Банки не повинні кредитувати економіку. Населення вже за це заплатило $ 5 млрд – думка
В інформпросторі почали з'являтися меседжі про те, що банки повинні кредитувати економіку. З якого дива?
Розжую деякі елементарні істини для, так би мовити, експертів, котрі вважають, що "банки повинні кредитувати економіку".
1. Банки – це компанії з банківською ліцензією, які створюються для отримання прибутків для їхніх акціонерів. В рамках законів і вимог нормативно-правових актів. Якщо хтось вважає, що банки ще щось комусь винні, нехай створює свій банк і кредитує кого хоче (чи мастить собі голову чим хоче).
2. «У 2007 році банківські активи були 100% від ВВП України, а нині ледь 40%», – кажуть вони.
Насправді, практично половина банківських кредитів – це так звані NPL, тобто кредити, за якими не сплачуються навіть відсотки, а про повне погашення просто немає мови. Якщо банки в нинішніх умовах кредитуватимуть більше, то обсяг NPL швидко зростатиме.
3. Ніякі розумні та порядні власники і менеджери банків не хочуть видавати NPL. Навіть якщо отримають дешеве рефінансування від Нацбанку. Адже, навіть дешеві кредити від НБУ, потрібно буде згодом повертати.
Читайте також: Вернівський: Довіри до банківської системи немає. В 2020 році обсяг депозитів майже вдвічі менший, ніж у 2008-му і 2013-му
Збитки від NPL лягають тягарем на банки. Далі або банкрутство, або націоналізація. В обох випадках акціонери отримають «дулю з маком», а держава рятуватиме вкладників коштом платників податків.
4. В державних банках, які виконували розпорядження влади і кредитували наліво-направо, частка NPL значно більша.
Нагадаю, що платники податків заплатили за «підтримку економіки» державними банками понад $5 млрд (це без ПриватБанку).
Читайте також: Переписка "слуг народа": Курс 30 – легко
5. Незаанґажовані іноземні спеціалісти дають високі оцінки роботі команди екс-голів НБУ Гонтаревої/Смолія за розчистку банківської системи та досягнення макрофінансової стабільності. А українські олігархи, які втратили знаряддя своїх заробітків (псевдобанки-пилесоси), та їхні медіа поширюють брехню та чорнуху.
На жаль, фінансово неграмотні українці та деякі екс-заступники генпрокурора ведуться на це.
Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter
Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки