"РФ не воює за міжнародними правилами". Юрист пояснив, що може відбуватися далі з евакуйованими з Азовсталі українськими захисниками
До підконтрольної "ДНР" Оленівки прибувають автобуси з військовослужбовцями ЗСУ, які обороняли Маріуполь. 17 травня 2022 року (Фото:REUTERS/Alexander Ermochenko)
Евакуація українських захисників з заводу Азовсталь відбувається не за правилами міжнародного права, оскільки Російська Федерація за ними не воює, вважає юрист, експерт Центру політико-правових реформ Євген Крапивін.
"Ворог не має права вбивати тих, хто здається в полон, тим паче поранених осіб. Люди мали б вийти з Азовсталі, їм би мали б надати медичну допомогу, вони б отримали статус військовополоненого і в подальшому, після війни, вони б були репатрійовані, тобто повернуті в Україну, або ще раніше — обміняні. Оскільки наш ворог не воює за правилами міжнародного права, то, зрозуміло, що як тільки б наші захисники вийшли з цього оточення на зустріч ворогу, то навряд чи їм ми б могли гарантувати безпеку", — розповів Крапивін в ефірі Радіо НВ, пише НВ, інформує UAINFO.org.
Тому, на думку юриста, Україна пішла на вивезення захисників Азовсталі за допомогою дипломатичних, політичних домовленостей, реалізація яких почалася 16 травня:
"Зараз, коли люди фактично здаються в полон, тому що вони евакуйовані в населений пункт, підконтрольний „ДНР“, тобто вони отримують статус військовополоненого, проте у нас є гарантії, що їм нададуть медичну допомогу, вони будуть живими. У нас, на щастя, немає прикладів того, щоб Росія свавільно наших військовополонених позбавляла життя".
Читайте також: Американські експерти пояснили, чому РФ погодилася на евакуацію захисників Маріуполя
Однак, додав юрист, немає жодних гарантій, що захисників одразу ж повернуть в Україну, тому що питання обміну теж не регулюються міжнародним правом:
"Це знову питання політичних домовленостей. <...> Розуміючи, що на Азовсталі були бійці і [полку] Азов, і Нацгвардій і інших підрозділів ЗСУ, які з якоюсь ідеологічною ненавистю серед росіян постійно демонізувалися і всіляко їх маргиналізували, то, на жаль, навряд чи вони просто їх прирівняють до звичайних військовополонених, і при першому ж обміні на наш запит їх обміняють".
Якщо Росія погодиться на обмін оборонців Маріуполя, припускає Крапивін, то висуватиме вагоміші умови.
"Загалом Росія заперечує статус військовополонених. Їх часто розглядають як злочинців, з досвіду війни на Донбасі. Їх там судять по власному законодавству: не за воєнні злочини, а за власні вигадки про те, що вони порушували територіальну цілісність; реальні строки призначають. Цілком можливо, що до кінця війни вони отримають вироки, будуть сидіти у в’язниці", — додав він.
Читайте також: "Еліта всередині силовиків розуміє, що війну програно": Грозєв розповів про настрої в РФ
Такі дії Росії теж не відповідатимуть міжнародному праву, продовжив експерт, тому що згідно з ним, людина, яка не вчиняла воєнні злочини, не несе відповідальності, оскільки вона виконує накази комбатанта і захищається цим статусом.
Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter
Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки