MENU

Чому термін "геноцид" має значення у війні Росії проти України – AFP

1049 7

Згадка терміна "геноцид" у війні Росії проти України цілком виправдана, пише AFP, інформує UAINFO.org з посиланням на ZN.UA.

Поняття злочину геноциду виникло після Другої світової війни, завдяки єврею, чию сім'ю вбили нацисти. 

Конвенція про запобігання злочину геноциду набула чинності 1951 року. Її ратифікували понад 150 країн, включно зі США. Автори документа домагалися того, щоб світ не просто засуджував, а запобігав та забезпечував судове переслідування геноциду в майбутньому.

Президент США Джо Байден 12 квітня звинуватив російського диктатора Владіміра Путіна у спробі «знищити саму ідею бути українцем». Інші світові лідери, наприклад прем'єр-міністр Великої Британії Борис Джонсон, були більш стримані в оцінках, уточнивши, що назвати те, що відбувається в Україні, геноцидом повинен суд.

Що таке "геноцид"?

Поняття геноциду ввів польський єврей Рафал Лемкін, який у розпал Другої світової та Голокосту намагався дати визначення тому, що нацистська Німеччина хотіла зробити з євреями у всій Європі, що Туреччина робила з вірменами 1910 року.

Юрист поєднав грецьке слово geno, що означає «раса», і cide латиною – «вбивство». І все своє життя вимагав, щоб геноцид кваліфікувався як злочин.

І 1948 роуц Генеральна Асамблея ООН схвалила Конвенцію про запобігання злочину геноциду.

Що таке "геноцид" із юридичної точки зору?

Відповідно до Конвенції, злочин геноциду – це спроба знищити національну, етнічну, расову чи релігійну групу, частково чи повністю.

Методи досягнення мети можуть бути різними: масові вбивства, примусова стерилізація, жорстоке поводження, яке завдає серйозної шкоди здоров'ю фізичному чи психічному, відбирання дітей певної групи та передача їх на виховання іншим людям.

Чи вчиняє Росія геноцид в Україні?

Відповідь на це питання може критися у заявах самого Путіна.

Російських військових звинувачують у звірствах проти мирних українців, масових убивствах. Це – воєнні злочини. Але чи є такі дії злочином геноциду?

«Уся справа у намірі. Будь-яка спроба визначити, чи пов'язані злочини російських військ в Україні з наміром геноциду, обов'язково має фокусуватися на заявах президента Росії Владіміра Путіна», - стверджує колишній федеральний прокурор США та ексспецрадник генерального прокурора України Богдан Вітвицький.

Путін заперечує існування України як незалежної держави, а українців – як окремого народу та бачить її частиною Російської імперії, Радянського Союзу.

Минулого року він опублікував статтю «Про історичну єдність росіян та українців», у якій ясно продемонстрував глибину рішучості у цьому питанні. А кордон між Україною та РФ назвав «нашим спільним великим лихом і трагедією».

Путін та пропагандистські ЗМІ називають українських лідерів «наркоманами» та «нацистами», а війну проти сусідньої держави – «денацифікацією».

Адвокат з прав людини Гіссу Ніа, який працював із воєнними злочинами в Гаазі, звертає увагу на два моменти, що вказують на намір геноциду Росії щодо українців:

1. Депортація тисяч українських дітей до Росії;

2. Розповідь 25 жінок і дівчат з Бучі, яким російські військові обіцяли «ґвалтувати їх, поки вони не втратять можливість народжувати українських дітей». 

Чому світові лідери повинні використовувати термін "геноцид" стосовно дій Росії?

Один пункт Конвенції викликає настороженість у країн, що її ратифікували: якщо вони визнають, що геноцид має місце, вони зобов'язуються, щонайменше, забезпечити розслідування та судове переслідування.

Люди та країни, які здійснюють геноцид, «мають бути покарані» – відсікає поле для маневру текст документа.

Американські лідери завжди були обережні з використанням цього терміну, який міг би змусити їх діяти під час масових убивств у Камбоджі, Боснії, Іраку, Руанді та інших місцях.

У 1999 році президент США Білл Клінтон, каючись у нездатності захистити народ тутсі в Руанді 1994-го, став першим американським лідером, який визнав акт геноциду в момент його вчинення. Йшлося про кампанію сербів проти етнічних албанців у Косово.

Сили НАТО втрутилися у війну та змусили сербів відступити. Міжнародний трибунал звинуватив сербського лідера Слободана Мілошевича у воєнних злочинах, хоч той і помер до завершення процесу.

Починаючи з 2005 року, світові лідери брали на себе відповідальність за колективні дії з припинення геноциду, воєнних злочинів та злочинів проти людяності.

Проте звірства та кампанії зі знищення етнічних груп досі існують у світі, при цьому на колективну відповідальність із захисту посилаються рідко.

А якщо США все ж таки визнають дії Росії геноцидом?

У США давно побоюються, що визнання геноциду вимагатиме від них втручання, навіть введення військ, з усіма ризиками, витратами та політичною реакцією. Здебільшого саме тому лідери обмежуються гнівними заявами та гуманітарною допомогою.

Байден наполягає: американські військові не братимуть участі у війні на боці України і проти РФ, оскільки це «загрожує Третьою світовою війною».

США та союзники вводять санкції проти Росії та відправляють зброю Україні. Вони також закликають до проведення судових процесів щодо воєнних злочинів. Власне розслідування розпочав Офіс прокурора Міжнародного кримінального суду.

Але побоювання Сполучених Штатів, як і право вето Росії у Раді Безпеки ООН, ускладнюють та затягують процес. Насправді швидко притягти Путіна до відповідальності неможливо.

Активніше боротися з геноцидом США заважала і позиція американців, які виступали проти участі військ в іноземних війнах.

«Але вторгнення Росії в сусідню країну і жорстокість до народу України обурили американців так, як не обурювали кампанії в Камбоджі, курдських районах Іраку та інших місцях», - йдеться у матеріалі.

Нещодавнє опитування Associated Press і NORC Center for Public Affairs Research показало, що 40% жителів Америки вважають, що США мають відіграти «ключову роль» у припиненні вторгнення Росії. І лише 13% вважають, що США взагалі не повинні брати у цьому участі.

Напередодні заступниця Державного секретаря США з політичних питань Вікторія Нуланд заявила, що Сполучені Штати «з високою ймовірністю» визнають дії російських військових на території України геноцидом.

Прем'єр-міністр Канади Джастін Трюдо також вважає, що дії Росії в Україні варто розглядати як геноцид.

«Я думаю, як і наголошував президент Байден, існують офіційні передумови для визначення геноциду. Але я вважаю абсолютно правильним те, що все більше людей говорять і використовують слово геноцид з точки зору того, що робить Росія (в Україні), що зробив Володимир Путін», - зазначив він.

Підписуйся на сторінки UAINFO у FacebookTwitter і YouTube

ZN.ua


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини