Невдалі кадри: чому у владі знову заговорили про гучні відставки
У Раді не всі задоволені роботою Кабміну Шмигаля (Фото: Віталій Носач, РБК-Україна)
У Раді заговорили про можливі кадрові перестановки у "верхівці" влади. Мова йде не тільки про ротації в уряді, але й у структурі правоохоронних органів. Допомогти "Слузі народу" заповнити вакантні посади можуть її потенційні коаліційні союзники.
У Кабінеті міністрів Дениса Шмигаля можуть відбутися чергові кадрові ротації. Мова про міністра фінансів Сергія Марченка та міністра економіки Ігоря Петрашка, які працюють на своїх посадах менше півроку, йдеться у в матеріалі РБК-Україна.
Про те, що до цих міністрів у монобільшості "виникли питання", відкрито заявили перший віце-спікер Руслан Стефанчук, голова фракції "Слуга народу" Давид Арахамія та його перший заступник Олександр Корнієнко.
Серед міністерств, до керівництва яких є претензії, було згадано і Міненерго. "Криза в енергетиці існує? Існує. Криза в економіці існує? Існує. Криза з фінансами і бюджетом існує? Ось вам всі відповіді. Якщо ми не побачимо конкретного швидкого руху і плану, вони (голови відповідних міністерств, - ред.) будуть змінені", – заявив Арахамія на початку вересня.
Хто на вихід
Питання з відставкою навряд чи вирішиться вже в найближчі дні. Заступник голови фракції СН Євгенія Кравчук в розмові з РБК-Україна зазначила, що поки ніяких предметних розмов про ротації в якомусь міністерстві не велося. Це підтвердив виданню і її колега з монобільшості Данило Гетманцев, який очолює фінансовий комітет Ради.
Хоча, за його словами, до роботи міністерств фінансово-економічного блоку дійсно є безліч питань. Щодо Міністерства економіки – це відсутність стратегії підтримки аграрної промисловості і розуміння економічного розвитку держави найближчим часом, зазначив Гетманцев.
Депутати виявляли незадоволення комунікацією з міністром Петрашком ще під час обговорення програми діяльності уряду, нагадала Кравчук.
Читайте також: Разумков не бачить підстав для розпуску Верховної Ради
"У нього два профільних комітети – економічного розвитку та аграрної політики. З двома комітетами нормальної комунікації не було. Є стратегічне рішення, що це міністерство потрібно розділити на міністерство економічного розвитку і міністерство аграрної політики. Відповідно, це буде два крісла", – розповіла Кравчук.
Ігор Петрашко сказав виданню, що питання щодо претензій з боку депутатів варто адресувати тим, хто їх озвучував. Але додав, що уряд зіткнувся з глобальними викликами, які до цього ніхто в світі не вирішував.
"Пандемія коронавірусу завдала серйозного удару не тільки по медичним системам країн світу, а й по економіці. Не було ніяких рецептів, але потрібно було діяти системно і виважено", – сказав РБК-Україна глава Мінекономіки.
Міністр дав зрозуміти, що його відомство останні півроку не бездіяло. Серед антикризових ініціатив – програма кредитування "5-7-9", програма допомоги по частковому безробіттю, підтримка національного виробника. "Багато важливих процесів запущено в роботу, і ми очікуємо відповідних результатів", – резюмував Петрашко.
Що ж стосується Мінфіну, то найбільше у "Слузі народу" незадоволені ситуацією з Митною службою.
"Останні призначення в митниці викликають занепокоєння. Занепокоєння викликає не тільки те, що ми не бачимо відчутного прогресу у реформі митниці. Але ми і не бачимо подолання корупційних схем, які дісталися нам у спадок від попередньої влади. Навпаки, повертаються люди, які працювали з цими схемами", – пояснив Данило Гетманцев.
Міністри Ігор Петрашко та Сергій Марченко (Фото: прес-служба Кабміну)
У фінкомітеті також є зауваження до темпів підготовки деяких документів з боку відомства Марченка. Наприклад, в парламент все ще не був внесений законопроект про амністію капіталів, у розробці якого бере участь Мінфін. Ще одна претензія комітету – це недофінансування видатків медичної сфери.
"Але чи потрібно за результатами цих помилок приймати кадрові рішення, чи можна ці помилки виправити – ми будемо з'ясовувати найближчим часом. На наступному засіданні нашого комітету (9 вересня, – ред.) ми будемо заслуховувати міністра фінансів. І задамо йому багато питань", – сказав Гетманцев.
У випадку з Марченком багато чого також буде залежати від бюджетного процесу і якості головного фінансового документа країни, який надійде в Раду до 15 вересня, уточнила заступник глави фракції Кравчук. Але, з іншого боку, починати бюджетний процес з одним міністром, а закінчувати – з іншим, досить ризиковано, додала вона.
"Якраз одним з двох міністрів, який залишився з уряду, призначеного восьмим скликанням Ради, була міністр фінансів Оксана Маркарова. І якраз з тієї причини, що, коли ми тільки набули повноваження, починався бюджетний процес", – сказала Кравчук.
Читайте також: Опять ротация? Баканов может сменить Венедиктову на посту генпрокурора – СМИ
В цьому році бюджетний процес ускладнюється ще й через наближення місцевих виборів. Багато народних депутатів безпосередньо беруть участь у цій виборчій гонці, курируючи кампанії в регіонах.
Деякі навіть збираються символічно очолити список своєї партії в місцеві ради. Природно, всі вони напередодні виборів хотіли б "задобрити" своїх виборців тим, що змогли "вибити" для них пристойне фінансування з бюджету на наступний рік.
"Шумові заходи"
"Насправді, претензії є, напевно, до всіх міністрів, до кожного свої, по сукупності: ці незадоволені одними призначеннями, ті незадоволені іншими призначеннями і так далі. Швидше за все, 150 голосів за звільнення будь-якого знайшлося б", – сказало РБК-Україна джерело в керівництві "Слуги народу". Але, за його словами, зібрати в залі достатньо голосів за призначення нових міністрів, приміром, у ті ж таки Мінфін і Мінекономіки – зараз навряд чи реальне завдання.
Як стверджує співрозмовник, Марченко користується підтримкою президента Володимира Зеленського, а Петрашко – прем'єра Дениса Шмигаля. І винести питання про їх звільнення в залу вже зараз – виглядало би як виклик керівництву країни, а критична маса невдоволення цими міністрами в Раді ще не накопичилася.
"Всі ці розмови – це такі "шумові заходи", щоб підштовхнути людей в Кабміні", – пояснило джерело.
У політичних колах прогнозують, що кадрові перестановки не обмежаться фінансово-економічним блоком уряду. Кілька співрозмовників у партії влади підтвердили РБК-Україна можливість наступної рокіровки: нинішній глава СБУ Іван Баканов очолить Офіс генпрокурора, а Ірина Венедіктова займе крісло міністра юстиції замість Дениса Малюськи.
"Ротація Баканов-Венедіктова – це цілком робоча схема. Чутки про це вже давно ходять, але поки що ніякої конкретики немає", – сказало одне з джерел РБК-Україна.
За оцінкою одного з впливових представників монобільшості, Малюською незадоволено близько третини фракції "Слуга народу". Зокрема – через вельми ексцентричну поведінку міністра. Хоча, за інформацією видання, у нього є і чимала "група підтримки" всередині СН.
(Фото: прес-служба Кабміну)
"Це спочатку була мрія Баканова – стати генеральним прокурором. Але тоді, як багато говорили, на цій посаді був кум президента – Луценко. Ставити іншого "кума" – було б неправильно. Просто зараз уже всім на це однаково. А Венедіктова, в свою чергу, може бути дуже хорошим міністром юстиції", – пояснив ще один з членів президентської фракції.
Інший інформований співрозмовник з "Слуги народу", навпаки, стверджує, що перехід Баканова на іншу посаду малоймовірний, адже він вже досить освоївся на посаді глави СБУ і втягнувся в роботу.
Крім того, замість нього, ймовірно, прийде хтось з орбіти глави Офісу президента Андрія Єрмака. За словами джерела, такий перерозподіл балансів впливу у владній "верхівці" не влаштує інші групи в президентському оточенні.
Груповий відбір
За однією з версій, яку в неформальних бесідах переказують один одному депутати, в уряді можуть відбутися і більш масштабні перестановки. Мова йде про можливе створення коаліції між "Слугою народу" і депутатськими групами "Довіра" і "За майбутнє". І потім вони разом переформатують Кабмін "на трьох".
Для партії влади сенс в тому, щоб тісніше прив'язати до себе обидві групи і не займатися пошуком голосів під кожен законопроект чи постанову. При такому сценарії лідер партії "За майбутнє" Ігор Палиця міг би розраховувати на високий пост в Кабміні, наприклад, віце-прем'єра. Хоча, за інформацією видання, чутки про таке призначення ходять вже не перший місяць і навіть не перший рік.
Читайте також: Юрий Бутусов: Офис президента ударил по Национальному антикоррупционному бюро при помощи Конституционного суда
Втім, створювати коаліцію можуть лише фракції, а не групи. До того ж двоє співрозмовників у так званій "малій фракції" впевнені, що більшості їх колег в СН буде не до душі цей союз. Тому президентська фракція могла б підписати з "Довірою" і "За майбутнє" ні до чого не зобов'язуючий меморандум про співпрацю. Тим більше, свою фактичну "золоту акцію" молодші партнери "слуг" у будь-якому випадку не втратили б.
Склад уряду може змінитися в разі створення нової коаліції (Фото: прес-служба Кабміну)
Високопоставлений співрозмовник у розмові з РБК-Україна міркував і про більш екстремальні варіанти, якщо фракція СН втратить кілька десятків членів і її чисельність впаде нижче 226 осіб. В такому випадку, можливо, доведеться "добирати" депутатів з обох груп в індивідуальному порядку або задуматися про коаліцію з "Голосом". Але ці конструкції поки носять суто теоретичний характер.
"Такі сценарії потенційно можливі, якщо у фракції станеться якесь справді велике, системне загострення. Як бачимо, історія з Леросом до цього не привела, хоча, може, її для цього й інспірували (мова про скандальне вилучення з СН депутата Гео Лероса, – ред.)", – сказав один з відомих депутатів монобільшості.
На його думку, одним із приводів для такого конфлікту міг би стати розгляд у Раді будь-важливого документа, пов'язаного з ситуацією на Донбасі. Але, за інформацією РБК-Україна, конкретних напрацювань – щодо виборів в ОРДЛО, амністії або інших чутливих питань – поки немає.
До тертя у фракції неминуче призведе бюджетний процес і підбір кандидатів від СН на місцевих виборах. Хоча навряд чи вони будуть такого масштабу, щоб розколоти фракцію, сказало джерело в керівництві монобільшості.
"Через списки люди, скоріше, просто затаять образу, вибуху прямо зараз не буде. Тому поки що це все просто балачки. Але ви ж знаєте: у нас іноді все дуже швидко трапляється", – резюмував співрозмовник.
Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter
Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки