MENU

Чи захищає від COVID-19 вакцина проти туберкульозу

564 0

Чи захищає від COVID-19 вакцина проти туберкульозу

З початком пандемії хвороби COVID-19 почали з’являтися повідомлення про те, що вакциновані БЦЖ люди менше хворіють на коронавірус. Чи це справді так?

Наразі виглядає, що ні. Жива вакцина БЦЖ (Bacillus Calmette Guerin) існує майже 100 років. Вона містить ослаблені бактерії туберкульозу великої рогатої худоби. Вакцина виступає у ролі "тренера" для нашого імунітету, який у разі контакту зі справжніми бактеріями туберкульозу не дозволяє розвиватися тяжким формам хвороби.

БЦЖ – потрібна вакцина, зокрема її використовують для запобігання генералізованих форм туберкульозу в дітей. Однак, для запобігання туберкульозу в дорослих вона майже не працює.

Річ у тім, що туберкульозна інфекція дуже підступна. Бактерії, що викликають хворобу, здатні успішно ухилятися від знищення, утворюючи потужні оболонки довкола себе. В такому "сплячому стані" вони можуть зберігатися роками. У низці країн, які реєструють невисоку захворюваність на туберкульоз, вакцину не використовують, або вакцинують мігрантів з країн, де епідемія туберкульозу триває.

Читайте також: Йти вперед чи розвертатися? Бій за медичну реформу триває

Останнім часом почала з’являтися інформація, що імунізовані БЦЖ люди легше переносять інші вірусні інфекції, тож почали виникати ідеї про те, що вакцина може бути ефективна проти вірусу SARS-CoV-2. Ось приклади:

– Наявність БЦЖ вакцинації в анамнезі на 71% зменшує присутність у кровотоці вірусу жовтої лихоманки.

– Дослідження на мишах показали, що вакцинація БЦЖ полегшує перебіг інфекції, викликаної вірусом енцефаломіокардиту (Mengo вірусом).

– Рандомізовані клінічні дослідження підтверджують те, що вакцинація БЦЖ зменшує дитячу смертність, впливаючи на розвиток пневмоній або сепсису новонароджених.

– Також вакцинацію БЦЖ використовують для лікування раку жовчного міхура.

Цікаво, що більшість респіраторних захворювань дітей мають вірусне, а не бактеріальне походження (так, вірусні хвороби не лікують антибіотиками!), і вакцинація БЦЖ має зв’язок з меншою захворюваністю на синцитіальний вірус в дітей у Гвінея-Бісау, та меншою частотою респіраторних інфекцій в старших людей в Індонезії. У Південній Африці підлітки, вакциновані БЦЖ, на 70% менше хворіють на хвороби дихальних шляхів.

Читайте також: Збільшують ризик виникнення ускладнень: ВООЗ зупиняє випробування препаратів від малярії для лікування коронавірусу

В Україні вакцинація БЦЖ ніколи не припинялася, що дало підстави "ковід оптимістам" прогнозувати легший перебіг пандемії в нас. Проте, наявні наразі дані не підтверджують гіпотезу про допоміжну роль імунізації БЦЖ в дитинстві у полегшенні перебігу COVID-19. Найбільш показовими стали результати дослідження проведеного в Ізраїлі.

В Ізраїлі робили аналізи на COVID-19 всім людям, котрі мали симптоми ГРВІ. Тобто майже усі симптоматичні випадки є лабораторно підтвердженими. Виявилося, що статистично достовірної різниці в захворюваності на COVID-19 між вакцинованими та невакцинованими особами немає.

Чи це означає, що надії на БЦЖ геть не існує? Поки що даних недостатньо. Тривають клінічні дослідження ефективності імунізації дорослих медичних працівників БЦЖ заради захисту їх від вірусу SARS-CoV-2.

ВООЗ закликає чекати на їхні результати. Вакцини БЦЖ у світі бракує, різні штами цієї вакцини можуть різнитися за ефективністю, безпідставні сподівання на БЦЖ як захист від коронавірусу можуть зіграти злий жарт, давши хибне почуття захищеності.

Або ж навпаки неефективність вакцинації БЦЖ проти вірусу SARS-CoV-2 може підірвати довіру до неї для захисту від туберкульозу. Лише клінічні дослідження зможуть пояснити, чи є клінічна користь від БЦЖ під час нинішньої (та майбутніх) пандемій COVID-19, повідомляє медичний журнал The Lancet 16 травня 2020 року.

Підписуйся на сторінки UAINFO у FacebookTwitter і YouTube

Уляна СУПРУН


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі


Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини