% у Нідерландах та 34% у Франції під час пандемії у порівнянні з аналогічним періодом попередніх років. Значна частина більшої смертності, ймовірно, припадає на COVID-19. Інші випадки, ймовірно, через відсутність доступу до медичної допомоги (через карантин), більше стресу, тощо. Аналогічні дослідження проводили журнал Economist, Reuters та інші.

Отже, як використати цю інформацію для обчислення рівня летальності від COVID-19? По-перше, нам потрібно скорегувати знаменник у формулі IFR. Пам’ятаєте: IFR = (кількість смертей від COVID-19) / (кількість всіх, хто мав COVID-19). У випадку з Нью-Йорком, замість офіційних 260 тисяч, нам потрібно поставити 2,7 мільйона. Якщо ми використаємо офіційну кількість смертей для чисельника у відповідному періоді, то IFR = 0,7% (19 000/2 700 000). Але ще раз, пам’ятайте, що кількість смертей також, ймовірно, недооцінена. Отже, замість 19 000 ми повинні поставити число, яке вище.

На жаль, у нас поки що немає хороших даних, щоб точно знати, яким має бути це число. Все, що можна сказати, – це те, що показник IFR для Нью-Йорка становить щонайменше 0,7%. На жаль, ми не можемо просто екстраполювати це на США і сказати, що IFR, ймовірно, буде 0,5%, тому що США – це не тільки Нью-Йорк.

Є деякі дослідження, які дають досить зважені оцінки летальності. Наприклад, у Женеві, Швейцарія, показник IFR становить приблизно 0,8%. У Гангелті, Німеччина, IFR становить 0,37%. З часом ми дізнаємось більше про рівень летальності COVID-19. Точно можна сказати, що рівень летальності від COVID-19 значно вищий, ніж рівень летальності від сезонного грипу, але він значно нижчий, ніж спочатку прогнозувалося.

Підписуйся на сторінки UAINFO у FacebookTwitter і YouTube

Роман ШЕРЕМЕТА


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини