MENU

Ціни на їжу зростають. Що робити?

896 2

Ціни на їжу зростають. Що робити?

2021-й рік приніс нам інфляційну кризу. Ціни зростають по всьому світі, включно з Україною. Найбільший удар 2021-го прийшов з боку цін на енергоносії, але в новому 2022-у році точка напруги зміститься – тепер це будуть харчі.

Про це у Facebook пише колишній в.о. міністра економіки, керівник з політичних питань Київської школи економіки Павло Кухта, інформує UAINFO.org.

Їжа вже дорожчає. Наприклад, окремі частини улюбленого ЗМІ "борщового набору" на кінець року зросли в ціні на 30-50%. Люди помічають і – очікувано – хвилюються. Щоб переконатися в цьому, не треба навіть проводити соціологічних опитувань. Достатньо просто уважно послухати розмови в черзі будь-якого супермаркету. Але все це лише початок здорожчання їжі, з яким ми житимемо цього року.

Що ж відбувається?

Мінеральні добрива (80% собівартості яких становить природний газ), пальне для машин та комбайнів, навіть переробка на заводах - всі ці статті витрат при виробництві продовольчих товарів прямо залежать від цін на енергоносії. Тих самих, які весь минулий рік били рекорди.

Так, завдяки в тому числі й діям нашого північного сусіда, ціни на газ в Європі наприкінці грудня перевищили $2,000 за тис. куб. метрів - абсолютний рекорд за всю історію біржових торгів. Ціни на нафту найвищі за останні 5 років - $75-80 за барель. Ціни на вугілля небачені за останнє десятиріччя: в жовтні на американських біржах вони встановили рекорд у майже $270 за тону.

Читайте також: Гончаров: Мягких сценариев развития Украины в будущем 2022 году не осталось. Есть только жесткие и горячие

Цілком очікувано, така цінова вакханалія на ринку енергоносіїв тепер перекидається на ринок харчів. Виробники закладають в ціну дорогі добрива та паливо. Деякі взагалі змушені зупинятися - наприклад, велика кількість вітчизняних теплиць, де вирощуються овочі для прилавків наших магазинів, зараз простоюють через надто дорогий газ. Вже навесні ми побачимо наслідки - харчів буде вироблено менше і коштуватимуть вони дорожче.

Для людей, зростання цін на їжу болючіше навіть за тарифи. Більше 40% витрат середньої української сім’ї - це саме харчі. Для бідних верств населення ця цифра може досягати 60% і більше. Негативні соціальні наслідки здорожчання їжі очевидні - і з ними треба боротися.

На щастя, ми маємо для цього ефективні інструменти, які вже застосовуються в розвинених країнах. І які конче необхідно застосувати нам у цьому році.

Насамперед це зниження податків на їжу. Конкретно - ставки ПДВ на продукти харчування. Нагадаю, ПДВ – це податок у розмірі 20% від ціни, який ми сплачуємо при купівлі усіх продуктів. Ставку ПДВ можна тимчасово на один рік встановити на рівні 0% на ключові для українців харчі. Оскільки ПДВ завжди закладається в ціну, це різко знизить ціни на такі продукти.

Наприклад, якщо зараз кілограм гречки коштує 50 гривень, то з ПДВ 0% він коштуватиме менше 42 гривень. Тобто зростання цін можна нівелювати тимчасовим зменшенням ПДВ. І таким чином полегшити життя людей в умовах інфляційної кризи та зняти соціальну напругу.

Даний інструмент вже використовують наші сусіди. Про намір застосувати 0% ставку ПДВ з 1 лютого для продуктів харчування вже оголосила Польща, яка наразі чекає погодження з боку ЄС. В податковому законодавстві ЄС взагалі прямо передбачена можливість встановлювати знижені ставки ПДВ для соціально важливих товарів. І європейські країни активно цю можливість використовують.

Читайте також: До 50 гривен за доллар: почему гривна в 2022 году может случиться гиперинфляция – эксперт

Звичайно, зниження ПДВ для харчів коштуватиме грошей з бюджету. Але слід пам’ятати, що бюджет – це інструмент для вирішення проблем людей. А нашою проблемою цього року буде саме зростання цін на їжу.

Зростання цін, яке б’є по найбідніших. Дорога їжа – це удар по пенсіонерах, безробітних, багатодітних сім’ях та інших вразливих групах. По тих, у кого їжа - це основна складова щомісячних витрат.

Для цільової підтримки найбідніших також вже розроблено інструмент, який легко можна застосувати в наших умовах. Американська держава ще під час Великої Депресії 1930-х років почала видавати бідним так звані «food stamps» - спеціальні чеки на певну суму грошей, які можна витрачати винятково на їжу. Розмови про аналогічну систему в Україні точаться серед фахівців вже давно, і 2022 рік - ідеальний час, щоб перейти нарешті від розмов до справ.

Тим більше, що зараз ми, як ніколи, добре підготовлені до цього технічно. По суті, аналогом системи продуктових чеків є «єПідтримка» - віртуальні 1000 гривень від держави, які надаються через застосунок «Дія». Ці гроші можуть бути використані лише на певні цільові товари та послуги - подорожі, книги, візити до музеїв тощо. Надаються гроші «єПідтримки» обмеженій категорії людей - тільки вакцинованим.

Аналогічним чином можна реалізувати й програму продуктових чеків. Працювати це має так: держава надає певну суму віртуальних грошей через застосунок «Дія» або (для тих, хто не має застосунку) у вигляді умовних чеків, які бізнес, отримавши від покупців, може потім обміняти на гроші від держави. Ці віртуальні гроші можна витратити лише на харчі. Надавати гроші треба лише людям з рівнем доходів нижче певного порогу. І завдяки цьому інструменту держава напряму підтримає тих найбідніших, хто особливо постраждає від здорожчання їжі.

Два інструменти: зниження ставки ПДВ на ключові харчі та запуск програми продуктових чеків для бідних. Використовуючи їх, держава сильно полегшить життя людей під час інфляційної кризи. А саме для того, аби робити життя людей кращим, держава, кінець кінцем, і існує.

Павло КУХТА


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі


Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини