MENU

"Вічні хімікати" виявили у дитячих товарах, навіть маркованих як екологічні

577 0

"Вічні хімікати" виявили у дитячих товарах, навіть маркованих як екологічні

Як показав аналіз, товари, які продавець позиціював як вологостійкі або стійкі до плям, з більшою ймовірністю містили фтор і мали його високі концентрації, причому часто вони були марковані як екологічні.

Багато дитячих товарів, у тому числі такі, що мають екологічний сертифікат (документ, що підтверджує екологічну безпеку), містять так звані вічні хімікати — PFAS, хоча на етикетках вони не вказані. Про це повідомляється в новому дослідженні вчених з Інституту Сайлент-Спрінг у Массачусетсі (США), опублікованому в журналі Environmental Science & Technology, інформує UAINFO.org.

Пер- і поліфторалкильні речовини (PFAS) — клас більш ніж дев'яти тисяч сполук, багато з яких у всьому світі використовують у промислових та комерційних цілях. Вони містяться в пінах для пожежогасіння, фарбах, антипригарному посуді, упаковці для харчових продуктів, посуді, текстилі, килимах, косметиці та електронних пристроях. Ще «вічні хімікати» (вони мають тривалий період напіврозпаду та накопичуються у навколишньому середовищі) можна виявити у джерелах питної води, повітрі, крові та тканинах нашого організму.

Читайте також: В Арктиці зафіксовані високі концентрації "вічних хімікатів", – учені

Хоча рівні вмісту деяких таких сполук – довголанцюгових – знижуються в крові жителів країн, які припинили їх використання у виробництві, недавні дослідження виявили підвищені концентрації більш коротколанцюгових PFAS у грудному молоці. Таким чином, їх вплив на організм людини зберігається і пов'язаний з численними несприятливими наслідками, включаючи рак, захворювання щитовидної залози, підвищений рівень холестерину, низьку вагу у новонароджених, виразковий коліт, прееклампсію (ускладнення вагітності) та імунотоксичність.

Декілька років тому вчені дійшли висновку, що діти особливо вразливі до шкідливого впливу PFAS: у їхньому випадку є ризик дисліпідемії (порушення нормального співвідношення жирів крові), зниженої відповіді на вакцинацію, змін функції нирок, астми та затримки настання першої менструації у дівчаток.

На думку фахівців, неповнолітні зазнають більш активного впливу PFAS через часті контакти рук з ротом, до того ж вони більше «взаємодіють» з килимами та пилом.

Автори нової роботи придбали в інтернеті та протестували 93 різних популярних товари — постільну білизну, меблі та одяг, призначені для дітей та підлітків: зокрема, сорочки та штани шкільної форми, маски для обличчя, стільці з оббивкою, наматрацники, ліжечка, килимки та ін. Вони були брудостійкими та/або водовідштовхувальними/вологостійкими, «зеленими», «нетоксичними» (володіли однією властивістю або поєднували кілька). Усього вийшло п'ять груп маркувань.

Читайте також: В кишечниках маленьких детей обнаружили бактерии, которые используются для очистки промышленных загрязнений

Метод швидкого скринінгу на наявність фтору показав, що 54 товари містили рівні вище 10 частин на мільйон цього маркера PFAS. Найбільші концентрації виявили в одязі, особливо сорочках шкільної форми, та оббивці меблів, найменші – у килимках та простирадлах. Двадцять вісім із цих 54 продуктів мали рівні загального фтору понад 100 частин на мільйон, а 13 – понад 1000 частин на мільйон. Товари, які продавець позиціював як вологостійкі або стійкі до плям, з більшою ймовірністю містили фтор, причому в особливо високих концентраціях. Найчастіше вони були марковані як екологічні.

Коли вчені протестували деякі зразки на наявність 36 цільових аналітів PFAS, їх виявили виключно у товарах, помічених як вологостійкі та стійкі до забруднення. Заборонену в Сполучених Штатах Америки перфтороктанову кислоту (поряд із перфтороктановим сульфонатом це найбільш шкідливий хімікат групи PFAS) виявили у різних протестованих товарах, у тому числі «зелених». Більшість з них було вироблено у Китаї.

Дослідники наполягають, що державні органи мають ретельніше стежити за продукцією, яку вони сертифікують, оскільки подібні документи, що підтверджують безпеку товару, розрізняються за своїми стандартами та не завжди охоплюють один і той самий список хімічних речовин.

Підписуйся на сторінки UAINFO FacebookTelegramTwitterYouTube

UAINFO


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини