Зустріч Байдена і Зеленського стане сигналом для Кремля – National Public Radio
Колаж ZN.UA
Майже загублена на тлі уваги до кризи в Афганістані та пандемії коронавірусу, зустріч українського президента Володимира Зеленського з лідером США Джо Байденом надзвичайно важлива. Це буде можливість для Байдена підтвердити підтримку США суверенітету та територіальної цілісності України перед російською агресією, інтеграції Києва у євроатлантичне співтовариство та допомоги у боротьбі з корупцією, пише National Public Radio, інформує UAINFO.org з посиланням на ZN.UA.
Попередник Зеленського, Петро Порошенко, зустрівся в Овальному кабінеті з колишнім лідером США Дональдом Трампом у 2017 році. Але Трамп невдало втягнув Україну у політику США.
Це шанс для адміністрації Байдена виправити помилки та налагодити більш глибокі зв'язки між двома країнами. Однак рішення адміністрації Байдена щодо України нерівномірні.
На тлі накопичення російської армії вздовж кордону з Україною та в Криму, який Росія незаконно окупувала у 2014 році, Білий дім у квітні запросив Путіна на саміт і скасував плани щодо розміщення двох есмінців у Чорному морі, побоюючись, що цей крок спровокував би Москву.
Держсекретар США Ентоні Блінкен відвідав Київ у травні з продуктивним візитом, але після цього адміністрація вирішила скасувати частину санкцій проти проти «Північного потоку-2». А після липневої зустрічі між Байденом і канцлером Німеччини Ангелою Меркель, адміністрація США припинила блокувати завершення будівництва газопроводу.
Читайте також: У Білому домі розкрили деталі зустрічі Байдена і Зеленського
Байден запросив Зеленського до Вашингтона, перш ніж вирушити у поїздку до Європи в червні, яка включала його саміт з Путіним. Президенти США та України двічі спілкувалися по телефону, а міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба відвідав Вашингтон на початку цього місяця і зустрівся з представниками адміністрації та законодавцями США.
Минулого тижня міністр енергетики Дженніфер Гранхолм очолила делегацію до Києва, щоб відкрити Кримську платформу, яка покликана зосередити міжнародну увагу на боротьбі проти незаконної окупації Росією Криму.
Росія та корупція займуть перше місце у порядку денному
Коли Байден почне переговори із Зеленським, у їх діалозі швидше за все переважатимуть два питання. По-перше, це агресія Росії проти України, екзистенційна та безпосередня загроза, для боротьби з якою Києву потрібна підтримка США. Українці з жахом спостерігали за поспішним виведенням військ США з Афганістану. Вони потребують допомоги від США, щоб протистояти російській агресії, і хочуть почути запевнення президента Байдена.
Читайте також: Кризис в Афганистане влияет на встречу Зеленского с Байденом – NYT
Друге питання - це критична та стійка проблема корупції в Україні. З моменту вступу на посаду Зеленський хотів відвідати Вашингтон, але він також не відмовлявся і від зустрічі з Путіним, припускаючи, що це може допомогти вирішити кризу, яку Путін розпочав у 2014 році, коли незаконно анексував Крим і вторгся в український Донбас.
Проте, зустріч Зеленського і Путіна навряд чи дасть задовільний результат. Нещодавно Путін опублікував статтю, стверджуючи, що Україна та Росія – «один народ». Путін також поставив під сумнів користь зустрічі із Зеленським. За його словами, президент України «поставив свою країну під повний зовнішній контроль і ключові для України питання вирішуються не в Києві, а у Вашингтоні і, певною мірою, у Парижі та Берліні».
Що можуть зробити США
Замість того, щоб покладати надію на Путіна, Зеленський повинен підштовхнути США до більш активних переговорів щодо припинення війни в Донбасі. Протягом останніх семи років Україна веде переговори з Росією, Німеччиною та Францією у марній спробі вивести російські сили з України. Росіяни майже не співпрацювали, задовольняючись тим, що підтримують свої сили та маріонеткові «республіки» на українській території. В ході цього процесу Путін намагався підірвати український суверенітет і дестабілізувати його, одночасно заперечуючи будь-яку відповідальність за конфлікт. За цей час у Донбасі загинуло близько 13 тисяч українців, у тому числі понад 3 тисячі мирних жителів, а понад 1,5 мільйона українців були змушені покинути регіон. Сполучені Штати повинні приєднатися до переговорів, щоб зміцнити українську позицію.
В той же час адміністрація Байдена має об'єднати підтримку союзників для посилення санкцій проти режиму Путіна, доповнюючи ті, що були запроваджені у відповідь на російське вторгнення в Крим і Донбас.
У світлі нещодавніх військових навчань Sea Breeze, де взяли участь понад 30 країн і які відбулися навіть на тлі заперечень Росії, Байден має розпорядитися про надання Україні додаткової допомоги. У п’ятницю він уповноважив держсекретаря витратити 60 мільйонів доларів на допомогу Україні «в оборонній сфері».
Вашингтон також повинен надати Україні статус головного союзника, що не є членом НАТО. Це дасть країні військові та економічні вигоди і поставить її в ряди таких союзників, як Австралія, Ізраїль, Японія та Південна Корея. Київ знаходиться на передовій демократії і бореться проти агресивного режиму в Москві, сприяючи безпеці Європи, відбиваючи потенційно ще більшу агресію Росії.
У 2008 році НАТО пообіцяло Україні та Грузії, що вони стануть членами альянсу. Через тринадцять років США потрібно знову підтвердити свою підтримку та натиснути на своїх європейських союзників, щоб вони виконали цю обіцянку.
Це стане сигналом Путіну про те, що він не має фактичного вето на прагнення України приєднатися до євроатлантичних інституцій, що особливо важливо, оскільки Путін навесні попередив, що членство України в НАТО стане «червоною лінією» для Росії.
Читайте також: Зустріч Байдена із Зеленським є перевіркою зобов’язань США – The Financial Times
Розчарування Зеленського через відсутність прогресу щодо членства в НАТО зрозуміле, але наполягати на прямому запрошенні зараз було б передчасно: найгіршою з усіх можливостей була б відмова альянсу.
Зеленському теж є над чим працювати. Хоча він почав боротися з корупцією, корумповані олігархи вже давно гальмують економічний та політичний розвиток України. Якщо залишити це без контролю, корупція послабить країну і зробить її більш уразливою до впливу Росії.
Байден також має взяти на себе зобов’язання поїхати в Україну протягом наступних 12 місяців. Жоден американський президент не ступав на українську землю з часів Джорджа Буша-старшого. Це відправило б потужний сигнал американської підтримки України, а також повідомлення для Кремля, резюмує National Public Radio.
Президент України Володимир Зеленський сьогодні проведе переговори з главою Білого дому Джо Байденом, які розпочнуться в Овальному кабінеті о 21:00.
Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter
Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки