MENU

Чому лікарі радять "додаткові" щеплення і чи варто їх робити

494 0

Чому лікарі радять "додаткові" щеплення і чи варто їх робити

Ми всі хочемо почуватися в безпеці. Для цього люди купують охоронні системи, відвідують курси самооборони, пристібають ремені безпеки в авто, одягають шоломи, коли їздять на мотоциклі... Можна довго продовжувати цей перелік. У сфері охорони здоров’я також існує велика низка заходів, які допоможуть захистити себе та близьких людей. Один із найпростіших та ефективних засобів – це вакцинація.

В Україні є національний календар щеплень – це ті вакцини, які держава закуповує за кошти платників податків. Вони мають гарантовано надаватися безоплатно для кожного громадянина. Щеплення для вас та вашої дитини можна отримати у сімейного лікаря чи педіатра, з яким ви підписали декларацію. Тут можна подивитися, які вакцини будуть безоплатними.

За українським національним календарем щеплень обов’язково рекомендується робити вакцини від 10 хвороб. Це вакцинація для профілактики гепатиту В, туберкульозу, кору, епідемічного паротит (свинка), краснухи, дифтерії, правець, кашлюк, поліомієліт та інфекції, що зумовлена гемофільною паличкою типу b (Hib-інфекція).

Національний календар щеплень адаптований групою національних експертів з урахуванням міжнародного досвіду, і, за умови його дотримання, є оптимальним для забезпечення колективного імунітету.

Однак, лікарі також рекомендують пацієнтам робити так звані додаткові вакцини. Слово “додаткові” багатьох наводить на думку, що ці вакцини не конче необхідно робити. Але вони також важливі. Просто наразі українцям їх доводиться купувати за власний кошт. Якщо є можливість, то обов’язково зробіть ці щеплення також.

Читайте також: Щеплення для особливих: вакцинувати, не можна ризикувати

Єдиний шанс змінити ситуацію – продовжувати трансформацію системи охорони здоров’я, яка зокрема дозволить ефективніше розподіляти ресурси та виділяти більше коштів на захист громадян України.

Це пост для тих людей, зокрема батьків, які вагаються, чи слід платити за "додаткові" щеплення, які не увійшли до національного календаря. Що це за щеплення та чому вони важливі 

Вакцина проти ротавірусної інфекції

Ротавірус – дуже заразний вірус, який викликає діарею у дітей в перші роки життя. Це найпоширеніша причина діареї у немовлят та дітей у всьому світі, що призводить до смерті понад 215 000 дітей щорічно. До розробки вакцини більшість дітей у США були заражені вірусом хоча б один раз до 5 років. У захисті від цієї хвороби дотримання правил гігієни не високо ефективним. На сьогодні, найбільш надійний захист забезпечує вакцинація. Щеплення від ротавірусу роблять дітям з 6 до 24 тижнів життя. Вакцину роблять двома дозами, з інтервалом мінімум 1 місяць.

Вакцина проти вітряної віспи

Поширена думка, що вітрянка – легка "дитяча" хвороба і нею потрібно якомога швидше перехворіти, щоби набути імунітет. Однак, у сучасному світі, коли є вакцини від вітряної віспи, така практика вважається небезпечним рішенням. “Легка дитяча хвороба” нерідко ускладнюється бактеріальними інфекціями шкіри, а буває й інфекцією легенів чи ураженням нервової системи. Вже не кажучи про висипи, лихоманку і нестерпну сверблячку на шкірі, які супроводжують хворобу. Діти не мусять це терпіти в 21 сторіччі, коли є щеплення.

Щеплення від вітрянки роблять з 9 місяців, двома дозами, з мінімальним інтервалом – 4 тижні.

Вакцина проти пневмококової інфекції

Найпоширеніші наслідки інфікування пневмококом – це інфекції вуха, синусити й бронхіти. Рідше зустрічаються – пневмонія та менінгіт. Але при цьому вони мають більш тяжкий перебіг.

Пневмококова інфекція є основною причиною захворюваності та смертності в усьому світі. У 2005 році ВООЗ підрахувала, що 1,6 мільйона смертей спричинені пневмококом щорічно. З них до 1 мільйону дітей віком до 5 років.

В Україні зареєстровані дві вакцини від пневмококової інфекції і вони обидві ефективні. Їх можна робити з 6 тижнів життя. Кількість доз залежить від віку дитини. Одну з вакцин можна вводити і дорослим людям.

Вакцина проти гепатиту А

Гепатит А (ви могли чути про нього, як “боткіна”) – це хвороба печінки вірусного характеру, яка може мати легкий та складний перебіг.

Читайте також: МОЗ: Кір нарешті відступає, але заспокоюватися ще рано

Майже всі інфіковані повністю одужують від гепатиту А, а після перенесеного захворювання формується довічний імунітет. Утім, у дорослому віці, а часом і у дитячому, перехворіти на гепатит А – не найкращий досвід: хвороба триває понад місяць і супроводжується симптомами, як-от підвищена температури, блювання, діарея, слабкість, пожовтіння шкіри і очей. Вакцину роблять з 1 року, двома дозами з інтервалом мінімум 6 місяців.

Вакцина проти менінгококової інфекції

Менінгококовий менінгіт — це бактеріальна форма менінгіту, серйозна інфекція, що вражає оболонки головного та спинного мозку. Дуже небезпечна хвороба, яка при відсутності лікування в 50% випадків закінчується смертю. Лікується антибіотиками. Однак, найкращий захист — вакцинація.

Є 13 серогруп бактерії, що викликає менінгококовий менінгіт. 6 з них (A, B, C, W, X й Y) можуть викликати епідемії. Є різні вакцини проти менінгокока, відповідно до того, від яких серогруп вони захищають.

В Україні зареєстрована вакцина, яка захищає від серогруп А, С, Y та W. Якщо є можливість придбати таку вакцину — однозначно зробіть це.

Однак, у нас в країні дуже часто траплялися випадки захворювань, викликані серогрупою В і від неї, на жаль, вакцини в Україні немає. Це пов’язано з тим, що виробник вакцини поки не зацікавлений виходити на український ринок. Багато батьків змушені їздити за кордон, щоби вакцинувати дітей саме цією вакциною.

Вакцина проти грипу

Вакцинуватися проти грипу щороку — корисна звичка, яка багатьом рятує здоров’я, гроші та час, яких, в разі хвороби, ви значно більше витратите на лікування, ніж на вакцинацію.

З усіх ГРВІ грип — найбільш небезпечне захворювання, яка можуть супроводжувати серйозні ускладнення та навіть закінчитися смертю. Вірус грипу є дуже заразним, адже небезпечні патогени, які його викликають, люблять подорожувати та легко передаються іншим людям. Якщо ви часто контактуєте з людьми старшого віку або живете разом із немовлям, якому ще зарано робити щеплення проти грипу — обов’язково захистіть всіх навколо цією вакциною.

Щеплювати дітей можна з 6 місяців. Якщо дитина до 9 років вакцинується вперше в житті, то необхідно ввести 2 дози з інтервалом в місяць. Всім іншим вистачить однієї дози. Однак, вакцинуватися необхідно перед кожним епідсезоном, оскільки вірус грипу мутує, що потребує зміни в вакцині.

Вакцина проти папіломавірусу людини

Вірус папіломи людини (ВПЛ) — збудники найбільш поширеної інфекції слизових та шкіри. Наразі відомо понад 100 типів ВПЛ, з яких принаймні 14 спричиняють онкологічні захворювання. ВПЛ переважно передається статевим шляхом і більшість людей інфікуються ВПЛ з початку статевого життя. Рак шийки матки викликаний ВПЛ. Вакцини можуть попередити понад 70% випадків раку. Вакцина проти цього вірусу рекомендується насамперед до початку статевого життя. ВООЗ рекомендує вакцинувати дівчат у віці 9-14 років.

Однак, захист також важливий і для хлопців, адже є факти про зв’язок ВПЛ з раком анусу, статевого члена та ротоглотки. У 9-14 років від ВПЛ вакцинують двома дозами, з інтервалом 6-12 місяців. З 15 років роблять 3 дози вакцини. Після першої дози перерив 1 місяць, після другої та третьої 4-5 місяців, що залежить від вакцини.

Вакцинуватися рекомендують навіть дорослим — до 26 років усім, хто не мав щеплення. Однак, деякі дорослі у віці від 27 до 45 років, які ще не щеплені, також можуть зробити вакцинацію. У цьому віковому діапазоні вакцина буде менш ефективною, адже більшість дорослих сексуально активних людей так чи інакше інфікуються ВПЛ. Хоча не обов’язково тими типами вірусу, від яких захищає вакцина.

Підписуйся на сторінки UAINFO у FacebookTwitter і YouTube

Уляна СУПРУН


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини