MENU

Нехтувати опитуваннями собі дорожче. 2019 рік це показав, – політолог

570 0

Україна вибори

Загалом найкращі можливості максимальної мобілізації власного електорату на цих виборах у політичних сил з певними давніми традиціями та стабільним електоратом

Таку думку на власній сторінці у Facebook висловив політолог Петро Олещук, інформує UAINFO.org:

"Що може вплинути на електоральні результати?

Зараз багато розмов про соціологію та прогнози результатів місцевих виборів. Одні уже готуються "святкувати" перемоги, інші – заперечують соціологію взагалі, розповідаючи про "продажних соціологів" і т.д.

Особисто я вважаю, що враховувати дані досліджень (особливо таких, що публікуються солідними структурами) безперечно потрібно. Нехтувати опитуваннями собі дорожче. 2019 рік це показав.

Водночас, цифри та відсотки, показані опитуваннями, самі по собі не можуть бути доконаним фактом. Це певні тенденції, які треба правильно інтерпретувати. Бо кінцеві результати можуть суттєво відрізнятися від прогнозованих. Особливо серйозно ця відмінність буде відчуватися, якщо співставляти "ранні" та "пізні" прогнози, бо, власне, для того і ведеться кампанія, аби впливати на настрої.  

Читайте також: Партію Ківалова не зареєстрували на вибори в Одесі

Проте, відчуваю, що найбільша проблема на цих виборах буде пов'язана з мобілізацією виборців. Чому?

По-перше, нова виборча система виглядає дуже заплутаною для звичайного виборця, якого ЗМІ уже залякують кількістю бюлетенів та складністю голосування. Звісно, це може відсторонити від участі у процесі найменш політично-активних виборців, які банально не захочуть розбиратися у всіх цих списках та "цифрах".

По-друге, місцеві вибори завжди відзначаються нижчою увагою та явкою виборців. На жаль, значна частина громадян досі вважають, що обирати треба лише президента, а потім все інше "якось саме буде вирішуватися". Хоча місцеве самоврядування може зробити життя кожного нестерпним.

По-третє, пандемія та карантин неодмінно накладуть свій відбиток на участь громадян у виборах. Для когось перспектива зараження буде сильнішим аргументом, аніж необхідність проголосувати. І це – факт.

Тож дуже далеко не всі з тих, хто зараз дає відповіді про власні уподобання, прийде на дільниці. Тут все буде залежати від лояльності та активності виборців певної політичної сили.

Приміром, серед нинішніх парламентських сил традиційно непоганим рівнем мобілізації відзначається виборець "Батьківщини". Це, до речі, відзначалося неодноразово на виборах у "ефекті Тимошенко", коли кінцевий результат її самої та її політичної сили був дещо вищий, ніж прогнозували перед виборами. Тут справа, як мені видається, саме у мобілізованості виборців. Не відслідковував стан справ "Батьківщини" по всій Україні, але у Києві вони точно змогли підібрати оптимального очільника свого списку (та кандидата у міські голови), адже, як я це відзначав раніше, О. Кучренко – оптимальний кандидат для виборця "Батьківщини", який точно не розгубить електоральний потенціал цієї політичної сили. Я думаю, ця електоральна група буде відмобілізована і покаже це у день голосування.

Традиційно "зарядженим" був виборцець комуністів, які зараз у виборах участі не приймають. Та й сама кількість цих виборців скорочується. Ті ж політичні сили, які претендують на схожу з комуністами нішу, поки що не відзначалися надвисоким рівнем мобілізації.

Так само завжди "заряджені" націоналісти. Але у них я зараз бачу іншу проблему. На тлі поширення в сучасній Україні теми патріотизму у нас виникає все більше "пара-націоналістичних" політичних сил, які, з одного боку, використовують риторику націоналістів, але не є націоналістами по суті. Ясно, що всі ці "патріоти" намагаються "розмити" традиційний електорат націоналістів, який, як я вже відзначив вище, традиційно дуже "заряджений" на боротьбу.

Читайте також: Сергій Гармаш: Чому на 7-й рік війни на бігбордах Штепа і "мир"?

Загалом, думаю, найкращі можливості максимальної мобілізації власного електорату на цих виборах у політичних сил з певними давніми традиціями та стабільним електоратом.

Звісно, впливатиме на мобілізацію і реальна політика. Скандали, проблеми, конфлікти будуть привертати увагу виборців, і, можливо, нададуть можливість втягнути їх у політичний процес. Тож можу припустити, що останній місяць виявиться максимально "скандальним". Щоправда, далеко на факт, що перенасичення інформаційного простору негативом призведе до очікуваного ефекту, а не до розчарування у політиці загалом", – написав Олещук.

Підписуйся на сторінки UAINFO у Facebook, Twitter і Telegram

Петро ОЛЕЩУК


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини