MENU

Позбутися корупціонерів і зрадників: юрист пояснив, як якісно змінити склад КСУ

952 0

Аби зрозуміти, чому склалася така ситуація, треба зрозуміти, звідки судді в тому КСУ беруться

Про це у своєму блозі на УП пише Михайло Жернаков, повідомляє UAINFO.org.

За Конституцією 18 суддів КСУ формують у рівних частинах президент, Верховна Рада та з'їзд суддів – по шість кожен.

Десятиліттями ці вакансії заповнювали хто як міг – на власний розсуд. Без жодних критеріїв і процедур. Дійшло до того, що від політичних органів туди потрапляли майже винятково політично заангажовані особи, готові утнути будь-що за командою своїх політичних патронів. А від з'їзду суддів – майже суто представники суддівської корпорації, які попри вимоги суспільства та здоровий глузд відстоювали винятково інтереси суддів, часто корупційні.

І ті, й інші не гребували брати за рішення, вигідні комусь, просто готівкою, часто мільйонами.

Те, що за таких розкладів із КСУ подекуди виходили притомні й обґрунтовані рішення – просто чудо господнє.

Читайте також: Розпуск КСУ нічого не вирішить, вихід із кризи геть інший – Портников

Змінитися все мало 2016 року.

Тоді на рівні Конституції (ст. 148) запровадили конкурсний добір суддів КСУ й нові критерії, які конкурсй мав перевіряти: згідно із задумом, суддею КСУ міг стати тільки той, хто "має високі моральні якості та є правником із визнаним рівнем компетентності".

Але в реальності вийшло по-іншому. У Конституцію ці нові правила написали, а в тексті закону про КСУ передбачити справжній конкурс "забули".

У результаті кожен проводив "конкурс" як знав.

Для з'їзду суддів це робила Рада суддів. Як там перевіряли моральні вартості ми бачимо зараз – всі шестеро суддів КСУ, призначених суддями, проголосували за знесення декларування. І цінності бачимо теж. "Машина є, посада є, двір, хата є – що ще потрібно?" – так описував свою мотивацію йти в судді КСУ суддя Петро Філюк.

Із суддями КСУ від парламенту ще цікавіше. "Конкурс" проводить профільний комітет ВР, а подати кандидатури відповідно до закону на нього можуть... лише фракції парламенту. Про яку політичну незалежність може йти мова, коли навіть на початку "конкурсу" ти вже маєш бути пов'язаний з однією із фракцій?

Читайте також: Шрайк: Знищувати Конституцію заради 12 людей Зеленського у КСУ? Ви збожеволіли?

Інша ситуація склалася з конкурсом від президента. 2017 року Петро Порошенко створив комісію з вибору суддів КСУ, в яку входили незалежні представники громадянського суспільства й іноземна експертка. І не абияка, а Ганна Сухоцька – почесна президентка Венеційської комісії. У результаті суддями КМУ від президента стали Сергій Головатий і Василь Лемак. Обоє не тільки не голосували за це ганебне рішення, а й написали окремі думки. (Замість Лемака, який виграв конкурс, правда, хотіли призначити підконтрольну Ківалову людину, бо правила не були чітко прописані. Це спричинило скандал, але зрештою все минулося.)

Так от до чого це я все.

Там, де до вибору суддів долучені громадськість і незалежні міжнародні експерти – виходять добрі судді. Доведено виборами до ВАКС і КСУ.

Де "конкурс" проводять політики або судді – виходить те, що вийшло зараз. Доведено виборами в усі інші суди. І в КСУ.

Якщо ми хочемо якісно змінити склад КСУ, потрібно прописувати справжню конкурсну процедуру – публічну й об'єктивну. Щоб усі могли ознайомитися з тим, які моральні вартості мають кандидати. А незалежні авторитетні міжнародні експерти могли поставити цим кандидатам запитання із цього приводу в прямому ефірі. А вони відповідали. Й авторитетна міжнародна комісія за результатами цього ухвалювала рішення.

Інакше змінимо ми шило на мило.

Підписуйся на сторінки UAINFO у FacebookTwitter і YouTube

Михайло ЖЕРНАКОВ


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини