Пастка гучних та резонансних проваджень, або Світом править той, хто керує інформаційними потоками
Той нечастий випадок, коли мені доведеться почати пост з себе і не бути скромною. Я людина, яка за останні 8 років найбільше була присутня в усіх ЗМІ по темі гучних і негучних кримінальних проваджень. Кількість моїх коментарів та ефірів давно вираховуються тисячами (так, я веду облік). А по гучних злочинах навіть є мій власний рейтинг – по кількості звернень журналістів (бувало по 20-25 за день).
Тому в мене є з чого робити висновки про інформаційні кампанії, інформаційні спецоперації. Я точно знаю, коли новина про злочин живе власним життям, а коли її штучно живлять, знаю всі прийоми як це робиться і навіщо, хто за чим і ким стоїть, як роблять красиві біографії мучеників небезпечним злочинцям. Навіть коментувати деякі злочини бувало небезпечно, мені погрожували, викликали на допити – було різне. Але це допомогло мені ще краще зрозуміти, як працює український інформ.простір кримінальної тематики.
Так от, в цю сферу дуже активно почали втручатись політики і використовувати її в своїх інтересах – глобально, а не з метою когось відбілити чи навпаки.
Читайте також: СБУ завершила розслідування справи Гандзюк і назвала замовників її вбивства
За останні роки наш з вами запит на справедливість та реформу правоохоронної системи вправно переключили тільки на гучні провадження. Тепер, коли з'являється черговий новий генпрокурор, мене питають – як ви думаєте, а чи вдасться нарешті розслідувати резонансні справи?
Хвилиночку, але ж є сотні тисяч інших справ. Чому суспільство почало вимірювати ефективність правоохоронної системи тільки гучними провадженнями?
Насправді, це дуже небезпечно для кожного з вас. Бо раптом ви станете жертвою злочину або безпідставно підозрюваною особою, ваша історія не буде ні гучною, ні резонансною – і ніхто не буде вимагати справедливості.
Небезпека вести діалог з правоохоронними органами лише мовою гучних проваджень шкідлива ще й тим, що ви можете стикнутись з "потьомкінскімі дєрєвнямі", коли вам на відкуп під вибори або чиєсь призначення, завершать кілька гучних проваджень і передадуть їх зі слабенькою доказовою базою на довгі роки судового розгляду. Але при цьому глибинна правоохоронна система не буде працювати на вас і для вас.
Читайте також: Євген Дикий: Чинна влада, та зокрема нова генпрокурорша, проходять тест на здатність бути мінімально прийнятними для нас, українців
Є ще один аспект зловживання популярністю проваджень. На них не соромляться робити собі піар всі нові керманичі. Я ці справи називаю "спадковими". Кожен новий очільник обов"язково назве 2-3 відомі справи справами своєї честі і на обіцянках розслідувати заїжджає в кабінет, а потім його наступник на них заїжджає і так зберігається "спадковість".
Я регулярно разом з невтомними журналістами вислуховую і розбираюсь у злочинах, де фігурантами є звичайні люди. Там нема кому – ні підозрюваним, ні потерпілим – платити хабарі, бо просто в цих людей немає грошей. Але їхні справи все одно не розслідують якісно та справедливо. Чергова історія, яка ну просто виходить за межі людської уяви, коли звичайних хлопців засудили за вбивство жінки на Кіровоградщині. Але тіла немає, згорілі в хаті рештки не ідентифіковані. З доказів вини – тільки покази свідка, яка то впізнає, то не впізнає людей, яка має серйозні проблеми з психікою і для початку треба було перевіряти її психічний стан (я з нею спілкувалась, тому знаю, про що говорю).
Так от від того, що будуть розслідувані гучні провадження, ці сільські слідчі не будуть якісніше розслідувати наступне вбивство.
Тому, дуже важливо тримати на громадському контролі не лише гучні провадження, а й роботу правоохоронної системи в цілому. Важливо вимоги формулювати ширше, тобто після згадування резонансних справ ставити кому, а не крапку.
Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter
Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки