MENU

День Соборності України: як відзначають річницю Злуки УНР та ЗУНР. ВІДЕО

1187 0

День Соборності України: як відзначають річницю Злуки УНР та ЗУНР. ВІДЕО

У суботу, 22 січня в Україні відзначають День Соборності. Свято присвячено 103-й річниці проголошення Акту Злуки Української Народної Республіки (УНР) та Західно-Української Народної Республіки (ЗУНР).

Це одна з найбільш значущих дат для держави, яку українці офіційно святкують з 1999 року, повідомляє UAINFO.org з посиланням на Оbozrevatel.

Історія Дня Соборності України

Переговори про возз'єднання УНР та ЗУНР велися з моменту утворення цих республік у 1917-1918 роках.

22 січня 1919 року, рівно через рік після підписання IV універсала Центральної Ради про незалежність УНР, у Києві було урочисто проголошено Акт Злуки західних та наддніпрянських українських земель.

Читайте також: НАТО запросило Україну до роботи над Стратегічною концепцією Альянсу до 2030 року

Уперше День Соборності України офіційно відзначили 1939 року в Хусті. Ця подія стала найбільшою за двадцять років перебування регіону в складі Чехословацької республіки демонстрацією українців.

В акції, що пройшла під синьо-жовтими прапорами, взяли участь понад 30 тисяч людей.

День Соборності після проголошення незалежності України

День Соборності в незалежній Україні було встановлено указом президента Леоніда Кучми № 42/99 від 21 січня 1999 року.

2011 року четвертий президент Віктор Янукович видав інший указ, № 1209/2011, яким скасував День Соборності та замінив його на "День Соборності та Свободи України". 2014 року президент Петро Порошенко указом №871/2014 відновив День Соборності України.

Як відзначається День Соборності України – традиції

Головна традиція свята – побудова "живого ланцюга" єднання. Уперше таку акцію провели 1990 року, коли, взявшись за руки, близько трьох мільйонів українців утворили ланцюг від Києва до Львова.  Деякі люди тримали в руках плакати, де пояснювалась суть мирної акції. Чим ближче до західних областей, тим частіше майоріли жовто-блакитні прапори, що їх не визнавала колишня влада.

Офіційні дані Міністерства внутрішніх справ УРСР говорять про 450 тисяч учасників акції - організатори ж наводять число, що дорівнює мільйону. У багатьох містах, де проходили мітинги, лунали заклики до відновлення незалежності України. Ця акція стала яскравою демонстрацією єдності українського народу.

Читайте також: У Зеленського розуміють реальну загрозу агресії РФ, але не хочуть сіяти паніку – ЗМІ

У 2000-х "живий ланцюг" стали формувати в Києві вздовж мосту Патона, символічно поєднуючи береги Дніпра. Аналогічні акції проходять і в інших українських містах.

Як відзначать День Соборності України 2022 року

Як повідомила пресслужба Київської міськадміністрації, 22 січня в столиці відбудеться урочисте покладання квітів до пам'ятників Тарасу Шевченку та Михайлу Грушевському. Також буде проведено традиційну акцію "Живий ланцюг Соборності" на мосту Патона.

До 25 січня можна відвідати книжкову виставку "Соборна Україна: від ідеї до життя" в київській бібліотеці "Молода гвардія". Крім того, з 21 січня по 6 лютого в читальній залі Державного архіву працюватиме виставка архівних документів "До Дня Соборності України".

А столичні храми в День Соборності звершать молебні за єдність української держави.

 

Підписуйся на сторінки UAINFO у FacebookTwitter і YouTube

UAINFO


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини