MENU

Чого чекати на Близькому Сході від Байдена? Найбільше трансформацій буде навколо Ірану

259 0

Усі міркування щодо того, якою буде міжнародна політика Байдена, спекулятивні. Хоча деякі елементи можна визначити вже зараз

Про це у своєму блозі на НВ пише Ігор Семиволос, повідомляє UAINFO.org.

Ізраїльська тема для нової адміністрації доволі дратівлива: вічне питання демократів, як віднайти потрібний баланс між дотриманням прав людини і підтримкою держави Ізраїлю. В оточенні Байдена достатньо впливових груп, які чутливі до ізраїльських позицій, але є й чимало таких, які мають сталу ідіосинкразію до політики нинішнього ізраїльського прем'єра.

Втім, Байден не Обама, зайвий раз дражнити "гусей"-республіканців також не буде й тому різких рухів не робитиме. Перегляду спірних рішень Трампа не очікують. До того ж, згідно з урядовою угодою, в Ізраїлі має скоро відбутися ротація прем‘єрів, а значить епоха Бібі так чи інакше завершиться. Новий прем'єр, лідер біло-блакитних Бені Ганц, матиме згоду вибудовати відносини з чистого аркуша. Думаю, новій адміністрації з ним працювати буде комфортніше.

Читайте також: Небезпека надмірного оптимізму: три причини не розслаблятися після перемоги Байдена

Ще одним таким сигналом стали переговори між принцом-наступником Саудівської Аравії Мухаммадом бін Салманом і Біньяміном Нетаньягу. Останній, напевно, вже примірювався до Нобелівської премії миру, але не склалося. Саудити, виявилося, не готові стрибати стрімголов у воду без урахування всіх нюансів: краще почекати приходу нової адміністрації, розпочати з ними перемовини й на підставі вже результатів визначатися.

Туреччина, після гучного побиття горщиків із саудитами, продемонструвала притаманну їй гнучкість і провела консультації щодо врегулювання суперечностей між двома країнами. Не знаю, звісно, про що йшлося, але підозрюю, що серед іншого згадували і про незакритий гештальт зі справою вбивства журналіста Джамаля Хашоґджі. Хоча, можливо, це була фігура умовчання.

Найбільше трансформацій відбуватиметься навколо Ірану. Ця країна, volens-nolens, найближчими місяцями опиниться в центрі уваги багатьох світових і регіональних гравців, оскільки просто відновити формат Спільного всеосяжного плану дії 2015 року вже замало. Щонайменше треба визнати, що побічними наслідками ядерної угоди стала потужна експансія Ірану в регіоні, яка супроводжувалася експортом ідей ісламської революції та дестабілізацією. Слід також визнати, що ця угода дуже дорого коштувала сунітським монархіям і насамперед Саудівській Аравії.

Поновлення угоди з Іраном, думаю, важливе для Джо Байдена, оскільки це частина процесу відновлення повноцінного діалогу з ЄС, який тривалий час бойкотував антиіранські ініціативи Трампа. На цьому тлі активно діятимуть не лише прихильники іранського умиротворення, але і його противники. І яскравий приклад того, що не лише у Вашингтоні ухвалюються рішення – Фахрізаде. Це політичне вбивство є яскравим свідченням того, що світ змінюється, і США все менше готові до остогидлої їм ролі світового жандарма. Тим паче, що вона невдячна: все одно всі будуть незадоволені. Отже, викликів перед Байденом чимало.

Читайте також: Байден замість Трампа. Що в ЄС і НАТО думають із цього приводу

І тут, власне, виникає питання: як змусити Іран відмовитися від експансіоністських планів, які, до того ж, прошиті в його політичній конструкції? На це питання немає відповіді ні в американців, ні в ізраїльтян, ні в європейців. Врешті-решт консолідовану політику США й Ізраїлю у протидії Ірану ми за ці чотири роки бачили, а що Європа? Здається, там, окрім закликів повернутися до угоди, нічого путнього вигадати не вийшло. І якщо старий континент іще може дозволити собі мрійливе споглядання за близькосхідним вовтуженням, то це явно не влаштовуватиме ані Ізраїль, ані Саудівську Аравію. Певні сліди цього вже помітні на розстріляному автомобілі іранського вченого.

У рамках усіх цих пертурбацій залишатимуться такі тренди:

• шиїтсько-сунітське протистояння;

• ірано-ізраїльська ворожнеча;

• складна російсько-турецька взаємодія;

• еевиразна політика ЄС;

• і, власне, погано визначена політика США, бо Байден говорить: "Ми повертаємося". Але питання — куди? Чи означає це, що вони повертаються на Близький Схід? Чи повертаються до політики Обами? Дуже багато запитань, на які зараз відповіді немає.

Підписуйся на сторінки UAINFO у FacebookTwitter і YouTube

Ігор СЕМИВОЛОС


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини