MENU

Диджиталізація на ринку праці: переваги й недоліки електронних трудових

156 0

Стрімкий розвиток цифрових технологій обумовлює необхідність перегляду правовідносин, пов’язаних із обліком трудової діяльності працівника. Чинні нормативні підходи в цій сфері сформовані ще у 6–70-х роках минулого століття в умовах тоталітарного устрою колишнього СРСР і не відповідають ні сучасному станові законодавства, ні реаліям соціально-трудових відносин

Необхідність осучаснення обліку трудових відносин найманих працівників шляхом запровадження його ведення в електронній формі обговорюють протягом останніх щонайменше п’яти років. 

Торік у грудні вже була спроба запровадження обліку трудової діяльності працівників в електронній формі законопроєктом №2686, який на початку березня поточного року відкликали. Крім того, постановою КМУ №1084 від 27.11.2019 уряд визначив порядок обліку трудової діяльності працівника, фізичної особи – підприємця, фізичної особи, яка забезпечує себе роботою самостійно, в електронній формі.

Цей порядок передбачає, що відомості про трудову діяльність працівника подають в Пенсійний фонд через веб-портал електронних послуг у вигляді сканованих копій документів із обов'язковим накладенням страхувальником або працівником кваліфікованого електронного підпису. Зазначені відомості можуть бути представлені також в оцифрованому вигляді. Вимоги до формату інформації встановить ПФУ.

Наразі Пенсійний фонд України вже запроваджує облік трудової діяльності працівників в електронній формі: на порталі електронних послуг ПФУ працює сервіс – "Електронна трудова книжк". Тож кожен найманий працівник має змогу переглянути відомості про свою трудову діяльність і про сплачені страхові внески, починаючи з 1 липня 2000 року.

Читайте також: Стосується кожного: що треба знати перш ніж переходити на електронні трудові книжки

Проте для повного втілення в життя обліку трудової діяльності в електронній формі необхідно ухвалити закон. І за відповідний законопроєкт №3623 Верховна Рада проголосувала в першому читанні на початку вересня. 

Запровадження обліку трудової діяльності працівника полягає в поступовому переході від паперових до електронних трудових книжок, що в перспективі має створити можливості для:

• скорочення витрат роботодавця на ведення паперового документообігу; 

• спрощення доступу до відомостей про стаж працівника для призначення виплат за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням;

• врахування даних про освіту та кваліфікацію, які має населення, що працює, та які отримує молодь, для забезпечення пропозицій на ринку праці та планування підготовки фахівців за необхідними напрямками;

• нівелювання ризиків і негативних наслідків втрати трудової книжки, її фізичного пошкодження, фальсифікації та внесення недостовірних відомостей.

Окрім того, ведення трудової діяльності працівника в електронній формі забезпечить необхідні умови для запровадження автоматичного призначення пенсій і соціальних виплат.

Читайте також: Українцям надаватимуть повноцінні цифрові свідоцтва про народження

Запровадження електронного обліку в запропонованій проєктом формі передбачає концентрацію величезного масиву інформації, зокрема персональних даних про переважну більшість населення країни в реєстрі.

Отже, питання збереження відомостей, які мають надзвичайно важливе значення для десятків мільйонів людей, перетворюється на питання надзвичайного рівня – рівня національної безпеки. Враховуючи численні історії кібератак у світі та й в Україні, надважливим завданням збереження відомостей є створення надійного захисту від несанкціонованого втручання в діяльність системи. 

Пенсійний фонд України як монополіст на володіння інформацією про трудову (і не тільки) діяльність особи має дуже ретельно підійти до захисту даних.

Проте створення надійного захисту інформації у проєкті №3623 не розглядають. 

До того ж, у документі необхідно врегулювати питання щодо: надання роботодавцеві права та можливості для усунення своїх помилок; забезпечення порядку перенесення даних із паперового носія до електронної бази й  механізму усунення неузгодженості між ними; синхронізацію ведення однакової інформації з різних джерел тощо.

Взагалі модернізація врегулювання трудових відносин дуже необхідна, зокрема й щодо запровадження електронної форми обліку трудової діяльності. Але запропонований у проєкті варіант такого обліку потребує ретельнішого доопрацювання.

Підписуйся на сторінки UAINFO у FacebookTwitter і YouTube

Тетяна ПЕРЕВОЩИКОВА


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по теміПравила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини