MENU

Зупинити пандемію: перед світом постав новий серйозний виклик

654 0

Складається враження, що наскільки б не збільшувалося число хворих і померлих від коронавірусу, якими б не були тяжкими ускладнення після одужання від хвороби, що не говорили б експерти, проте кількість тих, хто заперечує небезпечність пандемії не зменшується, а якщо і зменшується, то ненабагато. Ба більше: ідеологи "ковідодисидентства" не вгамовуються, вони продовжують розповідати, що йдеться про хворобу, не тяжчу за звичайний грип, і про змову світових політичних і бізнесових еліт, аби під приводом боротьби з пандемією забрати у простих людей свободу

Про це у своєму блозі на "Дні" пише Сергій Грабовський, повідомляє UAINFO.org.

На щастя, серед політиків такі трапляються нечасто, а то би спротив пандемії був би менш ефективним, аніж зараз (хоча назвати його ефективним теж не випадає, бо системи охорони здоров’я у значній кількості розвинених країн виявилися недієздатними, оскільки їх розглядали як частину бізнесу, орієнтовану на безпосереднє отримання прибутків, а не на служіння загальнонаціональним інтересам, що також дає прибуток, але не миттєвий, опосередкований, у масштабах усієї економіки).

Читайте також: Піар-поразка ЄС? Чому Брюссель загальмував із вакцинацією

Проте відбиток на суспільні настрої "ковідодисидентська" кампанія накладає, і відбиток відчутний. Нині він пов’язаний передусім із поширеним практично в усіх країнах де більш, де менш масовим небажанням вакцинуватися. Причому вакцинами, які вже довели свою загальну ефективність і безпечність (справді, в середньому трапляється один підтверджений летальний випадок десь так на мільйон щеплень, але найчастіше він пов’язаний із тим, що медики не догледіли та не взяли до уваги індивідуальних протипоказань щодо щеплень). Тим часом експерти вважають, що оптимальне охоплення щепленнями має становити 90–95% населення (інші мають постійні чи тимчасові протипоказання). Це виллється у зупинення пандемії.

Принаймні навіть у разі появи через якийсь час нових штамів коронавірусу, на які не діятимуть наявні вакцини, у запасі буде якийсь час, аби створити нарешті ефективні ліки (можливо, на кшталт тих, якими за кілька днів вилікували Трампа) і на модернізацію вакцин (за зразком протигрипозних – на нові штами заздалегідь відповідають масовими щепленнями із використанням оновлених вакцин). І тоді, хочеться вірити, коронавірус справді перетвориться за рівнем суспільної небезпеки на щось на кшталт звичайного грипу (не секрет, що абсолютна більшість смертей від грипу та його ускладнень пов’язана з небажанням громадян вакцинуватися чи – в українських умовах – із відсутністю достатньої кількості вакцини).

І тут виникає серйозна проблема. Якщо щеплення від COVID-19 робити, як то рекомендує ВООЗ, добровільним, то пандемію коронавірусу спинити буде неможливо. З усіма відповідними наслідками. Так, вона сповільниться, так, число жертв зменшиться, проте повернення до бодай відносно нормального життя та нормального функціонування економіки й освіти не станеться. А якщо такі щеплення робити "добровільно примусово", то виникнуть серйозні політичні проблеми.

Читайте також: Вакцина для України: у Sinovac кажуть, що співпрацювати з "Лекхімом" їм рекомендував уряд, але Степанов це заперечує

Он в Ізраїлі понад півтисячі вчителів відмовилася від щеплення, а оскільки уряд має намір не допускати у шкільні класи освітян без щеплень (працюйте в онлайн-режимі, не інакше!), то ці вчителі мають намір звернутися до найвищої судової інстанції країни – до БАГАЦ. А суд цей іноді виносить вельми нестандартні рішення, тож рекордні темпи вакцинації населення Ізраїлю можуть не дати бажаних результатів. У Литві уряд теж вимагає від учителів зробити щеплення, перш ніж іти проводити у класах заняття з дітьми (а якщо педагоги вже перехворіли на COVID-19 і мають відповідні антитіла, потрібно буде робити регулярні тести; до суду там, здається, ще ніхто не збирається).

В Україні ж навіть не всім медикам робитимуть щеплення, тільки охочим (принаймні такою є нинішня позиція МОЗ), не кажучи про весь інший люд. А що це означатиме? Тільки те, що чимало пацієнтів просто боятиметься йти до лікарів зі своїми проблемами, щоб не підхопити коронавірус. "Скажіть-но "а-а-а"…" – а як розкривати рота, знявши маску, коли невідомо, чи здоровий медперсонал? Не кажучи про твоїх попередників у цьому кабінеті, які могли "напустити" повно вірусів… Бо ж ефективність вакцин не стовідсоткова (що б там про свою нову панацею не говорили росіяни), тому тобі може не пощастити, навіть якщо ти зробив щеплення, якщо навколо надто багато персонажів без таких щеплень…

Так чи інакше, у світі існує цілий комплекс непростих немедичних проблем, пов’язаних із масовою вакцинацією від коронавірусу. І проблеми ці слід розв’язувати в демократичних державах швидко, рішуче й достатньо жорстко – інакше-бо перевагу у глобальних колізіях отримають ті недемократичні режими, які здатні діяти ефективно. Крім усього іншого, цим вони неодмінно притягнуть до авторитарної ідеології мільйони нових адептів. Аргумент же щодо "порушення свободи" зовсім не такий самоочевидний, як декому здається: свобода – це не сваволю, свобода ґрунтується на відповідальності. Добре було б, аби в Україні, і не лише в ній, про це завжди пам’ятали.

Підписуйся на сторінки UAINFO у FacebookTwitter і YouTube

Сергій ГРАБОВСЬКИЙ


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини