Як (до)будують українські дороги
94 недобудовані об'єкти або 12,7 млрд грн в нікуди.
Днями побачив публікацію із заголовком «Велике будівництво Зеленського виявилося добудовою недобудов». Розумію, чому такі публікації з’являються — бо роботу помітно, і вона, інколи, ріже очі. Коротко розкажу про українські недобудови і чому важливо їх довести до ладу.
Розпочати мало — треба завершити
Недобудови роками витягали кошти з платників податків (бо чим довше будівництво — тим воно дорожче), та ставали пам’ятниками корупції. Найвизначнішими для мене є 2 мости — Запорізький та Хаджибейський. За нашими підрахунками за 16 років не-добудівництва на Запорізький міст витрачено $400 млн. Майже стільки ж зараз коштує його добудова. За контрактом підрядник Укравтодору добудує міст за 4 роки, та наш внутрішній дедлайн — 2 роки. Не менш цікава історія у мосту через Хаджибейський лиман — ремонтувати його починали ще в 2007 році. Через відсутність фінансування роботи з капітального ремонту мосту були призупинені. Фактично роботи відновилися у 2019 та тільки в рамках Великого будівництва набули належних темпів, і вже у травні 2021 він буде повністю відкритий.
Всього в Україні є 16 155 мостів та шляхопроводів, і лише 35% з них реально досліджені
Є й інші об'єкти, які мали більш ніж 10-річну історію планування, та тільки зараз отримали достатньо фінансів та політичної підтримки для втілення. Приклад — перший український хайвей, дорога Н-31 Дніпро — Решетилівка, яка з'єднає Дніпро та Київ швидкісним маршрутом. Її дійсно розпочали не ми — близько 30 км дороги було збудовано у попередні роки. Ми ж «всього лиш добудовуємо» більше 100 км абсолютно нової дороги, і до кінця 2020 маршрут буде відкрито.
Читайте також: "Большое строительство": В Одесской области отремонтировали дорогу с помощью ракушек рапанов. ФОТО
Всього ми нарахували 94 недобудовані об'єкти капітального ремонту, будівництва та реконструкції. Це 12,7 млрд грн нереалізованих можливостей і грошей, по факту, в нікуди. Ця статистика стосується лише доріг, але я впевнений, що якщо додати сюди усі об'єкти соціальної інфраструктури, то вийде що вся країна — одна велика «недобудова». Чи привід це сумувати? Ні. Треба працювати.
Зміни, які важко не помітити
Наша команда розпочала ремонти доріг Центральної та Південної частини України. Дороги тут — одні з найгірших, багато чого доводиться робити з нуля.
Цього року, замість традиційних «кратерів» на Черкащині, Кіровоградщині, Дніпропетровщині з’являються дороги. Завдяки додатковим коштам з COVID-фонду, ми розпочинаємо ремонти на тих ділянках, які відомі своїми ямами на всю країну. Люди вже зараз можуть спостерігати будівельну техніку на дорозі Н-23 між Кропивницьким та Кривим Рогом на якій ми відремонтуємо 105 км дороги до кінця року.
В рамках програми «Велике будівництво», Укравтодор оновлює більш ніж 500 об'єктів. Приблизно на половині з них — розпочаті до приходу моєї команди. Та є різниця: ми не просто починаємо, ми — завершуємо. Станом на 17 липня, ми розпочали роботи на 3 700+ км доріг, а 1 050 км вже мають влаштований верхній шар. Це означає, що до повноцінного введення дороги в експлуатацію залишилося лише нанести розмітку, встановити дорожні знаки та укріпити узбіччя.
Дороги та мости
Крім власне доріг, в 2020 році ми розпочали масштабну Національну програму відновлення мостів. Середній вік моста в Україні - близько 50 років, і за часи Незалежності ремонтні, чи хоча б дослідницькі роботи на них майже не проводилися. Всього, в Україні є 16 155 мостів та шляхопроводів, і лише 35% з них реально досліджені.
Складність полягає ще й в тому, що мостобудівельна галузь в Україні доведена до крайнього занепаду. Система підготовки професійних інженерів, фактично, знищена, і масштабне відновлення мостів потрібно починати ще з етапу освіти фахівців.
Тим не менше, ми в 2020 році плануємо оновити 100 мостів — по 3−4 в кожній області. Майже половина об'єктів перебувають в роботі. 37 мостів вже пройшли тендерну процедуру і готуються до оновлення, ще 18 — проходять етап закупівлі.
Читайте також: Українців вчергове обманули: під прикриттям боротьби з пияцтвом за кермом, депутати лише розширили права поліції – нардеп
Всього ми нарахували 94 недобудовані об'єкти капітального ремонту, будівництва та реконструкції. Це 12,7 млрд грн нереалізованих можливостей і грошей, по факту, в нікуди.
Наведу приклад — міст через річку Прут в селі Маршинці Чернівецької області, який ми відвідали разом з Президентом. Основний міст, який з'єднував Новоселицький і Герцаївський райони, був зруйнований ще під час паводку 2008 року. З того самого часу, транспортне сполучення між районами здійснюється через місто Чернівці - протяжність такого обходу становить близько 50 км.
Для переправи через річку використовувався і тимчасовий армійський міст, але через розлив Прута вже в цьому році, не стало і його. Тож питання відновлення основного мосту постало ще гостріше.
Проєкт будівництва передбачає влаштування мостового переходу завдовжки 323,6 погонних метра з комплексом берегоукріплювальних споруд і підходами до нього протяжністю 1,8 км. Закупівлю робіт на добудову планується здійснити в липні, а почати будівельні роботи — у серпні. Очікуємо, що вже цього року цей міст буде завершено.
Успішний приклад відновлення мостів в Чернівецький області ми вже маємо — ділянка дороги через Черемош біля села Розтоки. Два нових мости є частиною дороги державного значення Р-62, яка була повністю зруйнована тією ж повінню 2008 року. Для забезпечення транспортного зв’язку «на період основних будівельних робіт», у 2008 році збудовано два тимчасових металевих моста. «Тимчасовий» рух ними здійснюється уже 12 років. В 2020 році ми будуємо 2 мости довжиною 162 та 126 метри. Завершення всіх робіт на об'єкті та введення його в експлуатацію очікується у жовтні 2020 року.
Тому «Велике будівництво» дійсно можна назвати «до-будівництвом» — і це, насправді, комплімент. Роками закинуті об'єкти оживають і завершуються за 1 рік незважаючи на те, що простоювали понад десяток. Але крім добудов, ми маємо величезний перелік об'єктів, які будуються з нуля.
Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter
Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки