MENU

Забужко: Свого часу Кравчук зробив правильний вибір і "передав сіль"

1443 0

Кажуть, помер Кравчук. За химерним збігом, якраз учора ввечері мене записувало ВВС для radiodocumentary про наш "Перший майдан" – Революцію на граніті 1990 р. (Захід нині активно надолужує пропущене з української історії!), – журналіст підготувався, навіть "Музей покинутих секретів" прочитав)), і з величезним інтересом розпитував мене про поведінку Кравчука в ті дні (які зрештою й визначили його поставу через рік у справі української незалежности), - ну я і згадала his moment of truth - коли він кричав тоді чи то на Донія, чи на пок. Марка Іващишина:

- Я не боюся ні Бога, ні чорта, і вас не злякаюся!..

Про це на власній сторінці у Facebook пише письменниця Оксана Забужко, інформує UAINFO.org.

Власне, для характеристики персонажа письменникові більше нічого й не треба, досить цієї одної фрази (ні до, ні після жодного разу не пригадую собі ситуації, в якій би Кравчук КРИЧАВ - sic!). Але історія працює інакше. Якщо письменник може врочисто виголошувати: "Не вірю, ні, /Що сотворить добро недобрий!" (Є. Плужник. "Галілей"), то історія працює з тим людським матеріалом, який має під рукою, - в потрібний їй момент штурхає матеріал під лікоть і, як в тому анекдоті, каже йому: "Передай сіль".

Небіжчик її почув – і "сіль" передав. (У нього була прекрасна, десятиліттями відточена кабінетна чуйка.) Коли в Біловезький пущі він уперто відповідав Єльцину, на всі пропозиції "по Союзному договору", "Мой народ меня не поймет!" (мене навіть здивувала та стенограма, коли її опубліковано в 2016-му році!), він показав, що правильно оцінив розстановку сил: студенти (і всі повсталі за ними заводи Києва, і всі юрби на площах, що скандували: "Не - за - леж- ність!", - всі ми, кого він так слушно злякався, авжеж, восени 1990-го) були СИЛЬНІШІ за Кремль. "Бінґо! - сказала історія. - Молодець, хрущику, вибір правильний".

Бо історія - не Бог, і не письменник): її не цікавлять наші мотиви, а тільки й виключно дії, "число по модулю". Передав свою сіль - ну й молодчинка, гребемо далі.

Це все, що я можу сказати про небіжчика хорошого в день його смерти.

А про решту помовчу.

Підписуйся на сторінки UAINFO у FacebookTwitter і YouTube

Оксана ЗАБУЖКО


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі


Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини