Реальна ситуація з коронавірусом у Донецьку та Луганську: що намагаються приховати "ДНР" і "ЛНР"
Працівник екстреної служби Міністерства самопроголошеної Донецької Народної Республіки (ДНР) розпорошує дезінфекційний засіб усередині лікарні, де лікують хворих на COVID-19, у Донецьку, Україна. Фото: EPA/DAНепідконтрольні Україні території Донбасу охопила друга хвиля епідемії коронавірусу, реальні масштаби якої точно невідомі. VE MUSTAINE
Самопроголошена "ДНР" заявляє, що кількість померлих від вірусу перевищила 340 осіб, загальна кількість інфікованих — понад 5200. Їхні сусіди з "ЛНР" говорять про 64 померлих і понад 1300 виявлених випадків за весь час. Ще у вересні хворих було удвічі менше. Щоденний приріст інфікованих збільшився в 2-3 рази порівняно з тим, що було місяць тому.
Аналітик «Донецького інституту інформації» Віталій Сизов зазначив, що в «Л/ДНР» не вводили жорстких стримувальних заходів: працював транспорт, усі підприємства і магазини, не було контролю маскового режиму і соціальної дистанції. Це, на його думку, і викликало стрімке погіршення епідемічної ситуації.
Водночас кількість хворих в Україні та інших країнах щодня зростає, долаючи показники, які раніше вважалися рекордними. Але люди по той бік блокпостів на Донбасі відрізані від реальної інформації, медичного забезпечення та правового захисту.
«Там взагалі важко що-небудь дізнатися, оскільки немає вільних медіа. Вони не публікують жодних критичних матеріалів навіть щодо найбільших проблем. І це можна побачити тільки в блогах, в соціальних мережах у людей, які живуть там, що ситуація критична, лікарні переповнені», — підкреслює Сизов.
Зараз карантинні заходи посилили, тепер в «ДНР» і «ЛНР» постійно нагадують про штрафи за відсутність масок на обличчі. Там вже відкрито говорять, що реальна кількість хворих на коронавірус вище оголошеної. За потреби проведення 700-800 тестів на день проводять менше ніж половину цієї кількості. У Луганську лабораторій ще менше. За інформацією від наших джерел, ПЛР-тести роблять тільки прибулим з-за кордону, людям у важкому стані або вже померлим від пневмонії. Лабораторії не справляються з потоком зразків для аналізу. Тому виписувати з лікарень стали просто за відсутності симптомів — тест тепер не обов'язковий.
Також «Л/ДНР» визнають брак ліків: важко дістати антибіотики і противірусні препарати. А біля аптек за товарами шикуються черги.
Черга в донецькій аптеці. Фото: Соцмережі
Самопроголошена влада розводить руками, мовляв, втрутитися в справи приватних аптек вона не може. Виконувач обов'язків «міністра охорони здоров'я ДНР» Олександр Оприщенко заявив про зростання числа пневмоній. Це захворювання найчастіше настає як ускладнення COVID-19.
«На жаль, на перше місце виходить захворюваність ковідними пневмоніями. За добу виявлено 210 випадків пневмоній, з них 98 госпіталізовано», — розповів Оприщенко.
Через брак місць для хворих «ДНР» взялася за перепрофілювання 21 лікарні під потреби боротьби з коронавірусом. В одній з них — пологовому будинку ЦМКЛ №3 міста Донецька — працівники відмовлялися виходити на роботу через відсутність належних умов. А так званий міністр охорони здоров'я «ЛНР» назвала «нормою» розміщення пацієнтів у коридорах лікарень за нестачі місць.
У рамках боротьби з коронавірусом «ДНР» закрила блокпости, що ведуть на підконтрольну Україні територію. «Новотроїцьке»—«Оленівка», як і раніше, працює в обмеженому режимі. Транспортне сполучення між собою «ЛНР» і «ДНР» перекрили ще 7 місяців тому, і після цього так і не відновлювали. «ЛНР» також закрила свій КПВВ після закриття пропускного пункту з українського боку в одному дорожньому коридорі біля Станиці Луганської. Щодня в одну та іншу сторону через нього проходили 1500-2000 осіб. Зараз люди, які проживають в «Л/ДНР», відрізані від контрольованої Україною території.
Тепер так звана влада «ДНР» ввела дистанційне навчання і рекомендувала переходити на віддалену роботу. 26 вересня там заборонили проведення масових заходів. Днем раніше те саме зробила і «ЛНР».
Самопроголошена влада почала бити на сполох пізно, кажуть експерти. А належні заходи не було вжито своєчасно. Свою роль відіграла і реакція суспільства на небезпеку епідемії. За весь її час таких основних заходів, як соціальна дистанція і масковий режим, більшість не дотримувалася. Незважаючи на погіршення ситуації, жителі непідконтрольних територій продовжують ігнорувати запобіжні заходи.
Працівники екстреної служби Міністерства самопроголошеної Донецької Народної Республіки (ДНР) готуються розпорошити дезінфекційний засіб усередині лікарні, де лікують хворих на COVID-19, у Донецьку, Україна. Фото: EPA/DAVE MUSTAINE
«Вони спочатку намагалися йти за легшою формою карантинних заходів і дуже часто не вимагали від жителів і магазинів обов'язкового носіння масок, в транспорті багато людей їздили без масок», — зазначає журналіст Андрій Діхтяренко.
До погіршення епідемічної ситуації причетна, зокрема, і влада «ДНР» і «ЛНР». Адже ще понад місяць тому в Донецьку та Луганську дні міста і День звільнення Донбасу супроводжувалися масовими гуляннями. Тоді підконтрольні «ДНР» ЗМІ радісно розповідали про небувалу кількість глядачів — 70 тисяч людей на площі Леніна. Однак жодного слова не говорили про небезпеку таких заходів.
«Політична доцільність почала відігравати чільну роль над доцільністю боротьби з COVID-19 і над доцільністю безпеки населення: дні міста в Донецьку та Луганську, початок вересня, масові гуляння, різні громадські акції», — говорить Діхтяренко.
Крім повсюдного проведення масових заходів, своє несерйозне ставлення особисто демонстрував глава «ДНР» Денис Пушилін. Місяць тому він їздив непідконтрольними містами Донецької області. Для спілкування з Пушиліним людей збирали в групи, із заходів безпеки — тільки його охорона.
Денис Пушилін на церемонії відкриття нової лави на шахті «Комсомолець Донбасу», 13 жовтня 2020 року. Фото: Пресслужба Пушиліна
«Зараз на телебаченні «Л/ДНР» можна побачити, що учасники якихось зйомок майже всі в масках. Усі стоять у масках, зокрема й Пушилін, чого раніше взагалі не було, і важко було собі це уявити», — зазначає аналітик Віталій Сизов.
Про ситуацію з коронавірусом на підконтрольній «ЛНР» території в ефірі російського телеканалу заявив колишній депутат Верховної Ради Спиридон Кілінкаров.
«Там пневмонія — це вирок! Там немає ліків і лікарів, лікувати нікому. Із цим COVID лікарні закриті, родичі туди потрапити не можуть. Що з цими людьми там відбувається — ніхто не знає. Кількість померлих зросла втричі. Я за цей тиждень трьох поховав», — сказав він.
Повідомлення про брак місць у лікарнях і лікарів приходять і з «ДНР». Засоби захисту теж в дефіциті. На роботу почали залучати студентів медичних вишів. Обіцяні надбавки медпрацівникам не виплачують або виплачують не повністю.
Уже зараз помітно, що своїми силами «Л/ДНР» впоратися не може, а допомоги від Росії недостатньо. Допомогти могла б українська влада.
«Тому що біда одна по обидва боки розмежування. Необхідно думати вже над тим, щоб організувати якісь служби, якісь посередницькі міжнародні гуманітарні організації з доправлення цих гуманітарних вантажів», — наголошує Андрій Діхтяренко.
Про можливість надати гуманітарну допомогу громадянам, які проживають на непідконтрольній території, президент Володимир Зеленський говорив ще навесні 2020 року.
«Є великий ризик, що влада «Л/ДНР» відмовиться від цієї допомоги, але це не означає, що її не потрібно пропонувати. Її пропонувати потрібно і слід домовлятися в рамках Мінського формату, шукати посередників і домагатися того, щоб якомога більше українців, незалежно від того, з якого боку лінії розмежування вони живуть, мали шанс врятуватися і пережити цю страшну пандемію», — зазначив журналіст Діхтяренко.
Матеріал виходить за підтримки «Медиасети»
Василь ПАНАСЮК, "Новости Донбасса"
Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter
Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки