MENU

Південний чи Північний полюс: вчені назвали найхолодніше місце на Землі

431 0

Північний та Південний полюс – це найхолодніші регіони нашої планети. Але, хоча вони здаються дуже схожими, один, все ж таки, холодніший, ніж інший. То який же?

Відповідь на це питання опублікувало видання Live science, пише ZN.UA, інформує UAINFO.org

Обидва полюси є такими холодними, оскільки розташовуються вгорі та внизу планети, через що не отримують прямих потоків сонячного світла. На обох полюсах сонце завжди знаходиться низько над горизонтом, навіть у середині літа, а взимку воно знаходиться нижче за лінію горизонту і може не показуватися місяцями.

Крім того, сніг, що покриває полюси, відбиває дуже багато світла. Це означає, що більшість сонячної енергії, яка досягає їхньої поверхні, відбивається назад у космос. У результаті повітря над поверхнею залишається холодним.

Але, незважаючи на всю схожість, Південний полюс все-таки набагато холодніший за Північний. Середньорічна температура на Північному полюсі становить -40 градусів Цельсія взимку та близько нуля – влітку. На Південному полюсі температура опускається до -60 градусів Цельсія взимку і -28,2 -влітку.

Основна причина лежить у відмінностях між полюсами. "Північний полюс - це океан, а Південний - континент", - заявив полярний дослідник з Колумбійського університету Робін Белл.

Арктика – це океан, оточений сушею, а Антарктика – суша, оточена океаном. Вода остигає і нагрівається набагато повільніше, ніж суша, що призводить до меншого перепаду температур. Навіть коли арктичний океан покритий льодом, відносно висока температура має пом'якшувальну дію на клімат, що допомагає Арктиці залишатися теплішою, ніж Антарктика.

Більше того, Арктика знаходиться на рівні моря, Антарктида ж є найвищим континентом з середньою висотою 2300 метрів. Чим вище ви піднімаєтеся нагору, тим холодніше стає.

На якому полюсі більше льоду

І на Північному, і на Південному полюсі крижаний покрив змінюється залежно від пори року. Більшість сезонних відмінностей відбувається за рахунок морського льоду, який плаває, росте і тане над океаном.

Оскільки Арктика оточена сушею, морський лід тут не такий рухливий, як в Антарктиці. Крижини в Арктиці сходяться з більшою часткою ймовірності, тому морський лід тут товщій: приблизно два-три метри в порівнянні з одним-двома метрами в Антарктиці.

Середня мінімальна площа арктичного морського льоду становить 6,5 мільйона квадратних кілометрів, а максимальна – 15,6 мільйона. Мінімальна площа антарктичного морського льоду становить 3,1 мільйона квадратних кілометрів, а максимальна – 18,8 мільйона.

Але, попри все, на Південному полюсі більше льоду, ніж на Північному. Це відбувається через те, що тут зосереджено велику кількість наземного льоду. Площа крижаного щита Антарктиди складає 13,7 мільйонів квадратних кілометрів, а його товщина становить у середньому 4,8 кілометри. В Антарктиді міститься приблизно 90% світових запасів льоду.

Дослідження показали, що крижаний покрив Арктики різко скоротився за останні 30 років через глобальне потепління. А антарктичний лід за останні 40 років переживав періоди зниження та збільшення площі. Зміни клімату в Антарктиці є комплекснішим процесом, оскільки важливу роль тут відіграють циркуляція повітря та води океану.

Підписуйся на сторінки UAINFO FacebookTelegramTwitterYouTube

ZN.ua


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі


Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини