MENU

Сурогатне материнство – не "послуга", а право

578 4

Сурогатне материнство

Дуже зручно пропонувати заборонити все, що потребує уважного, часто наукового, погляду. Та маємо пам’ятати, які історії стоять за цією темою, пише Оксана Покальчук у блозі для НВ.

Нещодавно у ЗМІ з’явились новини про те, що 46 немовлят, народжених у результаті застосування репродуктивної технології – сурогатного материнства (СМ) – очікують на возз'єднання зі своїми батьками у зв’язку з карантином. Це жахлива ситуація, у якій 46 дітей у такий вразливий період свого життя опинилися під доглядом лікарів, а не люблячих батьків.

Побачивши цю новину, я очікувала різноманітної реакції з боку посадових осіб. Наприклад, надання батькам позачергової можливості приїхати в Україну за дітьми, організацію перевезення немовлят до батьків, заклики підтримати батьків, які розлучені зі своїми новонародженими дітьми чи щось інше. Проте я була здивована, і навіть шокована тим, що не лише ЗМІ, а й посадові особи дозволили собі маніпулятивні та дискримінаційні висловлювання щодо цієї ситуації.

Так, уповноважений президента України з прав дитини сказав, що "комерціалізація і дозвіл отримувати таку "послугу" в Україні сприяє безконтрольному продажу українських дітей за кордон", "народження дитини далеко від матері є неприродним", а також, що він "категорично проти комерційного сурогатного материнства, це об'єктивізація дитини і позиціювання її як товару". Своєю чергою Омбуцперсон практично прирівняла цю ситуацію до торгівлі людьми й закликала до дискримінації іноземців, аби право на застосування таких репродуктивних технологій мали лише громадяни України.

Читайте також: Скільки отримують українки за нелегальне сурогатне материнство і до чого тут Китай

На своїй Facebook-сторінці адвокатка Олена Бабич написала, що Українська асоціація репродуктивної медицини письмово зверталась до міністра закордонних справ і уповноваженого президента України з прав дитини щодо можливості в'їзду батькам новонароджених 46 дітей до країни, проте, за їх словами, відповіді так і не було.

Та розберімося, що таке репродуктивне право людини та сурогатне материнство? Репродуктивне право – це право особи мати генетично рідну дитину. Для реалізації цього права люди часом мусять звертатись за допоміжними репродуктивними технологіями (ДРТ), а всі методи ДРТ, включно зі сурогатним материнством, визнані методами лікування безпліддя. Отже, сурогатне материнство – це метод лікування безпліддя, а не "послуга", як зазначають деякі високопосадовці.

Чоловіки і жінки, якщо вони потребують застосування ДРТ, перебувають у різних і нерівноправних становищах. Так, жінка, яка не перебуває у шлюбі, принаймні має змогу вдатися до такого ДРТ як інсемінація in vitro (введення попередньо обробленої сперми чоловіка чи донора в порожнину матки), при цьому сурогатне материнство для такої жінки недоступне, адже допускається лише за умови перебування людини у шлюбі.

Водночас чоловік, який хоче мати генетично рідну дитину, але не одружений, не матиме змоги вдатися до будь-якого методу ДРТ взагалі, в тому числі й до сурогатного материнства, оскільки відповідно до національного законодавства останнє може бути застосованим до подружніх пар. Тому одинокі чоловіки фактично позбавлені будь-якої можливості застосувати ДРТ, тому знаходяться у більш вразливому, фактично дискримінованому, становищі у порівнянні з жінками. В будь-якому разі на сьогодні, відповідно до чинного законодавства, доступ до сурогатного материнства мають виключно подружні пари.

Також, відповідно до чинного законодавства, сурогатна матір не може мати генетичного зв’язку з майбутньою дитиною, проте подружжя (або хтось із майбутніх батьків) – повинне мати такий зв’язок. Тобто діти, які народжуються внаслідок сурогатного материнства, не мають жодного генетичного зв’язку з жінкою, яка виношує плід та не є її біологічними нащадками.

У якому ж випадку подружжя може звернутись до методу лікування безпліддя, а саме сурогатного материнства? Необхідними умовами для проведення СМ є наявність медичних показань, а саме:

– відсутність матки (вроджена або набута);

– деформація порожнини або шийки матки при вроджених вадах розвитку або внаслідок хірургічних втручань, доброякісних пухлин, при яких неможливе виношування вагітності;

– структурно-морфологічні чи анатомічні зміни ендометрія, що призводять до втрати рецептивності, синехії порожнини матки, що не піддаються лікуванню;

– тяжкі соматичні захворювання, при яких виношування вагітності загрожує подальшому здоров’ю або життю реципієнта, та які не впливають на здоров’я майбутньої дитини;

– невдалі повторні спроби ДРТ (4 і більше разів) при неодноразовому отриманні ембріонів високої якості, перенесення яких не приводило до настання вагітності.

Тобто, як ми бачимо, доступ до сурогатного материнства можливий тоді, коли жінка в подружжі з фізіологічних причин не може виносити дитину. Уявлення про те, що можна "легко замовити" дитину є щонайменше непрофесійним і маніпулятивним.

Читайте також: Скандал з немовлятами від сурогатних матерів у Києві: в Кабміні хочуть посилити захист прав дітей

Застосування допоміжних репродуктивних технологій – неймовірно дорогий та складний процес. Діти, народжені в результаті застосовування ДРТ і, зокрема, сурогатного материнства – не просто бажані: це діти, любов до яких іще до їх народження мотивувала батьків пройти через складний шлях зневіри, болю та сумнівів.

Окремо хочеться звернутися до тих, хто закликає заборонити сурогатне материнство для так званого "захисту дітей". Захисту точно потребують діти, які не потрібні своїм батькам; діти, які через бідність не мають доступу до належної освіти, медичного забезпечення; які потерпають від домашнього насильства і не мають належного захисту, оскільки парламент досі не спромігся ратифікувати Стамбульську конвенцію, яка надає комплексний підхід у боротьбі з домашнім насильством; діти з психічними та фізичними вадами розвитку, про яких політики згадують кілька разів на рік, публічно даруючи непотрібні та шкідливі солодощі.

Дуже зручно використовувати "хайпові" теми, писати про так званий "захист дітей" і пропонувати заборонити все, що потребує уважного, часто наукового, погляду. Проте ми маємо пам’ятати, що за кожною історією про народження дитини методами ДРТ, включно з сурогатним материнством, стоїть історія людей, які пройшли складний і болючий шлях для реалізації свого природного бажання – виростити дитину. І держава має забезпечувати контроль за дотриманням прав усіх без винятку дітей, включно з дітьми, народженими в результаті сурогатного материнства, а не маніпулювати заявами про торгівлю людьми чи говорити про "природність" чи "неприродність" того чи іншого методу лікування безпліддя.

Підписуйся на сторінки UAINFO у FacebookTwitter і YouTube

Оксана ПОКАЛЬЧУК


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини