Голодомор 1932-33 років: історія страшної трагедії українського народу
20 листопада в Україні відзначається День пам'яті жертв Голодомору. У цю дату ми вшановуємо пам'ять усіх жертв штучного голоду, організованого сталінською владою. Від голоду в 1932-33 роках померло, за різними оцінками, від 2,2 до 3,5 мільйона українців.
Голодомор залишив на українській історії незагойні шрами. Від голоду вимирали цілі села, а масштаби і причини трагедії замовчувалися радянською владою. Практично в кожній родині з вуст в уста передаються історії очевидців Голодомору, пише УНІАН, інформує UAINFO.org.
Голодомор 1932-1933 в Україні: причини голоду
Як повідомляє Юрій Шаповал, професор і доктор історичних наук, специфікою України було те, що вона разом з Північним Кавказом поставляла більше половини виробленого в СРСР зерна. У Кремлі вважали, що в Україні є великі запаси зерна, які ховаються від держави колгоспами і селянами-одноосібниками.
Ось чому влада насамперед використовувала методи тиску і репресій під час хлібозаготівель. У 1931 році Україна здала менше хліба, ніж у 1930 році. І тоді спеціальною постановою ЦК ВКП (б) січня 1932 року був оголошений бойовим ударним місяцем закінчення хлібозаготівель. Саме за рахунок України сталінське керівництво сподівалося створити великі запаси зерна. В результаті в Україні вже в 1931 році померло близько 150 000 чоловік.
Читайте також: США поширюватимуть історичну правду про Голодомор 1932-1933 років
Це був явний знак лиха. У березні-квітні 1932 року в українських селах з'явилася велика кількість голодуючих, а в містах – кинуті батьками діти. Однак і це не зупинило владу, яка почала списувати проблеми на дії місцевих керівників, а також прихованих "українських націоналістів" і "агентів Пілсудського".
Голодомор 1932-33 в Україні причини / фото УНІАН
Надалі Москва була безжальна у вимогах виконання планів хлібозаготівель (це мотивувалося нестачею коштів для модернізації і необхідністю годувати міста), карала селян забороною покупки продуктів харчування, пересування в інші регіони СРСР, припиненням поставки елементарних побутових товарів (гас, сірники і т.п.).
Читайте також: Віталій Портников: Чому Москву так дратують згадки про Голодомор?
У Голодомору були і політичні причини. Кремлівські вожді скористалися бажаним для них голодом для придушення опозиційних настроїв селянства, яке пам'ятало традиції Української Народної Республіки, а також для згортання політики українізації, для репресивних чисток усіх сфер суспільства.
Голодомор 1932-33: як це було
В Україні Голодомор визнано геноцидом проти українського народу. Пік голоду припав на перше півріччя 1933 року. Як це було і що розповідають очевидці трагічних подій – дивіться у відео.
Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter
Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки